Sandıkta golü 'şike' değil AKP atıyor!

Sandıkta golü 'şike' değil AKP atıyor!

3 Temmuz'da başlatılan futbolda şike soruşturmasından sokaklara dökülen Fenerbahçe taraftarları...

A+A-

İSTANBUL-  3 Temmuz’da başlayan ‘futbolda şike soruşturması’ndan sonra sokaklara dökülen Fenerbahçe taraftarı, bir komplo ile karşı karşıya olduklarını savunurken, siyasi iktidarı; yani AKP’yi de hedeflerine koymuştu. Bu minvalde Sarı-Lacivertli taraftarlar geçmişte Mesut Yılmaz ve ANAP’a yaptıkları gibi bu kez de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AKP’ye ‘sandık’ uyarısı yapmayı ihmal etmedi.

Kendini ‘Cumhuriyet’ olarak tanımlayan Fenerbahçelilerin tezine göre onlar Türkiye’de siyasi iktidarı belirleyecek güce sahip. Ne var ki, ‘forma aşk’larının siyasal tercihlerinin önüne geçtiği söylenemez.

A&G’nin yaptığı ve Vatan gazetesinde yayımlanan ‘Bugün seçim olsa oyunuzu kime verirsiniz?’ konulu araştırmanın sonuçlarına göre şike soruşturmasının başladığı 3 Temmuz sonrasında AKP’nin oyları düşmek şöyle dursun aksine artış kaydetti. Yani bazı Fenerbahçelilerin şike soruşturmasında dahli olduğunu düşündüğü siyasi iktidar, her şeye karşın oylarını arttırmayı başardı. 90’ların ikinci yarısında ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz’ın Galatasaray’ın şampiyonluğunu kutlamak için evine bayrak asmasına kızarak “Sandıkta görüşürüz Mesut Bey” pankartı açan Fenerbahçeliler, şike davası nedeniyle de geçen aralıkta oynanan Fenerbahçe-Trabzonspor maçında, üzerinde sadece ‘oy sandığı’ fotoğrafı olan pankart açıp AKP’ye uyarıda (!) bulunmuştu.

Adil Gür: Taraftarlık başka, seçmenlik başka...

Taraftarlar ayrıca internette ‘sandiktagorusuruz.org’ isimli bir site de açmıştı. Lefter Küçükandonyadis’in cenaze törenine katılan Başbakan Erdoğan da protesto edilmişti. Sarı-Lacivertlilerin ‘siyasal güç’ gösterisine Galatasaray Başkanı Ünal Aysal da kayıtsız kalmayıp, “20 milyon Galatasaraylı AKP’ye oy verdi” diyerek, karşı atak geliştirmişti. Kulüpler, taraftarlarına siyasi bir anlam yükleyedursun araştırmalar aksini anlatıyor; en azından şimdilik.

Tekrar araştırmaya dönecek olursak, 3 Temmuz’dan beri AKP’nin oylarında beklenenin ya da tahmin edilenin aksine 4 puanlık bir artış sağlandı. 12 Haziran seçimlerinden yüzde 49.9’luk rekorla çıkan iktidar partisi, A&B’nin son araştırmasına göre desteğini yüzde 54’e çıkartmış gözüküyor.

Konuya ilişkin araştırmayı yapan A&G’nin sahibi Adil Gür ile konuştuk. Gür, “Şike davası, siyasi tercihlerde seçmen davranışlarında etkili olmadı henüz” diyor. 2004’teki yerel seçimlerde CHP’nin Trabzon Büyüküşehir Belediye Başkanlığını kazanmasında Trabzonspor’un önemli bir faktör olduğunu hatırlatan Gür, buna karşın şike davasının henüz siyasi tercihe yasımadığını söyledi. Gür, “Eylülden itibaren yapılmış 4-5 araştırma var elimizde. Taraftarlar, AKP iktidarına desteğinin çekileceğini söylüyor ama araştırmalar bunu teyit etmiyor. Soruşturma sonrası AKP’nin oyunu koruduğu hatta üzerine çıktığını görüyoruz” diye konuşuyor.

Yaptıkları araştırmalarda deneklere tuttukları takımları elbette sormadıklarını kaydeden Gür, şunları söylüyor: “Biz ‘Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz’ diye sorduğumuzda alınan cevaplara bakınca futboldan ötürü de bir kırılma görünmüyor. Zira seçmenlerin büyük kısmı Fenerbahçe ve Galatasaray taraftarı aynı zamanda. Şike davası hesap sorma aracına dönüşmüş değil. Fakat uzun vadede bir karar çıkar da insanların davranış biçimini değiştirir mi, buna ayrıca bakmak lazım. Bu aşamada belki AKP’den desteğini çeken Fenerbahçeli olmuştur ama yerine gelenler de vardır.”

Adil Gür, taraftarlığın siyasi tercihlerde belirleyici olmadığını vurgulayarak, “Siyasal tercihte insanların günlük temel meseleleri daha etkili olur” diyor.

Kenan Başaran - Radikal

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.