Öğrencilere Deprem Eğitimi Verildi

Öğrencilere Deprem Eğitimi Verildi

Sivil Savunma Kulübü’nce yürütülen ‘depreme duyarlılık günleri’ kapsamında öğrencilere deprem eğitimi veriliyor.

A+A-

Midyat Aziz Önen Lisesi Sivil Savunma Kulübü’nce yürütülen ‘depreme duyarlılık günleri’ kapsamında öğrencilere deprem anında yapılması gerekenler konusunda eğitim veriliyor.

Okulda eğitim alan bin 500 öğrenciye; deprem nedir, depreme karşı alınması gereken önlemler, deprem sırasında ve sonrasında yapılması gerekenler konusunda uygulamalı eğitim verildi.

Verilen eğitimde deprem anında yapılacak birkaç bilinçli davranışla yaşanabilecek olumsuz vakaların önüne geçilebileceği öğrencilere aktarıldı. Daha sonra okulda ikaz alarmının çalması ile başlayan deprem tatbikatı uygulamalı olarak gösterildi.

Verilen eğitimler sayesinde öğrencilerin depreme karşı bilinçlendirildiğini aktaran Aziz Önen Lisesi Müdürü Turgut Mete, öğrencilerin artık kendini nasıl koruyacağını, deprem sırasında hangi tedbirleri alacaklarını öğrendiklerini söyledi.

Mete, “Deprem doğal bir afettir. Önlemek mümkün değil ama depremin oluşturulacağı zararlardan korunmak mümkündür. Bunun için de öncelikli olarak aklımızı kullanmalıyız. Özellikle öğrencilerimizi şimdiden bu konuda eğitiyoruz. Ülkemiz deprem kuşağında olması nedeniyle korunma yollarını öğrenip depreme daha duyarlı bir toplum olmalıyız” dedi.

Okulun Sivil Savunma Kulübü üyesi 11. sınıf öğrencisi Aygül Korkmaz da, öğrencilere deprem esnasında binanın nasıl boşaltılacağı, ilk müdahale ve yaralıların nasıl kurtarılacağı hakkında bilgiler verdiler.

‘Deprem bilinci hayat kurtarır’
Depremin değil, ihmalin insanları öldürdüğü dile getiren 11. sınıf öğrencisi Şeyma Er, verilen eğitimin çok faydalı olduğunu, deprem, yangın ve doğal afetlerle karşılaşıldığı zaman nasıl hareket edeceklerini öğrendiklerini belirtti. Er, “Deprem eğitimi elbette ki gereklidir. Afet eğitimi çok yararlı oldu. Burada edindiğiniz bilgileri ailemiz ve çevremiz ile paylaşacağız.” diye konuştu.

Deprem anındaki kısa sürede yapılacak davranışların hayati önem taşıdığı belirten 11. sınıf öğrencisi Aslıhan Parti ise, “Zaman ve mekân gözetmeden hayatımızın bir parçası haline gelen depremin ne zaman ve nerede karşımıza çıkacağını bilemiyoruz. Depreme karşı daha dayanıklı binalar yapılması gerekiyor. Bu gün burada bizlere deprem öncesi, deprem anı ve deprem sonrası alınması gereken tedbirler hakkında ne yapmamız gerektiği anlatıldı ve çok faydalı oldu” şeklinde konuştu.

sizin-medya3.jpg

sizin-medya1.jpg

sizin-medya2.jpg

sizin-medya4.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.