Ömerli Çatom'da kadınların okuma yazma azmi

Ömerli Çatom'da kadınların okuma yazma azmi

Mardin'in Ömerli İlçesinde kadınların okuma yazma hayali gerçeğe dönüştü...

A+A-

Bölge insanının eğitim ve meslek edinme ihtiyacını karşılayan Ömerli Çok Amaçlı Toplum Merkezi'nde (ÇATOM) bünyesinde açılan okuma yazma kursu devam ediyor.

Bugüne kadar hiç okula gitmeyen 15 kadın kursa kayıt yaptırarak, ilk defa sıralara oturmanın ve okuma yazma öğrenmenin heyecanını yaşıyor.

'Okumanın yaşı yoktur' sözünü somutlaştıran kadınlara, Kurs öğretmeni Emine Erdoğan tarafından haftanın 5 günü eğitim veriliyor.

Öğretmen Erdoğan'ın verdiği derslerde büyük ilerleme kaydeden kadınlar, okuma ve yazmayı kısa sürede sökmeyi başararak, azimleriyle örnek oldular.

Okuma yazma kursuna kayıt yaptıran kadınlar, okuma yazma öğrenerek sosyal yaşantılarında kendilerine kolaylık sağlamayı amaçlıyor.Okuma, yazma kursu hakkında bilgi veren Öğretmen Emine Erdoğan, "Şu an Çatom'da okuma yazma kursundayız. Kursumuz 2 ay önce başladı, üçüncü ayında. Ilk önce yoğunlaştırılmış temel okuma düzeyindeydi. Şu an birinci kademedeyiz. Kadınlarımızı için bu çok iyi bir fırsat. Çünkü onlara zamanında verilmeyen şansı şu an onlar kendilerine veriyor. Tolstoy'un bisikleti gibi aslında; 'hayatta hiçbir şey için geç değildir'. Onlar şu an kendileri için çabalıyor. Bizde onlar için mücadele ediyoruz. Ve gerçekten yılmadan, bıkmadan, hasta oldukları zaman, işleri olduğu zaman, her şeye rağmen buraya geliyorlar. Hepsinin okuma düzeyi çok iyi. Yeterince öğreniyorlar. Sınıfın tamamı, cümleleri okuyabiliyor, yazabiliyor. Okuduğunu anlayabiliyor. Ben söylediğim zaman onlar bakmadan bunu defterlerine geçirebiliyorlar. Bu şekilde okuma yazma kursumuz ilerliyor" dedi.

Okuma yazma kursuna devam eden 4 çocuk annesi Ayşe Arıkan da, "Okuma yazma kursundayız Çatom'da. Biz kadınlar gelip okuma yazma öğreniyoruz. Güzeldir. Yani okuma yazma bilmiyorduk şu ana kadar. Kurs açıldı geldik, bu üç aydır geliyoruz. Işte harfleri öğrendik, yazmayı öğrendik, okuyoruz. Okumamıştık, çünkü o zamanlar imkân yoktu, köylerdeydik, annemize yardım ediyorduk, göndermemiştiler bizi. Şimdi çok güzel, iyi. Dört çocuğum var. Onlardan ikisi liseye gidiyor ikisi de ilkokula gidiyor. Onlarla birlikte bizde okuyoruz. Bazen onlar yardım ediyor, bazen ben yardım ediyorum onlara. Güzel, çok iyi yani kadınlar için." dedi.

Okuma yazma kursuna katılarak başarı sağlayan kadınlara sertifika verilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.