Play-off bedava mı oynanacak?

Play-off bedava mı oynanacak?

Türkiye Futbol Federasyonu ile play-off parası için henüz konuşmayan kulüpler harekete geçti. Ama ödemeyi kimin yapacağı belirsiz.

A+A-

İSTANBUL- Kulüpler, play-off parasının peşine düştü. Önceki gün toplanan Kulüpler Birliği Vakfı, bunun için bir komisyon kurulmasını kararlaştırdı.

Kulüpler Birliği Vakfı Başkan Yardımcısı ve Antalyaspor AŞ Başkanı Hasan Akıncıoğlu, önceki gün yapılan toplantı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada mali sıkıntılardan söz etti ama çok fazla detaylandırmak istemedi.

Ancak temel sorun bu sezon oynanacak play-off maçlarının gelirinin ne olacağı. Öncelikle bu maçlardan bir para alınıp alınmayacağı da belirsiz. Normal sezon sonunda play-off dışında kalacak takımlar gelir kaybı yaşayıp yaşamayacaklarını, play-off oynayacak kulüpler de bunun için bir para alıp alamayacaklarını öğrenmek istiyor.

Dün görüştüğümüz Akıncıoğlu, fazla detay vermek istemedi ama temel sorunun play-off sisteminin ekstra bir gelir yaratıp yaratmayacağı belirsizliği olduğunu öğrendik.

‘Anlaşmayı bilmiyoruz’
Eski sisteme göre ödemelerin düzenli olarak yapıldığını kaydeden Akıncıoğlu, play-off konusunda ise TFF ve yayıncı kuruluşla bir diyalog eksikliği bulunduğunu ve esas sorunun da buradan kaynaklandığını söylüyor: “Bugüne kadar bu iletişim konusu ihmal edildi. Şimdi kurduğumuz komisyon ile her iki tarafla da iletişime geçeceğiz, müzakere edeceğiz. Play-off ayrı bir paket midir, değil midir bunları da konuşacağız. Gelir kalemleriyle ilgili netleşmeyen konular sıkıntı yaratıyor. Başka birçok detay da var. Kendi aramızda gereken müzakerelerden sonuç alamazsak kamuoyuna daha detaylı bilgi veririz.”

Akıncıoğlu, play-off için ayrı bir yayın ihalesine gitme hakları olmadığını vurguluyor: “En azından kulüpler olarak böyle bir hakkımız yok çünkü lig yayın hakları kanunla TFF’ye verilmiş. Dolayısıyla TFF ile yayıncı kuruluş arasında yapılan anlaşmaların içeriğini bilmiyoruz.”

Akıncıoğlu, esasen Türkiye’de de futbolun yönetiminin TFF’den kulüplerin eline geçmesi gerektiğini savunuyor. Akıncıoğlu, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın daha önce defalarca dillendirdiği ‘Lig AŞ’ modelinden söz ediyor: “Birkaç istisna dışında Avrupa’da liglerin ticari hakları kulüpler tarafından alınıp satılıyor. Ancak bizim şu ortamda bu modele geçmemiz zor. Taşlar yerine bir otursun, uzun vadede bu işin gideceği mecra bu. Çünkü malın sabince pazarlanması lazım.”

‘Ayrı ihale yapılamaz’
Anlaşıldığı üzere kulüpler, hem play-off için ekstra para istiyor hem de play-off dışında kalıp nisanda dükkânı kapatacaklar için bir kaynak istiyor. Bu durumda parayı ya TFF cebinden verecek ya da yayıncıdan isteyecek. Önce “play-off maçları ayrıca ihale edilsin” diyenlere bir cevap: Spor hukukçusu Kemal Kapulluoğlu, bunun mümkün olmadığını savunuyor:

“Yeni bir ihale mantıklı gelmiyor çünkü nisanda lig bitiyor. Mevcut yayıncı bu parayı mayısa kadar sürecek lig için ödüyor. Maç sayısı arttı ama yayıncı da ‘Her gün maç çok cazip değil. Hafta sonu maçlarım azaldı’ diyebilir. Play-off neticede yayıncının arzusu olan bir şey değil. Mecbur kalındı. Evet, yayıncının zararı azalsın diye düşünülmüş olabilir ama yine da bana göre ekstra bir bedel talep edemezsiniz.

Kapulluoğlu, yayıncının ancak iyi niyetli bir yaklaşımla play-off için ekstra bir bedel ödeyebileceğini söylüyor. Kapulloğlu’na göre kulüpler de doğal olarak “Artı bir değer yaratıldı, karşılığını isteriz” diyebilir elbette. Hasılı, play-off için ya TFF kendi hesabından kaynak yaratacak ya da yayıncının ‘iyi niyeti’ne başvuracak! Hiçbiri olmazsa, lisans bile almakta zorlanan kulüpler için çanlar daha bir gür çalacak...


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.