Ortadoğu Derneği’nden Kamu Kurumlarına Ziyaret

Ortadoğu Derneği’nden Kamu Kurumlarına Ziyaret

Ziyarette “Hayatın Aktif Kısmında Kadınlara Yer Açın” projesi hakkında kurum amirlerine bilgi verildi.

A+A-

Ortadoğu Okul Öncesi Eğitimi Geliştirme Derneği yönetim kurulu üyeleri, Belediye Başkan Yardımcısı ve Cumhuriyet Başsavcısı ile Devlet Hastanesi Başhekimliği’ni ziyaret etti.

Midyat’ta faaliyet gösteren Ortadoğu Okul Öncesi Eğitimi Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tülay Oral, Yönetim Kurulu Üyesi Saliha Tura ile birlikte ilçedeki resmi kurumlara nezaket ziyaretinde bulundu. Ziyaret kapsamında Belediye Başkan Yardımcısı Metin Kutlu, Cumhuriyet Başsavcısı Adnan Küçükyumuk ve Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Emine Al makamında ziyaret edildi.

Ortadoğu Okul Öncesi Eğitimi Geliştirme Derneği Başkanı Tülay Oral, ziyarette dernek çalışmaları ve Avrupa Birliği (AB) hibe programları destekli yürüttüğü “Hayatın Aktif Kısmında Kadınlara Yer Açın” projesi hakkında kurum amirlerine bilgiler verdi.

Kurum ziyaretleri hakkında bilgi veren Dernek Başkanı Tülay Oral, derneğin kuruluş amacı, çalışmaları ve faaliyetleri hakkında kurum amirlerine bilgi verdiklerini söyledi. Yürüttükleri proje ile toplumdaki kadın sorunlarına dikkat çekmeyi ve çözümüne katkı sağlamayı amaçladıklarını kaydeden Oral, kadını, sosyal, ekonomik ve kültürel faaliyet alanında bilinçlendirmek, geliştirmek ve bu faaliyet alanlarına aktif olarak katılımını sağlamak istediklerini belirtti.  Oral, projenin hedef kitlesinin Mardin ve ilçelerindeki sivil toplum kuruluşlarının kadın üyeleri ile bu üyelerin iletişim halinde oldukları kamu sektöründe çalışan kadınlar, ev kadınları, aileleri, akrabaları, komşuları, üniversite öğrencileri, radyo dinleyicileri ve televizyon izleyicileri olduğunu anlattı.

Kadına özgür birey bilinci vererek, özgüven kazanmaları ve toplum içinde sosyalleşmeleri için çeşitli etkinlikler düzenleyeceklerinin altını çizen Oral, yapmak istediklerini şöyle sıraladı:

“Kadının statüsünün iyileştirilmesi için kadın ihlallerine karşı farkındalık oluşturmak, kadın ve kadınları destekleyen STK'ların güçlendirilmesine katkı sağlamak, kadınlar, STK'lar ve yerel yönetimler arasında diyalog geliştirmek, kadınlara psikolojik ve hukuki danışmanlık sunmak, kadının aile içi iletişim bilincini geliştirmek, kadının kent yönetimine katılımını ve kent bilincinin oluşmasını sağlamak”

Oral, tüm bu çalışmaların amacının, gelişmekte olan yörelerde yaşayan kadınların yasal, kültürel ve ekonomik konulardan haberdar olan, yüksek moral gücüne sahip, rasyonel kararlar alabilen ve bunları yaşama aktarabilen, hayata tutunmaya kararlı davranışlar sergileyen, toplumsal cinsiyet eşitliğini de dikkate alarak özgüvenli çocuklar yetiştiren, mutlu bireyler olabilmelerine katkı sağlayabilmek olduğunu açıkladı.

Ziyaretten dolayı dernek yöneticilerine teşekkür eden Belediye Başkan Yardımcısı Metin Kutlu, “Son zamanlarda Midyat’ta kadın girişimcilerin sosyal, kültürel ve ekonomik faaliyetlere sahip çıkması büyük bir zenginlik. Demokratik kitle kuruluşlarının varlığı ve çokluğu toplum açısından olduğu kadar kentimiz açısından da önem taşımaktadır. Sizler ne kadar çok var olursanız, bu işlerin kıymeti ve değeri artacaktır. Küçük ve büyük demeden hepsini önemsiyoruz. İmkânlarımız ölçüsünde hepsinin etkinliklerine yetişmeye çalışıyoruz. Dileğimiz kadınlarımızın toplumun her alanında hak ettikleri yere gelmesidir” diye konuştu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirten Cumhuriyet Başsavcısı Adnan Küçükyumuk da, kadınların kentte değer katma yolunda yaptıkları çalışmaları önemsediklerini belirtti. Derneğin çalışmalarında başarılar dileyen Midyat Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Emine Al ise, “İlçemizde böylesine aktif olan ve kadınları sosyal yaşamın içerisine çeken bir derneğimizin bulunması beni çok mutlu etti” dedi.
 

sizin-medya-_-1.20120824101627.jpg

sizin-medya-_-2.20120824101637.jpg

sizin-medya-_-3.20120824101647.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.