Öğrencilere Yönelik Şiddet Konferansı

Öğrencilere Yönelik Şiddet Konferansı

Midyat’ta, ‘Kadın Şiddetine Hayır’ konulu konferans düzenlendi.

A+A-

Midyat’ta faaliyet gösteren Ortadoğu Okul Öncesi Eğitimi Geliştirme Derneği, lise öğrencilerine yönelik düzenlediği konferanslarla gençleri ‘Kadın Hakları ve Şiddet’ konusunda bilgilendiriyor.

Ortadoğu Gelişim Derneği’nin AB destekli, “Hayatın Aktif Kısmında Kadınlara Yer Açın” adlı projesi kapsamında Midyat Aziz Önen Lisesi’nde konferans düzenlendi. Konferansa Aziz Önen Lisesi Müdürü Turgut Mete, Müdür Başyardımcısı Nurettin Akkurt, öğretmenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Konferansın açış konuşmasını yapan Proje Koordinatörü Tülay Oral, kadına şiddetin dünyanın her yerinde yaşanan ve insan hakları ihlali olarak kabul edilen bir mesele olduğunu kaydetti. Kadın haklarının genel itibariyle göz ardı edildiğini belirten Oral, GAP İdaresi tarafından uygulanan ‘Kadın ve kadın Sivil Toplum Kuruluşlarının Güçlendirilmesi’ hibe programı kapsamında yürüttükleri “Hayatın Aktif Kısmında Kadınlara Yer Açın” projesi ile kadınlara hakları konusunda eğitimler verdiklerine işaret etti.

Boşanma ve şiddet konularının özellikle öğrenim hakkı elinden alınan ve genç yaşta evlendirilen kadınlarda daha çok yaşandığını vurgulayan Oral, kadın sorunlarının çözümü için sivil toplum örgütlerinin projeler üreterek hayata geçirmeye devam etmesi gerektiğini dile getirdi.

“AŞK VE SEVGİ İNSAN ÖMRÜNÜ UZATIYOR”
Kadınların sosyal yaşamlarına katkı sağlamak amacıyla periyodik aralıklarla eğitici seminer, panel ve konferanslar düzenlediklerini kaydeden Oral, şunları ifade etti:

“Biz eşimizi ve çocuklarımızı ne kadar seviyorsak aslında eşimiz ve çocuklarımızda bizi o kadar seviyor. Bizim burada sevgiyi oluşturabilmemiz içinde güzellikleri ön plana çıkartıp güzellikleri görmemiz gerekiyor. Her alanda eşimiz ve çocuklarımızla ilgili güzel şeyleri görmemiz lazım. İnsan ruh ve düşünceden ibarettir. Geriye kalan et ve kemiktir. Ailede en büyük sorunlarından bir tanesi bana göre dinlememe, ne kadınlar kocalarını, ne de kocalar kadınlarını dinliyor. Ailede yenilenme olmadığı zaman, kopukluklar başlıyor ve sona doğru yaklaşıyor. Dolayısıyla insanlar bu iletişimi başlatmalı. Aşk ve sevgi insan ömrünü uzatır. Biz bunu başka şeylerde arıyoruz. Eşimizi ve çocuklarımızı sevdiğimiz zaman başka bir şey aramamıza gerek yok. İnanıyorum bu seminer ve konferanslar sayesinde Midyat’ta hiçbir kadınımıza, erkeğimize, kızımıza fiske vurulmadan mutlu bir aile yaşantısı devam eder. Çünkü Midyat mutlu bir aile, bunun da daha ileriye götürülmesi adına bu tür projeleri geliştirmemiz ve yaygınlaştırmamız gerekiyor.”

‘Bu etkinliklerle insanlarımızın özellikle geçlerimizin daha da bilinçlenmelerini sağlayarak, daha sağlıklı birey ve aileler oluşmasına katkı sunmaktır’ diyen Oral, “Kadına karşı şiddeti sorgulamak, açığa çıkarmak, kadınlar arasındaki dayanışmayı yükseltmek, kadına yönelik şiddete karşı mücadelede ortak söylem oluşturmak toplumun her kesimine düşen bir görevdir.” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmanın ardından Ortadoğu Okul Öncesi Eğitimi Geliştirme Derneği Başkanı Tülay Oral’ın moderatörlük görevini üstlendiği ‘Kadın Hakları ve Şiddet’ konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Sosyolog Sıdık Ataman, Psikolog Ahmet Erdil ve Avukat Şehmus Arslan, kadınların sosyal hayattaki yeri ve hakları ile ilgili öğrencilere bilgiler verdi.

Konuşmacıların sunumlarının ardından soru cevap bölümüne geçilirken, öğrenciler de akıllarındaki konularla ilgili konuşmacıların düşüncelerini öğrenme fırsatı buldu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.