Öğrencilere Mesleki Tanıtım Semineri

Öğrencilere Mesleki Tanıtım Semineri

Midyat’ta, Anadolu Lisesi ve Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerine yönelik mesleki tanıtım semineri verildi.

A+A-

Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı Koruma Kurulu Başkanlığı ve  İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa yürüttüğü ‘Hukuk ve Örnek Rol Model’ konusunda seminer verildi.

Çocuk suçluluğu ile mücadele etmek, öğrencilerin hukuk konusunda farkındalıklarını arttırmak ve meslek seçiminde alternatif rol modellerini sunmak amacıyla başlatılan mesleki tanıtım seminerleri sayesinde öğrenciler, kendi potansiyellerini keşfediyor ve kariyerlerini bu doğrultuda inşa ediyorlar.

Ortaöğretim öğrencilerinin meslekler hakkında bilgi sahibi olmaları amacıyla Kocatepe Kültür Salonu’nda düzenlenen meslek tanıtım seminerine konuşmacı olarak katılan Midyat Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Sezgin Güverçin ile Batman’ın Gercüş İlçe Kaymakamı Adem Ergül, mesleklerinin zor ve güzel yönlerini öğrencilere anlattı. İnsan hayatında meslek ve kariyer sahibi olmanın önemine değinen konuşmacılar, ortaöğretim öğrencilerinin zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmelerini istedi.

Seminerden önce Midyat Denetimli Serbestlik Şube Müdürlüğü’nde görevli uzman sosyolog Tekin Karaçam,  ‘suç, birey ve toplum arasındaki ilişki ile hukuksuzluğun birey ve toplum üzerindeki zararlarını’ anlatan bir sunum gerçekleştirdi.

Konuşmacılardan Midyat Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hâkim Sezgin Güverçin, kendisinin de bir zamanlar öğrenci olduğunu söyleyerek, insanların okuyarak belli bir mevkiye geldiğini, ancak bunun için çok çaba harcamanın gerekli olduğuna vurgu yaptı. Arkadaş çevresinin insan hayatında önemli etkiler yarattığını, bu nedenle iyi arkadaş seçiminin önemli olduğunu söyleyen Güverçin, lisede okuduğu dönemde bazı arkadaşlarının yanlış çevre tercihinden dolayı okul hayatlarını sonlandırmak zorunda kaldıklarını anlattı.

‘DOĞRU VE İSABETLİ KARAR VERİLMELİ’
Öğrencilerin meslek tercihi yaparken, doğru ve isabetli karar vermesi gerektiğini vurgulayan Güverçin, savcı, hakim ve avukat olabilmek için öncelikle hukuk fakültesi mezunu olmak gerektiğini, bilinçli meslek seçiminin, insan hayatının en önemli dönüm noktalarından birisi olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Meslek seçimi, ilgi alanı, beceri ve kişiliğe uygun olarak yapıldığında kişi yaşam boyu mutlu olur. Meslek seçimi ve kariyer planlaması hayatınızda en önemli kararlarınızdan biridir. Bunun için meslekleri ve kendinizi çok iyi tanımalısınız. Bu projemizle sizlere meslekleri tanıtarak yaşamınıza yön verecek en doğru tercihi yapmanıza yardımcı olmak istiyoruz.”

‘YAPTIĞINIZ MESLEĞİN EN İYİLERİNDEN OLUN’
Mesleğini öğrencilere anlatan Kaymakam Ahmet Ergül ise, nasıl kaymakam olunur, mesleğin zorlukları kolaylıkları gibi konuları detaylarıyla açıkladı.

Öğrencilere kendi başarı hikâyesini anlatan Ergül, öğrencilerden kendine özgüven duymalarını ve her şeyi yapabilecek kapasitede kendilerini hissetmelerini istedi.

Kendisinin de bu bölgeden çıkmış bir insan olduğunu, şimdiki şartların eskisine göre çok daha iyi olduğunu ve tek ihtiyacın iyi eğitim alarak en iyi yerlere gelmek olduğunu söyleyen Ergül, öğrencilere önemli olanın mesleğin kendisi değil, yapılan işin kalitesi olduğunu vurgulayarak, “Her ne mesleği seçerseniz seçin ama o mesleğin en iyilerinden olun” tavsiyesinde bulundu.

Nasıl kaymakam olunacağını anlatan Ergül, kaymakamların ilçelerde devletin ve hükümetin temsilcisi olduğunu, devlet daireleri arasında koordinasyonu sağladığını, vatandaşın isteklerini ve sorunlarını dinleyen bir yüzü halka bakan bir yüzü devlete bakan kamu görevlileri olduğunu ve Kaymakamların en üstteki görevli olduğunu söyledi.

Öğrencilerin yoğun katılımıyla gerçekleşen meslek tanıtımından sonra soru-cevap kısmına geçildi. Anlatılanları büyük bir dikkatle dinleyen öğrenciler, merak ettikleri meslekler konusunda katılımcılara bazı sorular sorarak bilgiler aldılar.

ÖĞRENCİLER MESLEĞİNİ ŞİMDİDEN SEÇİYOR
Seminerin kapanış konuşmasını yapan Midyat Cumhuriyet Başsavcısı Adnan Küçükyumuk, projenin önemine dikkati çekerek, öğrencilerin seçecekleri mesleklerle kendi yaşam biçimlerini belirleyeceklerini bu nedenle çok iyi karar vermeleri gerektiğini ifade etti.

Bir meslekte başarılı olmanın, o mesleği sevmekten geçtiğini vurgulayan Küçükyumuk, bu projedeki amaçlarının çeşitli meslek dallarını öğrencilere daha iyi tanıtmak olduğunu belirterek, öğrencilere kendi yetenek ve ilgilerine uygun mesleği seçmelerine yardımcı olmak istediklerini söyledi.

Küçükyumuk, öğrencilerin kendilerine uygun mesleği seçerek ileride mutlu olmalarına destek olmak için bu çalışmayı başlattıklarını ifade ederek, meslek tanıtımın projelerinin Midyat’taki 4 bin öğrenciyi kapsadığını sözlerine ekledi.

Öğrenciler, seminerin kendileri için oldukça yararlı geçtiğini belirterek, böylesi faaliyetlerin seçecekleri meslekler hakkında bilgilendirici olduğunu söylediler. Seminer bitiminde öğrencilere kokteyl salonunda ikram yapıldı.
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.