Öğrencilerin çilesi bitmiyor

Öğrencilerin çilesi bitmiyor

Tutuklu yaklaşık 500 öğrenciye, cezaevlerinde tecrit ve izolasyon uygulanıyor.

A+A-

TMK kapsamında tutuklu bulunan yaklaşık 500 öğrenciye, cezaevlerinde tecrit ve izolasyon uygulanıyor.

Öğrencilerin avukatlarından Dağ, cezaevinde türkü söylemenin bile suç sayıldığını belirtti. Avukat Sevimli ise, öğrencilerin ‘disiplin suçu’ nedeniyle hücre cezaları aldıklarını söyledi.

Özel yetkili ağır ceza mahkemeleri ve Terörle Mücadele Kanunu (TMK) kapsamında tutuklanan ve yıllardır cezaevlerinde tutuklu bulunan yaklaşık 500 öğrenci, çeşitli illerde hâkim karşısına çıkmayı bekliyor. TMK kapsamında tutuklanan öğrencilerin diğer tutuklulardan farklarının olmadığını belirten avukat Güçlü Sevimli, “Öğrenciler hücre cezalarına çarptırılıyor, kitap ve mektup yasaklarıyla karşı karşıya kalıyorlar. Öğrenciler içinde tecrit ve izolasyon uygulanıyor” dedi. Cezaevinde “türkü” söylemenin bile disiplin suçu olduğunu ifade eden avukat Günay Dağ ise öğrencilerin disiplin cezaları nedeniyle tahliye olsalar bile cezaevinden çıkamadıklarına dikkat çekti.

Öğrenciler, yasal panellere ve basın açıklamalarına katılmak, 1 Mayıs etkinliği için sergi açmak, bildiri dağıtmak, pankart taşımak ve mezar ziyaretlerinde bulunmak gibi suçlamalarla Ankara, İstanbul, Diyarbakır, İzmir, Tekirdağ, Adana gibi birçok ilde tutuklu yargılanıyorlar. Siyasal iktidarın tutuklu öğrenciler konusunu yok sayma ve taraf olarak yaklaşma tavrının kabuledilebilir bir yaklaşım olmadığını anlatan hukukçular, özellikle Adalet Bakanlığı’nın konuyu doğrudan gündemine alması gerektininin altını çiziyorlar. Tutuklu öğrencilerin cezaevinde diğer tutuklulardan farkının bulunmadığını belirten avukat Güçlü Sevimli, “Öğrenciler, özel yetkili ağır ceza mahkemeleri ve TMK kapsamında tutuklanıyor. Burada önemli olan nokta bu. Çünkü bu kapsamda tutuklanan öğrenciler, her türlü tecrit ve izolasyona maruz kalıyorlar. Kitap, mektup, hücre cezaları F tipinin getirileri” diye konuştu. Cezaevlerindeki öğrencilerin sayısının fazlalığı kadar uzun tutukluluk süreleri de dikkat çekiyor. Öğrenciler, 3 yılı aşkın süre cezaevlerinde tutuklu kalarak, haklarında karar verileceği günü bekliyor.

‘Türkü söylemek bile suç’

Cezaevlerinde türkü söylemenin dahi disiplin cezasına neden olduğunu ifade eden avukat Günay Dağ “Gardiyanla tartışmak, gürültü yapmak nedeniyle disiplin cezaları alınıyor. İletişim, sosyal etkinliklerden uzaklaştırma ve ziyaretçi yasakları en çok uygulanan yasaklar. Bunların yanında hücre yasakları da öğrencilere uygulanıyor. Öğrenciler, koğuş aramalarında 25-30 gardiyanın saldırılarına maruz kalıyor. Hem fiziki şiddete maruz kalıyorlar hem de görevli memura mukavemetten yargılanıyorlar” diye konuştu.

F tipi cezaevlerinde 2 yılı aşkın süredir tutuklu bulunan öğrencilerden bazılarının isimleri ve tutuklu bulundukları cezaevleri şöyle:

Rauf Düzsöz: Ege Üniversitesi öğrencisi, 3 yıldır İzmir Buca Kırıklar 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde tutuklu.

Rohat Taysun: İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisi, 2 senedir Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde tutuklu.

Songül Sıcakyüz: Dicle Üniversitesi Matematik Bölümü öğrencisi, 1.5 yıldır Bakırköy Kadın Cezaevi’nde tutuklu.

Ersin Çakır: Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğrencisi, 2 yıldır Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde tutuklu.

Ramazan Oba: Çukurova Üniversitesi Çevre Mühendisi öğrencisi, 2.5 yıldır Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde tutuklu.

Hasret Dayan: Sakarya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi öğrencisi, 2 yıldır Bakırköy Kadın Cezaevi’nde tutuklu.

Mahrumi Haydaroğlu: Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi, 2 yıldır Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde tutuklu.

Cihan Kırmızıgül: Galatasaray Üniversitesi öğrencisi, 2 senedir Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde tutuklu.

Selçuk Akagündüz: Dicle Üniversitesi Kimya Bölümü öğrencisi, 2 senedir Kandıra 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde tutuklu.

CİHAN ORUÇOĞLU/Cumhuriyet

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.