Öğrencilere Rol Model Oldular

Öğrencilere Rol Model Oldular

Seminerlere katılan öğrenciler hem hayata hem de üniversiteye hazırlanıyor.

A+A-

Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı Koruma Kurulu Başkanlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün işbirliği ile düzenlediği ‘Hukuk ve Örnek Rol Model’ seminerler dizisi ile toplumda rol model olmuş şahsiyetlerle öğrenciler buluşturuluyor. Öğrencilerle buluşturulan bu kişiler başarı öykülerini öğrencilerle paylaşarak örnek olmaları sağlanıyor.

Liselerin 10, 11 ve 12. sınıflarında okuyan 4 bin öğrenciye gruplar halinde meslekleri tanıma ve gelecekleri ile ilgili karar verme seminerleri veriliyor. Seminerlere katılan öğrenciler hem hayata hem de üniversiteye hazırlanıyor.

Çocuk suçluluğu ile mücadele etmek, öğrencilerin hukuk konusunda farkındalıklarını arttırmak ve meslek seçiminde alternatif rol modellerini sunmak amacıyla başlatılan model seminerler sayesinde öğrenciler, kendi potansiyellerini keşfediyor ve kariyerlerini bu doğrultuda inşa ediyorlar.

Öğrencilerin meslekler hakkında bilgi sahibi olabilmesi amacıyla Kocatepe İlköğretim Okulu’nda düzenlenen seminere konuşmacı olarak İlçe Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, Cumhuriyet Başsavcısı Adnan Küçükyumuk, Cumhuriyet Savcısı Duygu Önal Yıldız ve Sosyolog Tekin Karaçam katıldı.

Konuşmacılar meslekleri ile ilgili ayrıntılı bilgileri öğrencilere anlatarak onların meslek seçimine katkıda bulunmaya çalıştılar. Öğrenciler merakla verilen bilgileri dinlerken, konuşmacılar da neden mesleklerine ilgi duyduklarını ve bu mesleği seçerken ne gibi özelliklere sahip olunması gerektiğini anlattılar.

Seminerde kaymakamlık mesleğine yönelik öğrencilerin ‘kaymakam nasıl olunur?, mesleğin zorlukları ve güzel tarafları nelerdir?, kaymakam olmak için ne gibi özellikler taşımalıyız?’ tarzındaki sorularını cevaplandıran Kaymakam Oğuzhan Bingöl, konuşmasında öğrencilerin kendilerine bir hedef belirlemelerini ve bu hedeflerin geniş kapsamlı olması gerektiğini belirterek, sistemli bir çalışma ve özveri ile istedikleri yerlere gelebileceklerini vurguladı. Kendi hayatından örnekler veren Bingöl, Anadolu çocuklarının başarılı olmalarının önünde herhangi bir engel olmadığını söyledi.

Midyat Cumhuriyet Başsavcısı Adnan Küçükyumuk da yaptığı sunumunda, örnekler vererek kişilerin suçtan sonra kendilerine, ailelerine ve topluma nasıl zararlar verdiğini anlattı. Küçükyumuk, hâkimlik ve savcılık mesleği hakkında öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Cumhuriyet Savcısı Duygu Önal Yıldız ise kadın olmanın savcılık yapmanın önünde bir engel olmadığını, aksine avantajlarının olduğunu belirtti. Kadınların olaylar ve olgular üzerinde sağlıklı analizler ve değerlendirmeler yapabildiğini ifade eden Yıldız, özellikle kız öğrencilerin hâkimlik ve savcılık mesleğini seçmelerinin faydalı olacağını anlattı.

Sosyolog Tekin Karaçam’ın ‘suç, birey ve toplum arasındaki ilişki ile hukuksuzluğun birey ve toplum üzerindeki zararlarını’ anlattığı sunumunda, öğrencilerin de katılımını sağlayarak çeşitli aktiviteler ile hukuksuzluğun yarattığı etkiler seminer salonunda birebir yaşatılarak öğrencilerin bu konularda bilinçlendirilmesi hedeflendi. Karaçam, hukukun neden gerekli olduğu, hukukun kişi ve topluma sağladığı yararlar, suçun, hukuksuz fiillerin ve menfaat çatışmalarının insan hayatlarını nasıl etkileyeceği konuşma ve filmler eşliğinde aktarıldı.

Soru cevap bölümünde öğrenciler sordukları sorularla gelecek hakkında ne kadar duyarlı olduklarını gözler önüne sererken, daha çok Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl ve Cumhuriyet Başsavcısı Adnan Küçükyumuk’a soru yönelttikleri ve bilgi aldıkları görüldü. Seminer bitiminde öğrencilere ikramların yapıldığı, kokteyl salonunda konuşmacılar ile öğrencilerin birlikte zaman geçirmeleri ve sohbet etme imkânı sağlandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum