‘Sahte Sigorta Tuzağına Düşmeyin’

‘Sahte Sigorta Tuzağına Düşmeyin’

SGK Müdürü Abdurrahim Güneş, sahte sigortaya karşı vatandaşı uyardı…

A+A-

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Midyat İlçe Müdürü Abdurrahim Güneş, vatandaşları, sahte sigortaya karşı uyardı. Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan SGK Midyat İlçe Müdürü Abdurrahim Güneş, büyük mağduriyetlere yol açan sahte sigortalılık mefhumundan vatandaşların uzak durması gerektiğini belirterek, ortalıkta gezen kötü niyetli kişilere itibar edilmemesi ve bu tuzağa düşülmemesini istedi.

YASAL İŞLEM BAŞLATILIYOR

Bazı kişilerin, çeşitli yol ve yöntemlerle vatandaşları sahte iş yeri ve sahte sigortalı bildirimlerle aldattığını aktaran Güneş, vatandaşlara şu uyarıları yaptı:

“Son zamanlarda, sahte sigorta, sahte sigortalılık, paravan şirket, hayali şirket gibi ifadeler sık sık duyulmakta, bu konuda yazılı ve görsel basında sık sık haberler yer almaktadır. Hepsinin özünde de fiili yani gerçek çalışmaya dayanmayan ve sahte sigorta olarak nitelendirilen sigortalılıklar yer almaktadır. Vatandaşlardan gelen bilgilerde 150- 200 TL’ye sizin sigortanızı gösterelim, akabinde hayali işyerlerinde sigortalı gösterdikleri ve hizmet çizelgesinde hizmetlerinin görüldüğü, ancak bu işyerlerinin kuruma hiç prim ödeme yapmadığı SGK müfettişleri ve denetmenlerin incelemelerinden sonra tüm sahte sigortalılık hizmetlerinin ile bu hizmetler ile emekli olanların emekli aylıklarının iptal edilip, bugüne kadar ödenen aylıkların faizleriyle birlikte geri alınmaktadır. Ayrıca Cumhuriyet Savcılığı tarafından haklarında ‘Kamuyu zarara uğratmak suretiyle nitelikli dolandırıcılık’ ve ‘Resmi evrakta sahtecilik’ suçlaması ile dava açılmakta ve yargılanmaktadırlar. Sahte hizmetler sayesinde sağlık yardımı alanlardan da bu giderlerin tamamı faiziyle beraber ilgili şahıslardan alınmaktadır.” 

‘KENDİ PRİMLERİNİ KENDİSİ YATIRABİLİYOR’

Güneş,  sahte sigortalılığın genelde 4/a kapsamında sigortalı olarak gösterilenler arasında yaygın olduğunu belirterek, “Normalde kişinin sigortalı olabilmesi için 4/a (işçi), 4/b (Bağ-Kur) veya 4/c (memur) kapsamında bir işyerinde veya bir işte çalışıyor olması ya da tarımla iştigal etmesi gerekmektedir. Bunlardan hiçbiri kapsamında çalışması bulunmayan kişilerin ise isterlerse ve maddi imkanları da yeterliyse isteğe bağlı sigortalı olabilme hakları bulunmaktadır. Emeklilik süresine az kalan ya da emekli olabilmesi için primi eksik olmasına rağmen bir yerde çalışmayan veya iş bulmayan kişilerin 6111 Sayılı Kanun’un 51. Maddesi Ek-5 bendine göre tarımsal faaliyetlerde işçi olarak süreksiz çalışan, adına hayvan ve arazisi bulunmayan, vergi ve şirket ortaklığı kaydı olmayan kişiler sigortalı olabilmesi için bir form doldurarak kurumumuza başvurup kendi primlerini kendisi yatırabiliyor. Ek-5 tarımda süreksiz çalışanlar 30 gün üzerinden prim tutarı bugün itibariyle 258,65 TL’dir. Ayrıca işverenlerin yanlarında çalıştırdıkları işçileri mutlak surette Sigortasını Kuruma bildirmesi gerekmektedir. Bu hem işçi hakları yönünden hem de İşverenlerin prim borcu ve cezalarla karşılaşmamaları açısından önem arz etmektedir.” ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.