Sempozyum Heyetine Coşkulu Karşılama

Sempozyum Heyetine Coşkulu Karşılama

Midyat Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu, Mezopotamya’da Barış Sofrası Projesi’ne katılanları büyük bir coşkuyla karşıladı.

A+A-

Midyat Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu, Midyat’ın sevgi, barış ve kardeşlik konusunda dünyaya örnek gösterilen bir yer olduğunu söyledi.

Midyat Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen “Mezopotamya’da Barış Sofrası Projesi” adlı sempozyum 31 Ağustos 2012 Cuma günü saat 10.00’da Matiat Otel’de başlıyor.

Merkezi Ankara’da bulunan Sosyal Gelişim Enstitüsü Derneği (SOSGED)’in Midyat’ta gerçekleştireceği sempozyuma katılmak üzere yurt içi ve yurt dışından birçok barış elçisi, siyasetçi, sanat, bilim ve ilim insanından oluşan yaklaşık 250 kişi geldi.

Midyat Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğu ve Belediye İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü Şehmus Gümüş tarafından sıcak bir atmosferde karşılanan heyettekiler, kentteki otellere yerleştirildi. Daha sonra Estel Grant Otel’de Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu ve eşi Nurşen Nasıroğlu tarafından konuklar onuruna akşam yemeği verildi. Başkan Nasıroğlu, konuk heyette bulunanlarla yemek yedi ve tek tek görüşüp sohbet etti. Yemeğin ardından müzik eşliğinde konuklar eğlenceli dakikalar geçirdiler.

Yemeğin başında bir konuşma yapan Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu, uluslararası toplumun seçkin barış elçilerini Midyat’ta görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Midyat’tan tüm Dünya’ya kardeşlik, barış, adalet ve hoşgürüyü haykırmak istediklerini vurguladı. Sempozyumun düzenlenmesinin asırlardır Midyat’ta var olan dinlerin ve dillerin kardeşliğinden esinlendiğini kaydeden Nasıroğlu, “Midyat’taki kardeşliğin kokusunu ve barışın sesini cümle aleme duyurmaya kararlıyız. Savaşlara karşı barışın sesini yükseltmeye, barışın iklimini daim kılmaya çalışıyoruz” dedi.

Midyat’a barış için gelen tüm insanları yürekten selamladığını söyleyen Sosyal Gelişim Enstitüsü Derneği (SOSGED) Başkanı Murat Çuhadar, sempozyumun yapılması için ev sahipliği yapan Midyat Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu’na da teşekkür etti.

Çuhadar, aylardır üzerinde çalıştığı Barış Sofrası Projesi’nin Dünya’da barış isteyen barış dileyen her insanın, her dünyalının projesi olduğunu ifade etti. Barış sesinin daha gür çıkması için barışçıl olan her insanın projenin etrafında kenetlenip el ele vererek barış taleplerini Midyat’tan haykırarak sesini bütün dünyaya duyurmaları gerektiğini vurgulayan Çuhadar, 31 Ağustos’ta ilk ayağının Midyat’ta gerçekleştirileceğini, Eylül Ayında Ortadoğu’da, Kasım ayında ise Avrupa’da gerçekleştirilerek Dünya medeniyetleri arasında da barışa olan talep ve isteklerin dile getirileceğini belirtti.

Sempozyum için kente gelen heyetin içinde bulunan aktivist Elif Özdemir de, Midyat’taki bu sempozyumda bulunmaktan dolayı büyük mutluluk ve heyecan duyduğunu anlatarak, “Yüreği barış,kardeşlik,sevgi için çarpan tüm insanların bu sempozyumda olması gerektiğine inanıyorum. Ben buraya gönüllü olarak katıldım. Bundan sonra da barış sürecinde insanlık adına yapılabilecek ne varsa her konuda elimi taşın altına koymaya hazırım” açıklamasında bulundu.

Sempozyuma katılanlar arasında KKTC Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Ersin Tatar, Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin Özel Temsilcisi Ve Uluslar Arası Büyükelçisi Felekdin Kakay ile Türkiye Temsilcisi Ömer Mirani, Irak Hükümeti Milli Güvenlik Konseyi Üyesi General Muhammed Halid Ahmet ile çok sayıda akademisyen, gazeteci, siyasetçi, kadın aktivist, yazar ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi bulunuyor.
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum