Şemikan Aşireti'nin Belgesel Filmi Çekildi

Şemikan Aşireti'nin Belgesel Filmi Çekildi

“Merhum Zekiye Midyat’ maddi kaygılar nedeniyle ‘Hükümet Kadın’ filmine konu edildi”

A+A-
Yüzyıllardır Midyat’ta yaşayan Şemikan adlı aşiretin tarihi yolculuklarını ve geleneklerini konu edinen belgesel filmin çekimleri yapıldı.
 
Midyat’ta bulunan Şemikan Çalışma ve Dayanışma Birliği tarafından ‘Şamikan Aşireti’ isimli 20 dakikalık belgesel filmin çekimlerinde Midyat kent merkezi ile Sivrice (Dalin), Budaklı (Kerşaf), Yemişli (Enhıl), Güven (Bacın) ve Pelitli (Barbunıs) Köyleri’nde yaşayan yaşlı insanlarla aşiretin sosyo-kültürel ve kozmopolit yapısını anlattılar. 
 
Tanıtım filminde, Müslüman, Hıristiyan ve Ezidi inancına mensup Süryani, Kürt ve Arap aşiret mensupları ‘kendi aşiretleri, gelenek ve görenekleri ile aşiretin ileri gelenlerinden olan Midyat’ın merhume eski Belediye Başkanı Zekiye Midyat’ ile ilgili röportaj verdiler.
 
Aşiretin bölgedeki etkinliğinden dolayı birçok insanın teveccühünü ve sevgisini kazandığını ve bunu sonucunda da aşiret lideri olan Zekiye Midyat’ın 1957–61 yılları arasında Midyat Belediye Başkanlığı görevine seçildiğini belirtti. 
 
Aşiretin içinden Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin ilk kadın Belediye Başkanı’nın çıkmış olmasının kendileri için bir gurur kaynağı olduğunu söyleyen Acar, şunları söyledi:
 
“Merhume Zekiye Midyat, aşiretin ve bizlerin bir gururudur. Onun başkan seçilmesi aşiretin kadına verdiği değerin ve önemin somut bir örneğidir. Ama maalesef ebediyete göç etmiş bir büyüğümüzün kendi öz torunu olan Sermiyan Midyat tarafından maddi kaygılardan dolayı Hükümet Kadına konu edilmesini biz doğru bulmuyoruz. İnanıyoruz ki bu filmden dolayı merhumenin de mezarında kemikleri sızlıyordur. Birinci filme bizler farklı şekillerde tepki vermiştik. Şimdi de bu filmin devamı olan Hükümet Kadın 2’nin çekimleri yapıldı. Bizler de kamuoyunu doğru bilgilendirmek, aşiretin gerçek kimliğini ve değerlerini doğru yansıtan 20 dakikalık bir belgesel film çektik. Bundaki amacımız hem filme tepki göstermek hem de maddi kaygı taşımadan insanları doğru bilgilendirmektir”
 
“FARKLI İNANÇLARA MENSUP İNSANLAR VAR”
 
Şemikan Çalışma ve Dayanışma Birliği Başkanı Bozo Bilal Acar, Şemikan Aşireti’nin, diğer aşiret sistemlerinden farklı olarak birçok etnik ve farklı dinlere mensup insanları kendi çatısı altıda bulundurduğuna dikkat çekti.
 
Aşiretin farlılıkları bir arada bulundurmasıyla Türkiye’nin yanı sıra birçok ülkeye model olabileceğini belirten Acar, “Müslümanların yanı sıra Hrıstiyan ve Ezidi gibi farklı inançlara mensup insanların aşirete mensup olması bizim açımızdan büyük bir zenginlik. Bu insanlar, yüz yıllardır bu topraklarda yan yana ve aynı aşiretin ismi altında yaşamaktan mutlular. Farklı etnik ve inançtan olsanız dahi çatışmadan, kavga etmeden bir ve beraber yaşanılabileceğinin en güzel örneklerini bizim aşiretin içinde bulabilirsiniz” diye konuştu.
 
sizin-medya---midyat1.20130807233419.jpg
 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum