Sağlık Çalışanlarının İş Bırakma Eylemi

Sağlık Çalışanlarının İş Bırakma Eylemi

Midyat’ta, Sağlık ve Sosyal Hizmetler Emekçi Sendikası'na (SES) bağlı üyeler, 14 Mart Tıp Bayramı münasebetiyle bir günlük iş bırakma eylemi yaptı.

A+A-

Hastane acil servisinin dışında hiçbir polikliniğin hizmet vermediği öğrenilen grevde amacın sağlık çalışanlarının ücret, gelecek güvencesi, can güvenliği çalışma hayatına dair düzenlemeler yapılması olduğu belirtildi. Midyat Devlet Hastanesi önünde bir araya gelen SES Temsilciliği üyeleri ve hastane çalışanları sağlık çalışanlarının sorunlarını dile getirmek amacıyla 14 Mart Tıp Bayramı’nda 1 günlük iş bırakma eylemi ve basın açıklaması düzenlediler. 

Basın açıklamasına, eski Mardin Milletvekili Muharrem Doğan’ın yanı sıra Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Midyat Belediyesi eş başkan adayları İlhan Bayar ve Filiz Işık ile Eğitim-Sen ve SES üyeleri katıldı. Hastane binasında bir araya gelen hekimler ve sağlık çalışanları, davul eşliğinde halay çektikten sonra basın açıklaması düzenledi. Katılımcılar adına basın açıklamasını SES Midyat Temsilcisi Psikiyatri Uzmanı Dr. Aykut Çobadak okudu. Çobadak, “Bugün 14 Mart Tıp Bayramı. Bizim ne bayram yapacak moralimiz, ne çalışacak halimiz, ne de konuşacak takatimiz kaldı. Bu nedenle bugün bayram değil, sorunlarımızı konuştuğumuz bir eylem günüdür., hoş geldiniz. Üç gün önce Berkin Elvan'ı, 269 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra kaybettik. Anısı her daim aramızda olacaktır.” dedi.

‘ÇALIŞANLARIN ÜZERİNDE BİR BASKI KURULMAKTADIR’
 
Hastanede sağlık hizmeti vermeye çalışan doktor, hemşire, ebe, teknisyen, diyetisyen, taşeron sağlık işçisi çalışanları olduklarını söyleyen Çobadak, şöyle konuştu: 
“Gecemizi gündüzümüze katarak, bir ekip olarak, hastalarımıza sağlık vermeye çalışıyoruz. Yeri geliyor uyumuyor, yeri geliyor yemek yemiyoruz. Ancak sürekli hastalarımızın sağlığını düşünüyoruz. Bir çok hekim arkadaşımız branşında tek çalışmakta, bir çok bölümde hemşire sıkıntısı yaşanmakta, acil serviste çalışacak doktor bulamamaktayız. Gücünün son noktasına kadar çalışmakta olan meslektaşlarımız, çalışma arkadaşlarımız burada. Bir hastanın sağlığıyla ilgili kararını birçok poliklinikte 3 dakikada vermeye çalışan bizler, var gücümüzle çalışırken, sürekli sözel, fiziksel, psikolojik şiddete maruz kalıyoruz. Her gün bir poliklinikte veya klinikte çalışan arkadaşımız şiddete maruz kalmakta, sonucunda soruşturmaya tabi tutulan yine meslektaşlarımız olmaktadır. Hasta hakları, BIMER, Alo 184 hatlarıyla her gün bir meslektaşımıza soruşturma gelmekte ve çalışanların üzerinde bir baskı kurulmaktadır. Çalışanların yoğun iş yükü, polikliniklerin hasta yoğunluğu, personel yetersizliği düşünülmeksizin sürekli birilerinin mağduriyetinden bahsedilmekte, ancak çalışanların haklarından hiç bahsedilmemektedir. Bakanlığın uygulamaları olan bu uygulamalar, mobbing niteliğindedir ve biran önce son bulmalıdır. Hastalarımız tepki gösterirken, Sağlık Bakanlığı’nın, çalışanlar kadar, kendilerini de mağdur ettiğini unutmamalıdır. Şiddet, artık son bulmalıdır.”

foto-galeri-icon.png

‘İŞTEN ÇIKARILMA TEHDİDİYLE KARŞI KARŞIYADIRLAR’

Hastanede çalışan taşeron işçilerin durumuna da değinen Çobadak, “Bizler bir taraftan emeğimizin karşılığını alamamaktan, şiddete maruz kalmaktan bahsederken son günlerde, birlikte çalıştığımız taşeron işçisi arkadaşlarımız işten çıkarılma tehdidiyle karşı karşıyadır. 30 kişinin işten çıkarılması gündeme oturmuştur. Arkadaşlarımız işini kaybetme kaygısıyla yaşamaktadır. Asgari ücretle, hiçbir şekilde söz hakkı ve iş güvencesi olmadan çalışan bu arkadaşlarımızın evlerine götürdüğü ekmeğe siyasi kaygılarla göz koyulmamalıdır.” ifadelerini kullandı.  

İş bırakma eyleminin mesai bitimine kadar devam edeceği bildirildi. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum