Orhan Miroğlu'ndan Cizre ve Nusaybin tepkisi!

Orhan Miroğlu'ndan Cizre ve Nusaybin tepkisi!

AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, bazı ilçelerde ilan edilen sokağa çıkma yasaklarını değerlendirirken...

A+A-

AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, bazı ilçelerde ilan edilen sokağa çıkma yasaklarını değerlendirirken, "Ne Nusaybin, ne Cizre ne de başka bir şey 4- 5 gün süren sokağa çıkma yasaklarını asla hak etmiyor. Bir gencin suçu ne olursa olsun bir tankın arkasına bağlanıp sürüklenmesi de kabul edilemez" dedi.

Midyat İlçesi'nde AK Parti seçim bürosunun açılışına Ak Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, AK Parti Mardin Milletvekili Adayı Ceyda Bölünmez Çankırı, Eski Mardin Milletvekili Süleyman Bölünmez, Midyat Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu, Ak Parti Mardin İl Başkanı Mehmet Ali Dündar, Midyat İlçe Başkanı Melih Güneştan ile partililer katıldı. 

Açılışta konuşan Orhan Miroğlu, bazı ilçelerde ilan edilen sokağa çıkma yasaklarına değinerek şunları söyledi:

"Dün Vali beyi ziyaret ettiğimizde de bu konu gündemimizdeydi. Ne Nusaybin, Cizre, ne de başka bir yer 4- 5 gün süren sokağa çıkma yasaklarını asla hak etmiyor. Bizi hiç memnun etmiyor şurada, burada bu kadar uzun süreli sokağa çıkma yasakları. İnsanlar arıyorlar, bir sürü ihtiyaçları var. Tabii ki kolay değil, 150 bin nüfuslu ilçelerde 5 gün sürecek bir sokağa çıkma yasaklarının evet insan hakkını ihlal eden yanları da doğaldır, ama bunu AK Parti hükümeti yaratmadı. Yani bu ihlalleri konuştuğumuz zaman öbür taraf, yani şehirleri bir mayın tarlası haline getiren, hendekler kazarak vatandaşları huzursuz eden, hendeklerin üstünden atlayıp evine girmek zorunda bırakan insanlara da bir şey söylememiz lazım."

Şırnak'ta öldürülen PKK'lı Hacı Birlik'in cesedinin polisler tarafından panzere bağlanarak sürüklenmesini de değerlendiren Orhan Miroğlu: 

“Çok doğru, bir gencin suçu ne olursa olsun bir tankın arkasına bağlanıp sürüklenmesi kabul edilemez. Bu bir ihlaldir. Bu bir insan hakkı ihlalidir. Ölenin kimliği ne olursa olsun bu bir ihlaldir. Bu ihlale hepimiz karşı çıkalım, ama o ihlali yaratanları kimlerin olduğunu da  çok iyi biliyoruz. Bu sıradan bir olay değil. Yani bu kadar önemli bir güvenlik alanında siz o fotoğrafı çekebiliyor ve servis edebiliyorsanız sizin devletin dışında farklı bir gücünüz var demektir. Bizim bu gücü tanımamız lazım. Bu gücü tanımak için size ben 2009'un sonlarına doğru bölgede seçilmiş milletvekillerinin eline kelepçe vurup o fotoğrafı servis edenleri hatırlatmak isterim.  O nasıl ki çözüm sürecinin üzerinde büyük bir risk yaratmıştı bu türden fotoğraflarda bugün evet çözüm ve barış duygularımıza, emellerimize karşı farklı duyguların yaratmasına yol açıyor. Böyle fotoğrafları biz tasvip etmiyoruz. Tasvip etmediğimizi sayın Başbakanımız da bütün parti adına ifade etti. Gerekli soruşturma yapılacaktır, ama bunun bir hükümet politikası olduğunu söyleyenler maalesef doğruyu söylemiyorlar.”

Midyat Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu da, “7 Haziran seçimlerinde tam anlamıyla çalışmadık. Kendimizde kusuru arıyoruz. İstediğimiz yerlere gidemedik. Her kapıyı çalamadık. Esnafımızı ziyaret edemedik veya insanların gönlüme göre hareket edemedik. Bu nedenle oylarımızda düşüş oldu. Oylarımızı bu seçimde 25 binin üzerine çıkarmak için elimizden gelen bütün mücadeleyi vermemiz lazım. Bundan sonra herkes kendi arkadaşını, dostunu, komşusunu, akrabasını lütfen hatırlasın. 1 Kasım seçimlerinin çok önemli olduğunu hatırlasın. Tek başına Ak Parti’nin 1 Kasım seçimlerinde yeniden iktidara gelmesi demek, huzur ve düzen demektir. Özellikle bizleri en çok etkileyen çözüm sürecinin devam etmesi demektir.” ifadelerini kullandı. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.