Sağlık çalışanları, 'doktora darp' olayını kınadı

Sağlık çalışanları, 'doktora darp' olayını kınadı

Sağlık çalışanlarından doktorun darp edilmesine kınama!

A+A-

Midyat Devlet Hastanesi acil servisinde görev yapan Dr. Hasan Dağ’ın, hasta yakınları tarafından darp edilmesi Midyat Sağlık-Sen üyeleri ve meslektaşları tarafından kınandı.

Midyat Devlet hastanesi acil acil girişinde düzenlenen basın açıklamasına katılan sağlık personelinin, ‘Şiddet varsa biz yokuz’ yazılı dövizi dikkat çekti.

İddiaya göre, Midyat Devlet Hastanesi Acil bölümünde görev yapan pratisyen doktor Hasan Dağ, tartışma yaşadığı hasta yakını tarafından darp edildi. Doktor Dağ, darp nedeniyle hafif şekilde yaralanırken, Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Midyat Temsilcisi Murat Nayır, yaptığı basın açıklaması ile darp olayını kınadı. Basın açıklamasına doktorlar ve sağlık çalışanları da katılarak destek verdi.

Açıklama yapan Nayır, Midyat Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde nöbette olduğu sırada Dr. Hasan Dağ’ın bir hasta yakını tarafından saldırıya uğradığını ileri sürerek, “Bu son olay da gösteriyor ki, sağlıkta şiddet, toplumsal şiddetin yansımasıdır. Bir yandan hayat kurtarma mücadelesi verirken, bir yandan da şiddete maruz kalarak hayatlarını kaybetme riskiyle görev yapan tüm sağlık çalışanları adına son derece endişeli olduğumuzu ifade etmek isteriz.” dedi.

Toplumsal şiddetin boyutlarının yansıması olarak sağlık alanında ortaya çıkan bu tür menfur olaylar için gerekli düzenlemelerin yaptırımlarıyla birlikte hayata geçirilmesi gerektiğini söyleyen Nayır, şöyle konuştu:

“Tüm yaşanan şiddet olaylarında asıl nedenin iletişim eksikliği ve sonucunda oluşan ön yargı olduğunu biliyoruz. İletişim eksikliği ki tamamen eğitimle bağlantılıdır. Her tür eğitim sonunda kişi ve gruplardan bazı olumlu sosyal davranışlar beklenir. Eğitim planlanması, yürürlüğe konulması sahada uygulanması ve denetlenmesi birbirinden bağımsız olamayacağı gibi bir hastanedeki doktor, hasta ve çevre ilişkilerinde bir birinden ayrılmaz bir parçadır. Yaşadığımız bu acı olayı kınamanın ötesinde uzun ve kısa vadede alınacak tedbirlerin sadece kurumsal bazda değil tüm halkımızın da dikkatinin de bu yöne çekilmesini temenni ediyoruz. Hepinize katılmalarınızdan dolayı teşekkür eder, bu olayların tekrar etmemesi için gerekli tedbirlerin alınması ve eğitimin verilmesini istiyoruz.”

Yapılan açıklamanın ardından bir süre alkışlı protesto yapan grup dağıldı.

sizin-medya--3.20130123213235.jpg

sizin-medya--2.jpg

sizin-medya--1.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum