Halis NAYIFOĞLU

Halis NAYIFOĞLU

Seçimler bitti, şimdi icraat zamanı…

A+A-

30 Mart yerel seçim maratonu sonlandı. Başkan adayları, seçim kampanyası döneminde dev projeler vaat etti. Artık bundan sonra seçim sürecinde verilen sözlerin tutulma, taahhütlerin yerine getirilme zamanı başlıyor. Yani şimdi sıra icraatta…

Seçim öncesi tüm siyasi partilerin belediye başkan adayları ve meclis üyesi adaylarının yanı sıra, partilerin üst düzey yöneticileri ve milletvekilleri de Midyat’a gelip, çeşitli vaatlerde bulundu, seçimi kazandıkları takdirde bunların hepsini yaşama geçireceklerinin sözünü verdiler.

Midyat halkı tüm adayları izledi, konuşanları dinledi, arada bir fikrini söylemek istedi ama diyeceğini diyemedi… Önüne sandık koyulunca da ‘hiç olmazsa kendimi bir beş yıl daha garantiye alayım, ondan sonra Allah Kerim’ dedi ve oyunu verdi.

Seçim yapıldı, Ak Parti kazandı… Seçmenlerin yüzde 43.7’si AK Parti’yi, yüzde 31.3’ü BDP’yi ve yüzde 22.4’ü de Saadet Partisi’ni tercih etti. Midyat, beklendiği gibi AK Parti’ye büyük destek verdi. Bu destek AK Parti’nin Midyat açısından sorumluluğunu daha da arttırdı. Halk, Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu’na bir beş yıl daha başkanlık koltuğunda oturma ve Midyat’a hizmet etme görevi verip, vaatlerini yerine getirebilme şansı tanıdı. Demek ki burada yaşayan halk böyle istiyor. Zorlamanın anlamı yok…

YAŞAM KALİTESİ ARTTIRILMALIDIR

Aylardır beklenen seçim bitti, şimdi icraat zamanı. İcraatı kim yapacak? Hükümet yapacak, Midyat Belediyesi yapacak. Midyat’ın yeni dönemde marka kent olma yolunda ve yaşam kalitesinin arttırılması adına herkes çaba harcamalı ve bu doğrultuda önemli projeler hayata geçirilmelidir. Midyat çevresindeki ilçelerle karşılaştırılınca önemli eksikliklerle karşı karşıya olduğu görülüyor. Nüfus itibariyle, sosyal, kültürel ve ekonomik hareketlilik itibariyle Midyat yeni yeni gelişmeye çalışıyor. 

TARİHİNE YAKIŞIR BİR SEVİYEDE DEĞİL

Tarihi geçmiş itibariyle çevresindeki birçok ilden çok daha eski bir tarihe sahip olmasına rağmen Midyat’ın geçmişte sahip olduğu merkezi konuma yaraşır bir seviyede olmamasının nedenleri üzerinde mutlaka düşünülmesi gerekiyor. Kültür çeşitliliği ve turizm potansiyeli açısından günümüzde önemli bir konuma sahip olmasına rağmen bu konularda da önemli sorunlar var gibi... 

ONLARCA YATIRIMA İHTİYAÇ VAR

Midyat’a yeni bir vizyon kazandıracak ve hemen hemen her adayın dillendirdiği, halkın da yapılması konusunda büyük bir talep olarak ilettiği Kültür ve Sanat Merkezi, Şehir Stadyumu, Açık Hava Spor Alanları, Olimpik Yüzme Havuzu, Atık Su Arıtma Tesisi, Spor Kompleksi projeleri gibi onlarca yatırıma en acilinden başlanılarak bir an önce Midyat’a kazandırılması gerekir. Ağaçlandırma, park ve yeşil alanlar şehir hayatının en göze çarpan yönlerinden birisidir. Ancak Midyat’ta bu alanda önemli eksikliklerin olduğu görülüyor. Midyat kemsinde Karayolları yeri olarak bilinen ve Estel’de de Askeri Gazino yerleri aileler ve çocuklar için dev şehir parkına çevrilmesi için girişimler başlatılmalıdır. Genel yönetimle ilgili yapılacak çalışmalara dayanan bu konularda ilin siyasilerinin, yöneticilerinin, sivil toplum kuruluşlarının ve girişimcilerinin önemli çalışmalar yapması gerekiyor. Mahallelerde sadece bir tane park yapmak yerine farklı sokaklarda geniş alanlarda yeni parklar kurulmalıdır. Çok büyük olan mahallelerimizdeki çocuklarımızdan engellilerimize, kadınlarımızdan yaşlılarımıza kadar geniş bir yelpazede insanların bu parklara ulaşmaları sağlanmalı ve bu şekilde herkesin nefes alabileceği sosyal alanlar oluşturulmalıdır. 

TARİHİ MEKANLARIN RESTORASYONU

Midyat Kaymakamımız Sayın Oğuzhan Bingöl ile Belediye Başkanımız Sayın Şehmus Nasıroğlu’nun seçimlerden önce Midyat’ın cazibe merkezi olması için üzerinde önemle durdukları ‘şehrin eski yerleşim yerlerindeki tarihi mekanlardaki kentsel dönüşüm ve rehabilitasyon çalışmalarına’ biran önce başlanılmalı ve Midyat’ın tarihi dokusu ortaya çıkarılarak, turizme kazandırılmalıdır. 

KÜLTÜREL DEĞERLER

Kent içinde ve turistik noktalara ulaşım sorunları, turistlerin turistik ve tarihi ve kültürel değerler hakkında yeterince bilgi sahibi olmadan şehirden ayrılmaları önemli bir sorun olarak karşımızda duruyor. Bununla ilgili tanıtıcı yayınların basılması ve dağılması gerekiyor. Midyat’ın önemli turizm gelir segmentlerinden olan kongre turizminden yeterince faydalanamaması, Midyat ve yöre ile ilgili hediyelik eşya imalatı, sunum ve satışı sorunları yaşanıyor. 

GELECEK HEDEFLERİNE KİLİTLENMELİ

Midyatlıyım diyen, Midyat’ın aşını ekmeğini yiyen, suyunu içip, havasını soluyan herkesin, her siyasetçi ve yöneticinin, siyasi parti ve görüş ayrımı yapmadan bu konularda elini taşın altına koyup, çaba harcamalıdır. Bu nedenle siyasetçi ve yöneticilerin, görüş farklılığını bir kenara bırakıp, sen yaptın, ben yaptım kompleksinden sıyrılıp, bazı durumlarda kaybetmenin de aslında kazanmak olduğu düşüncesiyle hareket ederek, Midyat Belediyesi’nin koordineli çalışmasına destek verip, Midyat için hizmet ve yatırım üretilmesine katkı koymaları en doğru yol olur. Kent olarak seçilmişlerimizle birlikte Midyat’ın gelecek hedeflerine kilitlenmeli ve bu kadim kentin layık olduğu yere gelebilmesinde gerekenleri yapmalıyız…

Zira yöneticilik sadece makam odasında oturmak, belge imzalamak, saygı beklemek, istediğin personeli istediğin yere görevlendirmek, tek söz sahibi olmak, toplantılara başkanlık etmek, emir vermek, kimseye sormadan kendince değerlendirmeler yapmak, törenlere katılmak, protokol adamlığı yapmak ve övgüleri kabul etmek anlamına gelmemektedir.

BAKIŞ AÇISI
‘Mutlu Kent Mutlu İnsanların Varlığı İle Olur’

Şehirde yaşayan insanların yaşam kalitelerini geliştirmek için neler yapılması gerekiyor sorusunu sormayan bir yöneticinin başında bulunduğu topluma verecek fazla bir şeyinin olmayacağını herkes kabul etmelidir. Midyat’ta yaşam kalitesi ne durumda sorusunun da öncelikle yöneticilerimiz tarafından sorulması ve cevabının aranması gerekiyor. Elbette yaşam kalitesi tek bir faktöre bağlı bir durum olmayabilir. Ama yaşam kalitesine etki eden unsurlar üzerinde düşünülürse mutlaka yapılacak bir şeyler bulunacaktır. Zira yaşadığımız şehirde bu yönüyle bir çok eksiklik olduğu görülecektir. Yöneticilerin temel bakış açısı insanların hayatını kolaylaştırma, insana hizmet, insanların yaşam kalitesini yükseltmek, rahatlık, temizlik, verimlilik, planlılık, kalite standartlarına uygunluk, ekonomiklik, herkese açıklık, kolay ulaşılabilirlik gibi niteliklerin olması gerekir.

Seçimin hemen sonrasında Belediye Başkanı Sayın Şehmus Nasıroğlu’nun, “Daha çok çalışmamız gerekiyor, bu seçim ümit ediyorum ki bizi hayırlı neticeye götürür. Yapacak daha çok işimiz var. Bu Midyat için ne yapsak azdır…” dedi.

Belediye hizmetleri Midyat’ın değişiminde önemli bir paya, güce, yetkiye ve etkiye sahip. Belediye hizmetleri şehrin çehresini değiştiren etmenlerden başta geleni denebilir. Bu yönüyle belediye yetkililerine büyük iş düşüyor. Evet, ortak paydamız Midyat’tır… 

Ak Parti’nin Midyat Belediye Başkanı olarak seçilen ve 4. kez üst üste başkanlık koltuğuna oturan Sayın Şehmus Nasıroğlu’nu kutluyor; başarılar diliyoruz…

Halis NAYIFOĞLU  - SİZİN MEDYA

Bu yazı toplam 2321 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.