Öğrencilere Hasta Hakları Eğitimi

Öğrencilere Hasta Hakları Eğitimi

Midyat'taki öğrenciler hasta hakları konusunda bilgilendirildi...

A+A-

Midyat’taki lise öğrencileri, hasta hakları konusunda bilgilendirildi. Midyat Devlet Hastanesi Hasta Hakları Birimi Sorumlusu Psikolog Dilaver Kaplan, okullara giderek öğrencilere hasta hakları konusunda eğitim veriyor.

Ortaöğretim okullarından öğrencilerin katıldığı eğitimlerde, hasta hakları, Türkiye’de ve Dünya’da hasta hakları durumu, hasta güvenliği ve en temel hasta haklarını yerine getirmek, hasta hakları sorumlulukları, Sağlık Bakanlığı’nın hasta hakları uygulamaları, iyi bir iletişimin nasıl kurulması gerektiği konularında bilgiler anlatıldı.

Hasta Hakları Birimi Sorumlusu Psikolog Dilaver Kaplan, verilen eğitimin sağlıkta dönüşüm programı çerçevesinde yürütülmekte olan program dâhilinde yapıldığını dile getirdi. Kaplan, hasta hakları ile ilgi yönetmelik ve yönergeler doğrultusunda öğrencileri bilgilendirdiklerini ifade etti.

GÜLER YÜZLÜ, NAZİK, ŞEFKATLİ
Kaplan, “Hastalara sağlık hizmeti verirken hasta haklarına saygılı olunmalıdır. Sağlık personelinin hastaya davranışı, giyinişi ve ses tonu dahi hizmet kalitesini etkilemektedir. Hastaların yasal olan hakları da kısıtlanmadan bu haklarını kullanmalarına müsaade edilmelidir. Sağlık hizmetlerinde görev alan bütün personel; hastalara, yakınlarına ve ziyaretçilere güler yüzlü, nazik, şefkatli ve sağlık hizmetleri ile ilgili mevzuat ve bu yönetmelik hükümlerine uygun şekilde davranmak zorundadır” diye konuştu.
 
HASTALARA İNSANCA MUAMELEDE BULUNULMALIDIR
Hastaların sağlık kurum ve kuruluşlarında, insan haysiyetine yakışır şekilde her türlü hijyenik şartların sağlanması, gürültünün ve rahatsız edici diğer bütün etkenlerin bertaraf edilmesi gerektiğini kaydeden Kaplan, şunları söyledi:

“Hastaların, hasta haklarının ihlali halinde, mevzuat çerçevesinde her türlü müracaat, şikayet ve dava hakları vardır. Sağlık hizmetinin verilmesinde, hastaların, ırk, dil, din ve mezhep, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç ve ekonomik ve sosyal durumları ile sair farklılıkları dikkate alınmadan tüm sağlık hizmeti yerine getirilir. Tıbbi zorunluluklar ve kanunlarda yazılı haller dışında, rızası olmaksızın kişinin vücut bütünlüğüne ve diğer kişilik haklarına dokunulamaz ve kişi, rızası ve Sağlık Bakanlığının izni olmaksızın tıbbi araştırmalara tabi tutulamaz. Kanun ile müsaade edilen haller ile tıbbi zorunluluklar dışında, hastanın özel hayatının ve aile hayatının gizliliğine de dokunulamaz.  Herkesin yaşama, maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkını haiz olduğu ve hiçbir merci veya kimsenin bu hakkı ortadan kaldırmak yetkisinin olmadığı bilinerek, hastalara insanca muamelede bulunulur.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.