Özgür Eğitim-Sen’den Barış Sürecine Destek

Özgür Eğitim-Sen’den Barış Sürecine Destek

Özgür Eğitim-Sen Temsilcisi Abdulhakim Şahin, yaptığı yazılı basın açıklamasıyla başlatılan barış sürecine destek verdiklerini açıkladı.

A+A-

Midyat’ta faaliyet gösteren Özgür Eğitim-Sen Temsilcisi Abdulhakim Şahin, yaptığı yazılı basın açıklamasıyla başlatılan barış sürecine destek verdiklerini açıkladı.

Şahin, bu açıklama ile hem barış görüşmelerine desteklerini belirtmeyi hem de bu süreci akamete uğratacak muhtemel provokasyonlara dikkat çekmek istediklerini söyledi.

Türkiye’nin kronik sorun alanlarından birisi olan Kürt sorununa ilişkin gelişmelerin ülkenin tüm kesimlerinin barış ortamına duyduğu ihtiyacın ne kadar yüksek olduğunu gösterdiğini belirten Şahin, “Ana belirleyen olarak güvenlik konseptinin kuşatmasında şekillenen sosyal ve siyasal politikaların bizi mahkûm ettiği çözümsüzlükten kurtulmanın tek yolu mevcut ezberlerin, ön kabullerin terk edilmesidir.” dedi.

Hükümetin çeşitli kurumlar aracılığıyla başlattığı bu sürecin herkesin kabul ettiği gibi hayati derecede anlamlı ve önemli bir adım oluğunu belirten Şahin, “Hükümetin analar ağlamasın, demokrasi ve kardeşlik projesi gibi çeşitli adlarla başlatılan daha sonra çeşitli gerekçelerle vazgeçilen barışa dönük adımlar son olarak Oslo görüşmelerinde de tıkanmıştı. Hükümetin çeşitli kurumlar aracılığıyla İmralı’yı da muhatap alarak başlatılan süreç herkesin kabul ettiği gibi hayati derecede anlamlı ve önemli bir adımdır. Hükümet bu açıdan da büyük bir risk almıştır ve işin doğası gereği hükümet olmak başlı başına bir riski barındırmaktadır. Hükümetin göreve geldiği ilk günden itibaren dış politikadaki geleneksel pasif, edilgen politik yaklaşımdan stratejik derinlik üzerinden proaktif politikalarının ülkenin iç sorunlarına daha fazla yansıtıldığı bir politik tutumun sorunların aşılması açısından önemli olacağı ortadadır. Gelinen noktada başka çaremizin olmadığı da ayrı bir gerçeklik olarak durmaktadır.” şeklinde konuştu.

Kürt sorunu olarak tanımlanan bu meselenin bugün ulusal bir sorun olmaktan çıkıp uluslar arası bir boyut kazandığını savunan Şahin, şunları söyledi:

“Bu sorunun bilinen, bilinmeyen pek çok tarafı vardır. Uluslar arası ilişkilerin kompleks yapısı içerisinde tüm tarafların memnun edilerek içinden çıkılacak bir çözümünün olmadığı, olamayacağı aşikardır. Çıkarların çatıştığı, hesapların farklılaştığı bu alandan içe dönük bir katkının gelmesi çok zordur. Tam tersine uluslar arası alandan sorunun çözümsüzlüğüne ilişkin epey müdahalenin gelmesi muhtemeldir. Nitekim bu sürecin ardından Paris’te yaşanan cinayetler sürecin sabote edilmesine dönük girişimler olarak okunabilir. Hükümet başta olmak üzere sorunun tüm bileşenleri büyük sorumluluk ve kararlılıkla başlatılan süreci sürdürmeye devam ettirmelidirler. İyi niyetle yola çıkmak önemlidir. Onlarca yılın kangrenleştirdiği bu sorunun bir anda kolaylıkla çözülemeyeceği bilinmelidir.”

“Devlet, toplum ile olan ilişkisinde toplumsal yapıyı yeniden kurucu bir sosyal mühendislik anlayışından vazgeçerek temel hak ve hürriyetler temelinde temel ilke ve değerlerde birleşmeyi esas alacak bir özgürlük anlayışı yapılandırılmalıdır” diyen Şahin, şöyle devam etti:

“Toplumun tüm kesimleri bu sürecin tarafıdır. Bir tarafın ya da kesimin belirleyiciliğinde şekillenecek bir süreç sakıncalıdır. Temel aktör olan hükümetin tüm kesimlerin talep ve beklentilerini dikkate alacak temel hak ve hürriyetler temelinde büyük bir kararlılıkla yol almaya devam etmelidir.Kürt sorununa ilişkin hak ve özgürlükler eksenindeki tüm girişimler birilerinin lehine birilerinin aleyhine işleyen değil tersine Türk Kürt tüm kesimlerin ufuklarının genişlediği daha özgür ve adil bir Türkiye’nin eşiğine varılması olacaktır.”

Adalet ve Özgürlük temelinde işletilecek bu sürecin destekçisi ve takipçisi olduklarını  kamuoyu ile paylaştıklarını ifade eden Şahin “Duyguların, kinlerin, nefretlerin, bilenmiş heveslerin aklı tutsak ettiği bu süreçte barıştan başka çıkar yolumuzun olmadığını onlarca yılın sonunda tecrübe etmiş, gerekli dersleri çıkarmış olarak yol alınması gerekmektedir. Gelinen noktada Özgür Eğitim-Sen olarak süreci hayati derece de önemli bulduğumuzu, herkesin büyük bir sorumluluk bilinci ile hareket ederek, gelebilecek tüm provokasyonlara karşı sağduyulu olarak yol alması gerektiğini belirtiyoruz. Adalet ve Özgürlük temelinde işletilecek bu sürecin destekçisi ve takipçisi olduğumuzu kamuoyu ile paylaşırken tüm kesimlere şu gerçeği tekrar hatırlatmak istiyoruz: Barıştan ve çözümden başka seçeneğimiz yok.” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum