Şahin'den Başbuğ yorumu

Şahin'den Başbuğ yorumu

Eski TBMM Başkanı ve AKP'li Mehmet Ali Şahin, Başbuğ'un tutuklanmasını değerlendirdi.

A+A-

TBMM eski Başkanı, AKP Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, Genelkurmay eski Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un tutuklanması ile ilgili olarak, "Bir paşamızın bir suç isnat edilerek tutuklanması beni hiç mutlu etmiyor. Çok üzülüyorum" dedi.

TBMM eski Başkanı ve AKP Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, Karabük’ün Ovacık İlçesi’nde parti teşkilatının olağan kongresine katıldı. Partililer tarafından çiçeklerle karşılanan Şahin, tek tek tokalaşmanın ardından konuşma yaptı. Genelkurmay eski Başkanı Emekli Orgenerel İlker Başbuğ’un tutuklanması karşısında üzüldüğünü belirten Mehmet Ali Şahin, "Daha fazla hizmetin konuşulması gereken günlerde ülkenin gündem maddesi eski genelkurmay başkanının tutuklanması. Bizler bu ülkenin erkekleri olarak askerliği bir vatan borcu, namus borcu olarak görürüz.

Her Türk genci zamanı geldiğinde bu kutsal görevi seve seve yerine getirir, vatanı müdafaa etmesi gerektiğinde de savaşmayı, bu vatan için canını seve seve vererek şehit olmayı en büyük görev bilir.

Biz o komutanlarımızın emriyle cephede şehit düşmeyi şeref bilen insanlarız. Komutanlarımız bizim için son derece değerlidir. Ben bir Türk vatandaşı olarak bir komutanımızın, bir paşamızın bir suç isnat edilerek tutuklanması beni hiç mutlu etmiyor. Çok üzülüyorum" dedi.

Türkiye’nin ihtilallerle 20 yıl geriye gittiğini söyleyen Mehmet Ali Şahin, şöyle devam etti:

"Eski Genelkurmay Başkanımızın bir soruşturma nedeniyle tutuklanması Türkiye’de en önemli konulardan birini teşkil etti. Bunu anlayışla karşılamamız gerekir. Şimdi şöyle söyleniyor; ’Türk Silahlı Kuvvetleri, koskoca paşalar böyle ihtilal planları hazırlar mı? Böyle bir şey olabilir mi?’ İlker paşa ’Hükümeti düşürme planımız olsaydı başka yöntemler denerdik, niye internet siteleri kuralım?’ diyor.

Yakın tarihimizde 27 Mayıs 1960 olmasaydı, Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu, Hasan Polatkan askeri ihtilal sonucunda idam sehpasına götürülmemiş olsaydı, böyle bir olayı Türkiye yaşamamış olsaydı, ’Evet doğru söylüyorsunuz’ derdim. Türk Silahlı Kuvvetleri, 1971’de tek başına iktidar olan Adalet Partisine ve Süleyman Demirel’e ’Çekil ben teknokratlar hükümeti kuracağım’ demedi mi? Bunlar oldu da ne oldu?

Türkiye 20 yıl geriye gitti. Her ihtilal ülkeyi 10-20 yıl arası geriye götürdü. Türkiye’ye güven sarsıldı, demokrasi yok oldu. Halkın iradesinin hiçbir önemi yok, elinde silahı bulunanlar halkın seçtiklerini alaşağı edip yönetime kendileri geliyorlardı. Türkiye böyle bir ülkeydi. Eğer bu ihtilaller olmasaydı Türkiye bugün başka bir ülke olurdu."

Mehmet Ali Şahin, Türkiye’nin daha demokratik ve güven duyulan bir ülke olduğunu söyleyerek, şöyle konuştu:
"Bu ülkede artık bir tek irade vardır o da milletin iradesidir. Millet ne derse o olacaktır. Millet kimi isterse o gelecektir. Kimi istemezse de sandıkta millet gönderecektir.

AKP en büyük hizmeti demokrasiye yapmıştır. Artık 10 yılda bir yönetime el konulan dönemler geride kaldı. Bundan en fazla gerçek vatansever, bu ülkeye hizmet etmek amacında olan Türk silahlı kuvvetleri mensuplarının mutluluk duyacağına inanıyorum."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.