Seçim Anketi Üzerine Değerlendirmeler

Seçim Anketi Üzerine Değerlendirmeler

Belki de bu seçimin kulisi bol, başkan adayı bol, heyecanı da bol bir seçim olarak Midyat’ın tarihine geçecek…

A+A-
Yerel seçimlerin yaklaşmasıyla, siyasi kulvarda aday adayı isimlerinde hareketli bir dönemin başlamasına az bir süre kaldı. Gün geçtikçe yeni yeni isimlerin gündeme geldiği seçim sohbetlerinde, aday adaylığını açıklaması beklenen muhtemel isimler hararetli bir şekilde konuşuluyor. 
 
Midyat’ta, Midyat Belediye Başkan adaylığı hususunda, şu ana kadar siyasi partilere resmi bir başvuru gerçekleşmedi. Ancak, siyasi partilerin, haftalık yönetim kurulu toplantılarının gündem maddeleri arasında “Seçim” olduğu öğrenilirken, aday adaylarının gündem dışında “yakından izlendiği” öğrenildi. 
 
Türkiye genelinde 2014 Mart’ında yapılacak olan Mahalle İdareler Seçimleri öncesinde Midyat’ı da ne kadar heyecanlı bir sürecin beklediğini sanal alemde yaptığımız ankette birebir gördük. Midyat’ta bu dönem belediye başkanlığına aday adayı olanların sayısında hiç olmadığı kadar ciddi bir artışın yaşanması bekleniyor. Belki de bu seçimin kulisi bol, başkan adayı bol, heyecanı da bol bir seçim olarak Midyat’ın tarihine geçecek…
 
ANKETİMİZE YOĞUN İLGİ
 
Geçtiğimiz hafta, İnternet gazetemiz Sizin Medya.Com’da bir hafta süren aday adayı anket çalışması başlattık. Oylarınıza sunduğumuz “MİDYAT BELEDİYE BAŞKANI SİZCE KİM OLMALI?” anketi ile aday adaylıkları başvuruları öncesinde siz okuyucularımızın aday eğilimlerini öğrenmeye çalıştık. Bu kısa sürede sizlerin yoğun ilgisi bizleri de şaşırttı ve seçmen cephesinin seçime hazır olduğunu gösterdi. 
 
Okuyucularımızın toplumsal konulardan uzak durmamaları, ileride şehri yönetmesi muhtemel aday adayları ile ilgili kendi fikirlerini beyan etmesi (yorum eklemesi), anketteki isimlere oy vererek tercihini ortaya koyması önemlidir. Tüm okuyucularımıza anketimize göstermiş oldukları ilgi, kullandıkları oy  ve çıkardıkları bu güzel tablo için teşekkür ederiz.
 
Yerel seçimler öncesi, siz okuyucularımızın nabzını yoklamak için düzenlediğimiz ve olası muteber, halk arasında adı geçen şahsiyetleri anketimize eklemiştik, işte, alfabetik olarak sıraladığımız anketimizde bulunan o isimler:
 
Ahmet Demir (BDP), Ahmet Akay (AKP), B. Melih Güneştan (AKP), Berzan Midyat (BDP), Edip Demirdağ (AKP), Ecz. Abdulkadir Ceylan (AKP), Fahri Çelik (BDP), Gürsel Ekmen Miroğlu (AKP), Hüseyin Çelebi (AKP), İlhan Bayar (BDP), İngiliz Nuri, Mehmet Aksöz (AKP), Mehmet İleri (AKP), Mehmet Zeki Altınışık (AKP), Muzaffer Arıkan (AKP), Sertaç Çelebi (AKP), Süleyman Kutlu (AKP), Şehmus Nasıroğlu (AKP), Yüksel Aslan (BDP), Yuhanna Aktaş (BDP) Zeki Çiçek (Haşimoğlu).
 
MİDYATLILAR SİYASETİ SEVİYOR
 
Midyat halkı siyasete duyarlı olup, siyaseti yakından takip etmektedir. Halkımızın, yapmış olduğumuz seçim anketine bir hafta gibi kısa bir sürede yoğun bir katılım göstermesi halkın hem siyaset kurumuna olan inancına güçlü bir şekilde devam etiğini hem de gündelik yaşamını yeniden yapılandırması ve dizayn etmesi hususlarında ne kadar istekli olduğunu göstermiştir. 
 
Midyatlılar siyaset yapmayı seviyor ve siyasete girmektedirler. Sosyolojik olarak az gelişmiş toplumlarda halkın siyasete pek ilgi duymadığı bilinmektedir. Bu tür özelliklere sahip yerlerde geleneksel ilişkilerin toplumsal yapıyı şekillendirdiği yaygın görülürken Midyat gibi bölgenin klasik bir ilçesinde halkın siyaset kurumuna bu kadar rağbet etmesi bilinenin aksine  Midyat’ta halkın demokrasiye ve cumhuriyete ne kadar bağlı olduğunu ve demokratik kültürün ne kadar gelişkin olduğunu göstermektedir. 
 
Midyat merkez ve civar nüfusunun yaklaşık 120 bin olduğu düşünülürse bir hafta süren anketimize 200 binden fazla katılımın olması Midyat’taki siyasetin Midyat dışında da gerek Türkiye illerinde gerekse de ülke dışında dikkatle izlendiğini göstermektedir. Midyatlıların önemli bir bölümünün hem Türkiye’nin batı illerine hem de yurt dışına göç etmiş olduğu bilinmektedir. Bu kişilerin yaşadıkları yerlerde dahi Midyat ile ilişkilerini koparmadıkları ve ne kadar uzak olurlarsa olsunlar Midyat’ı yakından izledikleri bu anket ortaya çıkarmıştır. 
 
İKİ EĞİLİM YÜKSEK
 
Midyat’ta siyasi açıdan iki genel eğilimin güçlü olduğu, muhtemelen belediye başkanlığı seçimlerinde de bu eğilimlere sahip kişilerden birinin seçimi kazanmasının olası olduğu yapmış olduğumuz ankette net bir şekilde görülmektedir. Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ile Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (Ak Parti) halk tarafından yoğunca benimsendiği, kullanılan oy oranlarının  birbirlerine yakın olduğu görülmektedir. Bu durum aynı zamanda iki parti içinde seçimin kolay geçmeyeceğini, başkanlığın "çantada keklik" olmadığını göstermektedir.  
 
Bu nedenle  adayların çok çalışmaları ve halkın teveccühünü kazanmaları gerektiğini bilmelerinde fayda vardır. Seçime giren parti ve bağımsız kişilerin oy oranlarının bir birlerine oldukça yakın olması seçimin başa baş ve çekişmeli geçeceğine işarettir.
 
Ankette yer verdiğimiz aday adayı muhtemel isimlerden de görüleceği üzere hepsi birbirinden değerli, yetenekli, çağdaş, çalışkan, bilgili ve dürüsttürler. Bence nihai karar hangisi olursa olsun; bu yetenekler her durumda kendi siyasi istikballeri ve Midyat’ın geleceğini olumlu yönde etkileyecek söylemleri ve vizyonlarını sürdürmekten geri durmayacaklardır. 
 
Aday adayların Midyat’ta gerçekleştirmeyi planladıkları projeler ile seçmenlerine hitap edeceği düşünülürken, sürpriz aday ve bağımsız adayların da çıkabileceği olası görülüyor. Anketimizde aday adayı olarak gösterdiğimiz kişiler, gündemde isimleri konuşulan kişilerdir. Tabi ki de; kendi adayları hakkındaki son sözü partiler söyleyecek.
 
***
Önemli Not: Yayın kurulumuzun aldığı karar gereği anketimizde her hafta en az oy alan iki aday anket dışında bırakılacaktır.
 
Halis İŞ  -  Sizin Medya
 
2547.jpg
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum