Paskalya’yı Yumurta Tokuşturarak kutladı

Paskalya’yı Yumurta Tokuşturarak kutladı

Midyat'ta, Mort İşmuni Kilisesi'ndeki programa katılan Kaymakam Oğuzhan Bingöl, yumurta tokuşturarak Süryanilerin bayramını kutladı.

A+A-

Farklı inançların ve dillerin bir arada, barış içinde yaşadığı tarihi Midyat'ta, Süryanilerin en büyük bayramı olarak kabul edilen Paskalya (Diriliş) Bayramı düzenlenen ayinlerle kutlandı. Süryanilerin paskalya kutlamaları, Mort İşmuni Kilisesi'ndeki ayinle başladı. 

Sabahın erken saatlerinde ailece gelen Süryaniler, çocukları ile birlikte kilise girişinde mum yakarak dua etti. Ayin süresince erkek ve kız ilahi koroları ilahiler okuyarak ayine renk kattı. Süryani cemaatinin kilise bahçesinde toplanarak bayramlaştığı kutlamalarda, ayinin sonunda Mort İşmuni kilisesinin misafir odasına geçen Midyat Turabdin Metropoliti Timotheos Samuel Aktaş, Midyat Kiliseleri Papası İshak Ergün ve Süryani kanaat önderleri, burada kutlamaları kabul etti.

PROTOKOL KATILDI, YUMURTA TOKUŞTURDU

Ayin sonrası bayram kutlamasına gelen Kaymakam Oğuzhan Bingöl, Belediye Başkan Yardımcısı Mekan Taş ve Emniyet Müdürü Temel Salman'a ikram edilen 'Hazreti İsa'nın yeniden dirilişini simgeleyen' kırmızı boyalı yumurtaları tokuşturdular. Kaymakam Bingöl, Midyat Süryani Kadim Kiliseleri Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Anto Nuay ile yumurta tokuştururken, "Başkan sen vur, Devlet vurmaz" derken, yanlarında bulunan Belediye Başkan Yardımcısı Taş da, "Devlet vurmaz, devlet kucak açar" sözüyle Kaymakam 'a destek çıktı. Yapılan yumurta tokuşunda Kaymakam Bingöl'ün yumurtası kırıldı.

"BİZİM DÖRT TANE BAYRAMIMIZ VAR"

Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, şanslı bir ilçe olduklarını, 4 ayrı bayramları olduğunu belirterek, şöyle dedi:

"Bu anlamda bizim çocuklarımız diğer illere, ilçelere göre daha şanslılar. Biz Süryani cemaatimizin bayramını yürekten tebrik ediyoruz. Bu bayram bizim kendi bayramımız, devlet olarak bizim bayramımız. Onlar bizlere bu duyguyu, bu düşünceyi, bu geleneği, bu ibadeti yaşattıkları için biz kendilerine teşekkür ediyoruz. Daha nice güzel bayramlar görmek umuduyla, dileriz ki biz Midyat'ta hep bayramları kutlarız. Bizim temennimiz budur."

"BİZ KÜÇÜKKEN HEP BU BAYRAMI BEKLERDİK"

Bayramlaşmaya katılan Midyat Belediye Başkan Yarımcısı Mekan Taş ise, kendisinin doğup yetiştiği köyde Süryani cemaati olduğunu ifade ederek, "Biz küçükken bu bayramın gelmesini beklerdik. Bu bayramla beraber bizim köyde de, bölgede de yumurtalar üzerine oynanan bir 'yumurta oyunu' başlardı. Biz halen onu bekliyoruz. Bugün olduğu gibi yine Süryani dostlarımızı, ahalimizi cemaatimizi, arkadaşlarımı ziyaret edip bayramlarını kutluyoruz" diye konuştu.

"KARDEŞÇE BAYRAMIMIZI KUTLUYORYUZ"

Bayramlaşmaya Katılan Ezidi asıllı Nusret Genç de, “Bizim Midyat’ta, Ediziler, Süryaniler, Müslümanlar kardeşçe beraber bayramlarımızı kutluyoruz. Sayın Kaymakamımız da burada, ileri gelen büyüklerimiz de burada. Ne mutlu böyle beraberlik ve kardeşliğe” dedi.

"BAYRAM BARIŞA, KARDEŞLİĞE VESİLE OLSUN"

Midyat Süryani Kültür Derneği Başkanı Ayhan Gürkan ise, “Bugün İsa Mesih’in ölülerden dirildiği gündür, Paskalya Bayramıdır. Paskalya bayramına maalesef diğer yıllara göre yurtdışından halk katılımı olmadı. Ama yine de çok şükür çok büyük bir coşkuyla kutladık, kutluyoruz. Umarız bu bayram öncelikle ülkemizde, sonra tüm Ortadoğu'da ve dünyada barışa, kardeşliğe vesile olmasını diliyoruz. Ve dualarımız hep bu kanın, bu savaşların durması içindir. Umarız bir an önce barış, kardeşlik ve esenlik her yere egemen olur.” diye konuştu.

SÜRYANİ BAŞKANIN EVİNE MİSAFİR OLDULAR

Kilisedeki bayramlaşmanın ardından İlçe Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, Belediye Başkan Yardımcısı Mekan Taş, babası Abdullah Taş ve beraberindekiler ile birlikte Anto Nuay’ın evine misafir oldular. Burada Süryani kadınların bayram için özel hazırladıkları Süryani mahalli yemekler ve tatlılar ikram edildi. Evin Küçük kızı Meryem Ergün ise Kaymakam Bingöl’e kızına vermesi için bir adet desenli yumurta hediye etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.