Özgür Eğitim-Sen Öğretmenler Gününü Kutlamıyor

Özgür Eğitim-Sen Öğretmenler Gününü Kutlamıyor

Özgür Eğitim-Sen Midyat temsilcisi Abdulhakim Şahin, 24 kasım öğretmenler gününü kutlamayacaklarını açıkladı.

A+A-

Özgür Eğitim-Sen Midyat temsilcisi Abdulhakim Şahin, 24 kasım öğretmenler gününü kutlamayacaklarını açıkladı. Şahin, yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

 “Nedir 24 Kasım Öğretmenler Günü. 24 Kasım Öğretmenler Günü 1981 yılından beri kutlanmaktadır. Bu günü öğretmenlere hediye (!) edenler 12 Eylül 1980’de millet iradesini hiçe sayarak meclisi silah zoruyla ele geçirenlerdir.

12 Eylülde millet iradesine ambargo koyan zihniyet, halka anti özgürlükçü bir anayasa ile beraber MGK, YÖK ve benzeri bir çok kurumu dayatmışlardır. Aynı zihniyet öğretmenlerden keşfetmeyi değil, resmi ideolojiyi empoze etmelerini istemiştir. Tabi ödülü de 24 Kasım Öğretmenler Günü.

Resmi ideolojiyi empoze etmeyi reddeden birçok öğretmen sağcı-solcu-gerici diye fişlenmiş, tutuklanmış, görevlerine son verilmiştir. Üniversitelerin özgürlükleri ellerinden, alınmış bir çok öğretim üyesinin işine son verilerek üniversiteler boşaltılmıştır.

Darbe bitmemiştir. Hala devam etmektedir.

Günümüzde darbenin bittiği düşünülebilir. Ancak bu koskoca bir yanılgıdır. Darbeciler kışlaya çekilmişlerdir. Buna rağmen yaptıkları baskıcı, antidemokratik, inkarcı anayasa dimdik ayaktadır. Kurdukları baskıcı kurumların adı değişse bile hala aktif oldukları görülmektedir. Ve bu kurumlar darbeci zihniyete hizmet etmeye devam etmektedir.

Bu kadar itibar kaybetmişken hangi günü kutluyoruz.

Görüyoruz ki bu güne kadar yüz binlerce öğretmenin hiçbir sorunu tartışılmamıştır. Sosyal, ekonomik ve özlük sorunlarının çözümü için hiçbir adım atılmamaktadır. Aksine öğretmenlerin az çalıştığı, fazla maaş alıp maaşlarını hak etmedikleri söylenerek itibarsızlaştırma yoluna gidilmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı yıllarca eğitim çalışanlarının ve sendikaların önerilerine kulaklarını tıkamış durumdadır. Boşta gezen binlerce öğretmen varken açık sözleşmeli ya da ücretli öğretmenlikle kapatılmaya çalışılmaktadır. Bu öğretmenler karın tokluğuna güvencesiz olarak çalışmak zorunda bırakılmaktadır.

Buna rağmen darbecilerin hediyesi(!) 24 Kasım Öğretmenler Gününün kutlanılması istenmektedir.

Midyat’lı tüm öğretmen arkadaşlarımızı uyarmak istiyoruz.

24 Kasımda kutladığımız şey aslında darbenin ta kendisidir. Darbenin izlerini gerçekten silmek istiyorsak darbenin tüm kalıntılarını silmeliyiz. Baskıcı anayasasıyla, cadde-sokak-okul isimleriyle ve bize dayatılan 24 Kasım Öğretmenler Günüyle.

Tüm yetkililerden 12 Eylül Darbecileri’nin hediyesi olan bu günün resmi kutlamalardan kaldırılmasını istiyoruz. İlla öğretmenler günü kutlanacaksa bu tüm dünya öğretmenleri ile aynı günde, yani 5 Ekimde olmalıdır diyoruz.

Daha özgür bir nesil yetiştirmek isteyen, daha özgür bir dünya hayal eden  tüm eğitim çalışanlarından bu günü kutlamamaya, resmi kutlamaları boykot etmeye davet ediyoruz.”

Abdulhakim ŞAHİN

Özgür Eğitim-Sen Midyat Temsilcisi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum