“Öğrencisi sigara içen okullar başarısız”

“Öğrencisi sigara içen okullar başarısız”

Midyat Kaymakamlığı tarafından “Eğitim ve Başarı” konulu konferans...

A+A-

Midyat Kaymakamlığı tarafından aday öğretmenlere yönelik “Eğitim ve Başarı” konulu konferans düzenlendi. Kocatepe İlkokulu Konferans Salonunda düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılan Mardin Valisi Dr. Ahmet Cengiz, yaşamı ve mesleki deneyimleri hakkında bilgiler verdi. 

Konferansa Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, Dargeçit Kaymakamı İbrahim Gencer, İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu, Midyat Milli Eğitim Müdürü İbrahim Şişman, Dargeçit Milli Eğitim Müdürü Ahmet Cengiz ve yaklaşık 150 aday öğretmen katıldı.

Öğretmelere verdiği konferansta sigaranın zararlarına değinen Vali Cengiz, “Çok donanımlı bireyler yetiştirmemiz lazım, ama biz bunu yapabiliyor muyuz, işte bu tartışılabilir. Lise son sınıf öğrencisi veya orta son sınıf öğrencisi bakıyorum elinde sigarayla dolaşıyor. Okuldan çıkıyor, hemen köşede sigara yakıyor. Bu hatada çevre mutlaka etkili ama bu kötü alışkanlığın edinilmesinde okullarımızın ihmalleri var. On iki senede her öğretmen öğrencisine branş farkı gözetmeksizin, sigaranın kötülüğünü hayatında gördüğü bir örneği anlatmalı. Beden eğitimi, öğretmeni biyoloji öğretmeni, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni veya matematikçi arkadaşımız kendi açısından sigaranın zararları konusunda mesela matematikçi nasıl bir örnek verebilir? Matematik öğretmeni bence sigaranın kötülüğünü anlatırken ‘bir insan 50 sene sigara içtiğinde bu 50 yıllık sigara parasıyla nelerin alınabileceğini’ derste bir problem şeklinde  öğrencilerine sormalıdır. Bu şekilde hem matematik dersinin güzelliğini hem de sigaranın zararlarını anlatmış olursunuz. Bunlar vicdani görevler, ‘bana ne’ dememelisiniz. Yoksa bonosu kaçırmış olursunuz” dedi. 

“ÖĞRENCİSİ SİGARA İÇEN OKULLAR BAŞARISIZ”

Öğrencileri sigara içen okulların başarısının düşük olduğunu belirten Cengiz, “Bende sigara içen öğrencileri gördüğümde hemen tespit ediyorum, arkadaşlarıma söylüyorum. Okulu tespit ediyorum ve o okul ile ilgili bir kanaatim oluyor. Çok sigara içilen okullarda fark ediyorum ki başarı düşük. Öğrencileri çok sigara içen okulların başarısız olduğunu görüyorum. Kötülükler ve iyilikler bulaşıcıdır. ‘Ya bir tane öğrencimiz sigara içse ne olur’ dememeliyiz. Bir sigara içen öğrenci demek on, yirmi, otuz. Bir sigara demek peşinden uyuşturucu demek. Bir sigara demek peşlinden hırsızlık demek.” diye konuştu.

Konferansın sonunda tüm katılımcılara Doğan Cüceloğlu ve İrfan Erdoğan’ın ‘Öğretmen Olmak’ isimli kitabı hediye edildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum