Ömerli'de Yerelde Kalkınma Hamlesi Başlatıldı

Ömerli'de Yerelde Kalkınma Hamlesi Başlatıldı

Mardin'in Ömerli ilçesinde, yereldeki sorunların çözümü ve Kırsal Ekonominin Kalkındırılması için çalışma başlatıldı.

A+A-

Ömerli'de 'Ömerli Yerel Eylem Grubu Derneği' kurularak bu dernek aracılığıyla merkez ve kırsaldaki mahallelerin gelişimini sağlamak ve yerelde yaşanan sorunların çözümü için hazırlanacak projeler Türkiye ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Leader Programı hibeleri ile çözülerek ekonomik kalkınma hamlesi başlatılacak.

Leader Programı ile Ömerli ilçesinin tarım, turizm, kültürel miras, hizmetler sektörü ve sosyal konular gibi merkez ve kırsal yaşamın bütün bileşenlerini birbirine bağlayarak yerel ekonomiyi geliştirmeyi, iş imkânlarını artırmayı, yerelde henüz bulunmayan yerel kaynak ve potansiyelden yararlanarak yeni gelir kaynakları oluşturmayı, kırsalda yaşayan insanların geniş kitlelere entegrasyonunu sağlamayı amaçlanıyor.

Bu kapsamda Ömerli ilçesinde 'Leader Kırsal Ekonominin Kalkındırılması Programı' bilgilendirme toplantısı yapıldı. Ömerli Meslek Yüksekokulu Konferans Salonunda gerçekleşen toplantıya, İlçe Kaymakamı Abdullah Huzeyfe Çakmak, Belediye Başkanı Hüsamettin Altındağ, kamu kurum amirleri, ilçe esnafı, stk temsilcileri ve mahalle muhtarları katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, Ömerli Kaymakamı Abdullah Huzeyfe Çakmak, Belediye Başkanı Hüsamettin Altındağ, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hüseyin Kahraman, Mardin Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Yılmaz Altındağ, Artuklu Üniversitesi Öğretim Görevlisi Serdar Roni Sümer, Ömerli Yerel Eylem Grubunun çalışmaları ve hedefleri hakkında sunum yaptılar.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Ömerli Kaymakamı Abdullah Huzeyfe Çakmak, " Kırsal kalkınmanın sağlanabilmesi için yerelde yaşayan insanlarla birlikte hareket etmenin doğru olduğunu düşünüyoruz. Sizlerin destekleri, fikirleri ve önerileri bizi, bölgemiz için hazırlanacak olan kalkınma planına götürecek en doğru yolu bulmamıza ışık tutacaktır” dedi.

Ömerli Belediye Başkanı Hüsamettin Altındağ ise, "Kırsal toplulukların kapasitelerinin geliştirilmesiyle, kırsal alanların sosyal, ekonomik ve çevresel olarak iyileştirilmesine destek olmak; Yerelde henüz kullanılmayan yerel kaynak ve potansiyelden yararlanılarak yeni gelir kaynakları yaratmak ve yaşam kalitesini iyileştirmek; Kırsalda yaşayanların yerel kalkınma süreçlerine gerçek anlamda katılmalarını desteklemek ve Kırsal toplulukların daha büyük topluluklarla entegrasyonunu kolaylaştırmak istiyoruz. Bu çalışmanın özü; yaşadığımız yerin gelişmesi, kalkınması için ne yapılması gerektiğine birlikte karar verilmesidir. İnşallah çok başarılı ve güzel faaliyetler olacağına inanıyorum. Ömerli'nin hem merkez hem de kırsal alanlarını bu çalışmas sayesinde çok daha geliştireceğiz. İnşallah bu güzel coğrafyayı, insanların buradan gitmek zorunda kaldığı bir yer değil, insanların gelmek için can attığı, akın ettiği, geçimini sağladığı bir yer haline getireceğiz" dedi.

Gerçekleştirilen toplantı görüş ve önerilerin dinlenmesiyle son buldu.

LEADER PROGRAMI

30 yılı aşkın süredir Avrupa Birliği ülkelerinde ve son yıllarda Türkiye'de Amasya, Çanakkale, Kastamonu, Denizli, Erzurum, Manisa, Ankara, Diyarbakır, Ordu, Samsun gibi illerde başarıyla uygulanan ve yerel kalkınmayı destekleyen Leader Programı kapsamında Ömerli ilçesinin de uygulanacak projeler ile kırsalda kapasitenin geliştirilmesi, kırsal alanın sosyal, ekonomik, çevre ve kültürel mirasın korunmasına destek olunması, kültürel etkinliklerin teşvik edilmesi ve yaşam kalitesinin yükseltilmesi, kültür varlıklarına yapılacak yatırımlar, turizm ve rekreasyon çalışmaları, yerel ürünlerin geliştirilmesi, doğal, kültürel ve tarihi mirasın korunması eksenlerinde gelişimler için çözümler üretilmesi hedefleniyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.