Öğrencilere ‘Meslek’ Tanıtımı

Öğrencilere ‘Meslek’ Tanıtımı

Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı, öğrencilerin meslekleri daha yakından tanımaları amacıyla konusunda uzman isimleri öğrencilerle buluşturuyor.

A+A-

Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı Koruma Kurulu Başkanlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile meslek lisesi öğrencilerine ‘Hukuk ve Örnek Rol Model’ semineri verildi.

Kocatepe İlköğretim Okulu Salonu’nda düzenlenen seminere Cumhuriyet Başsavcısı Adnan Küçükyumuk, Milli Eğitim Şube Müdürü Seyfettin Mete, Denetimli Serbestlik Şube Müdürü Seydi Dağlı, Sosyolog Tekin Karaçam, okul müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Öğrencilerin hukuk konusunda farkındalıklarını arttırmak ve meslek seçiminde alternatif rol modellerini sunmak amacıyla her hafta farklı meslek gruplarından başarılı kişilerin konuk edildiği ‘Rol Model’ seminerlerinin bu haftaki konuşmacıları Cumhuriyet Savcısı Nuray Ata Canbolat ve Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Bilal Arıkan oldu. Seminere katılan konuşmacılar mesleklerinin zorluklarını ve güzel yönlerini öğrencilerle paylaştı.

Ticaret Meslek Lisesi, Kız Meslek Lisesi ve Endüstri Meslek Lisesi öğrenci ve öğretmenlerinin katıldığı seminerde ilk olarak Denetimli Serbestlik Şube Müdürlüğü’nde görevli Sosyolog Tekin Karaçam, “Suç, birey ve toplum arasındaki ilişki ile hukuksuzluğun birey ve toplum üzerindeki zararlarını” anlatan bir sunum gerçekleştirdi.

Seminer Cumhuriyet Savcısı Nuray Ata Canbolat’ın konuşmasıyla devam etti. Mesleğe ilk başladığı zamanı, nerelerde çalıştığını, hangi zorluklarla karşılaştığını, bu zorlukları nasıl atlattığını ve meslekte karşılaştığı güzel olayları anlatarak konuşmasına başlayan Savcı Canbolat, “Şuan sizler üniversite sınavına hazırlanmaktasınız. İdealiniz neyse yılmadan, sıkılmadan peşinden gidin. Bir ablanız olarak bunu size tavsiye ediyorum. Her zaman yaptığınız işin en iyisini yapmak için mücadele edin. Belki bu anlattıklarımı öğretmenleriniz de size söylüyordur, ama ben somut olarak çalışmış ve kazanmış biri olarak karşınızda duruyorum. Kendinizi sürekli geliştirmeye devam edin, kendinize yatırım yapın.” dedi.

Özellikle kızlardan okumalarını ve bir meslek sahibi olmalarını isteyen Canbolat, “Sizler okuyup bir yere gelmediğiniz sürece sizler için biçilmiş bir hayat karşınızda duruyor olacak. Evlenip çocuk doğurmanız beklenecektir. Hâlbuki bir mesleğiniz olduğunda yine çocuk sahibi olabiliyorsunuz." diye konuştu.

Konuşmacılardan Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Bilal Arıkan da, mesleğini anlatıp öğrencilere üniversite ve bölüm seçimi konusunda yol gösterdi.

Doktorluk mesleğini öğrenim sürecinden uygulama alanlarına kadar detayları ile anlatan Arıkan, bir zamanlar kendisinin de öğrenci olduğunu söyleyerek, insanların okuyarak belli bir mevkiye geldiğini, ancak bunun için çok çaba harcamanın gerekli olduğuna dikkat çekti. Çocuk yaşta doktorluk mesleğine büyük ilgi duyduğunu anlatan Arıkan, doktor olup vatandaşlara faydalı birey olmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade etti. 

Öğrencilerin sorularının da cevaplandırdığı seminerin kapanış konuşmasını Cumhuriyet Başsavcısı Adnan Küçükyumuk yaptı. Küçükyumuk, kendisinin de ziraat meslek lisesi mezunu olduğunu söyleyerek, mezun olduğu dönemde katsayı sorunu olduğunu ancak şuan da bu sorunun ortadan kalktığını aktararak, şöyle konuştu:

“Meslek lisesi olmanız önünüzde bir engel değil. Sınavda başarılı olduktan sonra istediğiniz mesleği seçebiliyorsunuz. Bende meslek lisesi mezunuyum ama Hukuk Fakültesini bitirdim ve 10 yıldan bu yana da Cumhuriyet Savcılığı görevini yürütmekteyim. Bende okuldan mezun olduğumda ilk sene maddi imkânsızlıklardan dolayı dershaneye kaydolamamıştım. Sonraki sene öğretmenlerimin desteğiyle dershaneye kayıt yaptırabildim. Şuan gördüğüm kadarıyla birçoğunuz dershaneye gidebiliyorsunuz. Kesinlikle önünüze çıkan ufak tefek sıkıntıları kafanızda büyütmeyin. Çalışın ve azminizden ödün vermeyin.”

Öğrencilerin ilgi ile dinlediği seminerin sonunda tüm katılımcılara kokteyl salonunda ikram yapıldı.
 

sizin-medya-5.20130315012606.jpg

sizin-medya-6.20130315012617.jpg

sizin-medya-7.20130315012629.jpg

sizin-medya-8.20130315012639.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.