Öğrencilere Yeni Rol Model

Öğrencilere Yeni Rol Model

Lise öğrencileri için yurttaşlık ve kariyer günleri...

A+A-

Midyat Emniyet Müdür Serdal Yurdagül, yurttaşlık ve kariyer günlerinde konuştu. Öğrenciler, polis ve komiser olmak ve ne tür özelliklere sahip olmak gerektiği ile ilgili faydalı bilgiler edindiler.

Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı Koruma Kurulu Başkanlığı’nın SODES kapsamındaki ‘Toplum ile Barışma ve Kaynaşma’ projesinin faaliyetlerinden biri olan Ortaöğretim öğrencilerine yönelik ‘Yurttaşlık ve Bilinçlendirme’ seminerlerinin ilk iki oturumu gerçekleştirildi. Üniversite eğitimine hazırlanan öğrencilere kişisel ilgi alanlarıyla örtüşen bireysel becerilerini kullanabilecekleri meslekleri seçme konusunda ayrıntılı bilgilerin sunulduğu seminer, büyük ilgi gördü.

Aziz Önen Anadolu Lisesi’ne İlçe Emniyet Müdürü Serdal Yurdagül ve Anadolu Lisesi’ne ise İlçe Tarım Müdürü Kadri Tutak’ın konuşmacı olarak katıldığı ‘Yurttaşlık ve Kariyer Günleri’ seminerinde öğrencilere meslek seçimi konusunda ipuçları verildi.

Öğrencilere meslek seçiminde doğru tercihte bulunmalarına katkı sağlamak amacıyla Aziz Önen Anadolu Lisesi’nde düzenlenen ve İlçe Emniyet Müdürü Serdal Yurdagül’ün konuk olarak katıldığı programa 12. sınıf öğrencileri büyük ilgi gösterdi.

Okulun sosyal faaliyetler salonunda düzenlenen programda ilk konuşmayı yapan Okul Müdürü Turgut Mete, “Geleceğimizin teminatı gençlerimizin mesleki tercihlerini şekillendirmede ışık tutacak ve onların hayatlarına yön verecek yüksek öğrenim gören meslek sahipleri, öğrencilerimize meslekler hakkında bilgi verecek” dedi.

Daha sonra kürsüye gelen İlçe Emniyet Müdürü Serdal Yurdagül, mesleki deneyimlerini ve kariyer basamaklarını öğrencilerle paylaşarak, onların meslek seçimlerine ışık tuttu. Seçilen bir meslekte başarılı olmak ve polislik mesleğinde izlenecek yolu öğrencilere anlatan Yurdagül, öğrencileri son günlerde artış gösteren telefon dolandırıcılara karşı uyardı. Yaklaşık iki saat süren etkinlikte öğrenciler ise Emniyet Müdürü Yurdagül’e polislik mesleği hakkında çeşitli sorular yöneltti. 

Seminerin sonunda konuşan Proje Koordinatörü Veysi Gültekin ise, SODES projesi ile Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı Koruma Kurulu Başkanlığı, Midyat Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün işbirliği ile 'Yurttaşlık ve Kariyer' konulu seminerlerin düzenlendiğini, proje kapsamında 4 bin orta öğretim öğrencisine ulaşılmasını hedeflediklerini kaydetti.

Midyat Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nde görevli Sosyolog Tekin Karaçam da, 'Toplum ile Barışma ve Kaynaşma' projesi ile öğrencilere ‘hukuk, suç ve yurttaşlık’ alanlarında bilgi verilmesi ve bu alanlar ile ilgili farkındalıklarının artırılması amaçladığını söyledi. Karaçam ayrıca, öğrencilere yarınlarını şekillendirmeleri için üniversite ve iş hayatı öncesinde vizyon kazandırmayı hedeflediklerini belirtti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.