Okul Müdürlerinden Başarı İstedi

Okul Müdürlerinden Başarı İstedi

Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, okul müdürlerinden daha yüksek başarı istedi.

A+A-
Okul müdürlerine eğitimde başarı çıtasının yükseltilmesi talimatı vereceklerini söyleyen Kaymakam Bingöl, idarecilerin de başarılı olacaklarına dair taahhüt vermesi gerektiğini dile getirdi.
 
İdareciler ve öğretmenler için stabil dönemin sona erdiğini söyleyen Kaymakam Bingöl, okulların başarısının yükseltilmesi için “başarı stratejisi” hazırladıklarını, başarılı olan okul müdürlerini ödüllendirip, başarısızlardan da hesap soracaklarını vurguladı.
 
Midyat’a yeni atanan öğretmenlerin adaptasyon sorunu yaşamaması ve taleplerinin erken karşılanması için bir komisyon kurduklarını söyleyen Bingöl, çevrenin sosyal ve ekonomik yapısı, tarihi dokusu, kültürel zenginlikleri, inanç ve dil, gelenek görenekleri, halkla iletişim ve buna benzer konularda öğretmenlere bilgi verildiğini kaydetti.
 
“OTURARAK DEĞİL, ÇALIŞARAK BAŞARI OLUR”
 
Kaymakam Bingöl, 2013–2014 eğitim ve öğretim yılının başlaması ile ilgili yaptığı açıklamada, “İdareci ve öğretmenlerin artık stabil kalacakları dönem bitmiştir. Çok başarılı, çok gayretli idarecilerimiz var, biz bunları görüyoruz. Aynı zamanda bulunduğu noktadan bir adım ileriye gidemeyen idarecilerimiz de var. Artık bunların kendilerini sorgulayacakları bir düzeye getirmemiz lazım. Okul müdürleri, sadece müdür odalarında oturmamalıdır. İdarecilerimizin koltukta oturarak değil, çalışarak, başarı çıtasını yükselterek görevlerini sürdürmelerini istiyoruz. İşini seven bir okul müdürü bir okulun kaderini değiştirir. Biz buna inanıyoruz. Okulunda ki öğrencilerin bu ülkenin geleceğinin birer emaneti olduğunu unutmayan idarecilere ihtiyacımız var” dedi.
 
“MÜDÜRLERİMİZ BİZE TAAHHÜTTE BULUNACAK” 
 
Midyat’ın eğitim seviyesi ile ilgili, okulların başarısı ve başarısızlıkları hakkında bir harita hazırladıklarını belirten Bingöl, “Bir defa okul müdürlerimiz bize taahhütte bulunarak, ‘Benim okuldaki eğitim seviyem budur. Ben bunu şu seviyeye taşıyacağım’ demelidir. Midyat, ilçeler sıralamasında 7’nci sıradaysa kesinlikle bu sıralama en kötü ihtimalle bir üste noktaya çıkarılmalıdır. Örneğin bir lisemizin matematik ortalaması 3 net ise kesinlikle bunu 5’e çıkarmalıdır. Geçen yılın üzerinde bir başarı bekliyorum. Geçen yılki başarı ile eş değer başarıyı kabul etmiyorum. Başarıyı elde edemeyen okul müdürlerine hesap soracağım” diye konuştu.
 
“İDARECİLERİN BAŞARISIZLIĞINI DİLE GETİRECEĞİZ” 
 
Başarılı  ve başarısız okulların belirleneceğini ve başarısızlığın nedenleri hakkında rapor hazırlayacaklarını söyleyen Kaymakam Bingöl, eğitim de düşüş yaşayan, başarısız okulların idarecilerinden bunun hesabını soracaklarını kaydederek, şunları söyledi.
 
“Bir idareci ne için okulda bulunduğunu, ne için uğraştığının farkına varmalıdır. Biz sadece belli bir alanda sivrilmiş olan öğretmen veya idarecileri takdir etmenin yanında, başarısız olan öğretmen ve idarecilerin de başarısızlığını dile getireceğiz. Durgunluk topluma çok büyük zarar veriyor. Ben eğitim de hareketliliğin olması gerektiğini düşünüyorum. Rekabetin ve hedefin olmadığı bir yerde başarının olması mümkün değildir. Özel okulların bir sonraki yıl için ‘öğrenci sayımı nasıl arttırırım’ düşüncesindeyse ve bunun için  yüksek bir başarıyı hedefliyorsa, idarecilerimizde okulları için başarıyı düşünmelidirler. İdarecilerimiz, yakaladıkları başarı ile öğrencileri kendi okullarına çekebilmelidir. Okullarımız bu yıl kendi başarılarını taahhüt edecekler. Ve o taahhütlerinin hepsini yılsonunda değerlendireceğiz. Başarılı ya da başarısız olarak ilan edeceğiz. Bu yıl bu uygulamayı da hayata geçireceğiz”
 
“EN BÜYÜK DENETMEN VELİDİR” 
 
Anne babaların çocuklarının ilk ve sürekli öğretmenleri olduğunu belirten Bingöl, sözlerini şöyle sonlandırdı:
 
“Ben eğitimin veliden bağımsız, başarılı olacağına inanmıyorum. Özellikle velilerimizin duyarlılığının bu sene bir kat daha artmasını istiyorum. Velilerin, “Ben çoğumun eğitiminden anlamıyorum veya ben parasını veriyorum, ihtiyaçlarını karşılıyorum daha ne istiyorlar?” anlayışını bir tarafa bırakılması gerekiyor. Öğrenci, öğretmen ve idareci üzerindeki en büyük denetmen velidir. Ben özellikle velilerimiz tarafına düşen sorumluluklarını yerine getirmelerini istiyorum. Çocuklarımız ne kadar iyi bir eğitim alırsa geleceğimiz o kadar olumlu, o kadar başarılı olur. Bizler çocuklarımıza güveniyoruz ve onların iyi bir eğitim alabilmesi için her türlü fedakârlığı yapıyoruz”
 
Kaymakam Bingöl, “Tüm öğretmen ve öğrencilerimizin hayırlı ve başarılı bir eğitim öğretim yılı geçirmelerini diliyorum” diyerek açıklamasını bitirdi. 
 
 
oguzhan-bingol.jpg
 
 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum