Öğretmenlere yetki ve imkân verilmiyor!

Öğretmenlere yetki ve imkân verilmiyor!

Midyat'taki öğretmenlerden Tepki; ‘Sorumluluk Var, Yetki ve İmkân Yok’...

A+A-

Midyat’ta 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle bir açıklama yapan Eğitim Bir-Sen Temsilcisi Abdulkadir Altay, “Öğretmenlere sayısız sorumluluk verilirken, yetki ve imkan verilmemektedir” dedi.

Midyat’ta 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle bir açıklama yapan Eğitim Bir Sen Temsilcisi Abdulkadir Altay, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in, "Öğrenci velisini üzen karşısında beni bulur" sözünü hatırlatarak, “Sayın bakanımız öğretmenleri peşinen suçlu ilan etmiştir. Öğretmenlere sayısız sorumluluk verilirken, yetki ve imkân verilmemektedir” dedi.

Eğitim Bir Sen Midyat Şube Başkanı Abdulkadir Altay, bugün sabah saatlerinde bir gurup öğretmenle birlikte Cumhuriyet Bulvarı'ndaki şube binası önünde 24 Kasım Öğretmenler Günü ile ilgili açıklama yaptı.

Öğretmenlerin günah keçisi olarak görülmesinden vazgeçilmesini isteyen Atay şunları söyledi:

Öğretmenleri günah keçisi olarak görmekten vazgeçsinler. Zira insan kaynaklı her olumsuz olayda ‘eğitim eksikliği, eğitim şart’ denilip öğretmenler suçlanmaktadır. Öğretmenlere sayısız sorumluluk verilirken, yetki ve imkan verilmemektedir. İlköğretimlerde devamsızlık yapan, okul kurallarını ihlal eden, öğretim sorumluluklarını yerine getirmeyen öğrencilere herhangi bir yaptırım uygulanamaması, eğitim kalitesini düşürmektedir. Ayrıca öğretmeni, öğrenci önünde çaresiz bırakmaktadır.”

‘ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK AYIBI’

300 bin öğretmen adayının atamayı beklemesine rağmen, Türkiye genelinde halen 140 bin öğretmen açığı olduğunu ifade eden Altay, “Ekonomisi en çok büyüyen ülkeler arasında olmamıza rağmen, ücretli öğretmenlik ayıbı neden devam ettirilmektedir? Bu basit ekonomik hesapların, ülkenin kalkınmasında büyük yaralar açtığını görmüyor musunuz?” diye konuştu.

İlköğretim okullarının temizlik, bakım ve onarım gibi kalemleri için ödenek verilmemesinden de yakınan Altay, “Okul öncesi ve ortaöğretimde olduğu gibi ilköğretimlere de ödenek verilsin. Öğretmenlerin, okulun ve öğrencilerin ihtiyaçları için istediği para nedeniyle dilenci durumuna düşürülmesine son verilsin” dedi.

‘BAKAN, ÖĞRETMENLERİ PEŞİNEN SUÇLU İLAN ETMİŞ’

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in, “Veliyi üzen beri karşısında bulur” sözlerini hatırlatan Eğitim Bir Sen Midyat Şube Başkanı Abdulkadir Altay sözlerini şöyle sürdürdü:

Milli Eğitim Bakanımız, ‘Veliyi üzen beni karşısında bulur’ diyerek öğretmenleri peşinen suçlu ilan etmiştir. Biz karşımızda duran değil, yanımızda olan, arkamızda duran bir bakan istiyoruz. 'Eşit işe eşit ücret' sloganıyla çıkarılan ve bazı kesimleri memnun eden maaş artışları, öğretmenlerimiz açısından tam bir fiyaskoyla sonuçlanmıştır. Şu an da üniversite mezunu memurlar arasında kıyas yapılamayacak duruma düşen, üniversite mezunu olduğu halde ilkokul mezunundan bile az maaş alan tek kesim öğretmenlerdir.”

KADIN ÖĞRETMENE BAŞÖRTÜSÜ ÖZGÜRLÜĞÜ’

Türkiye’de her fırsatta kadına pozitif ayırımdan söz edildiğini, ancak kadın öğretmen ve memurların inançları gereği taktıkları başörtüsü veya peruk nedeniyle cezalandırılmasını kabul etmediklerini anlatan Altay, “Dini inancını yaşayan erkek memur ile bayan memur arasındaki fark nedir? Yeni anayasa çalışmalarının yapıldığı bu günlerde bu konuda gereken hassasiyetin gözetilmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum