Öğrenciler Kitap Okumaya Ve Yazarlığa Teşvik Ediliyor

Öğrenciler Kitap Okumaya Ve Yazarlığa Teşvik Ediliyor

Mardin'in Midyat İlçesinde, öğrencilere okuma alışkanlığı kazandırmak ve öğrencilerin kitap okumaya olan ilgilerini artırmak için okur yazar buluşmaları gerçekleştiriliyor.

A+A-

Midyat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Aziz Önen Kız Anadolu Lisesi işbirliğinde düzenlenen 'İlham Veren Buluşmalar' konulu söyleşi programının bu ay ki konuğu Edebiyatçı-Yazar Sinan Yağmur oldu. 

Köylerden kız öğrencilerin taşımalı sistemle şehir merkezine getirilip eğitim öğretim gördüğü Aziz Önen Kız Anadolu Lisesi'nde düzenlenen okur yazar buluşmaları programı kapsamında öğrenciler, kitap okumaya ve yazarlığa teşvik ediliyor. 

Edebiyat alanında öğrencilerin birikim ve donanımını artırmak, okuma kültürü gelişmiş bir neslin oluşması için kültür sanat alanında gelişimlerine katkı sunmak amacıyla düzenlenen programda konuk yazarlar,   hayatlarından kesitler paylaşarak kitap okumanın faydası ve yazarlık ile ilgili önemli nasihatlerde bulunuyorlar. 

Öğrencilerin Yağmur'a soru yöneltmesinin ardından program, kitap imza etkinliğinin ardından son buldu. Yazar Sinan Yağmur, görme engelli öğrencilerin kitap okumasına yardımcı olmak amacıyla hem kendi kitapları hem de dünya klasiklerinden oluşan sesli kitap setini okula hediye etti.

Şiir ve Edebiyat konulu etkinliğe, Edebiyatçı-Yazar Sinan Yağmur, İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdulkadir Altay, Okul Müdürü Murat Kaya, Müdür Yardımcısı Nezir Gözenoğlu, öğretmen ve öğrencileri katıldı.

Okul Müdürü Murt Kaya, düzenledikleri etkinlik ile ilgili yaptığı açıklamada, "Bugün okulumuzda güzel bir söyleşi programı gerçekleştirildi. Öğrencilerimiz için faydalı bir sunum oldu. Öğrencilerimiz de bu tür etkinlerden büyük bir keyif ve verim alıyorlar. Güzel örnekleri öğrencilerle buluşturmak onların hayatında önemli değişikliklere vesile oluyor. bu tür etkinliklerimiz devam edecek" dedi.

Okulun Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni Yusuf Kaya ise, "Yazar okur buluşmaları gerçekleştiriyoruz. Bizim amacımız sadece derste, sırada, matematik, edebiyat öğretmek değil. aynı zamanda onlara hayatı, yazmayı, düşünmeyi, okumayı da öğretmek. İşte bu kapsam da başlattığımız etkinliklerin ilkini 'Aşkın Gözyaşları' kitabının yazarı Sinan Yağmur'u davet ederek gerçekleşirdik. Gönül dolu bir yolculuğa çık biz öğrencilerle burada. Çok güzel bir etkinlik oldu" dedi.

Etkinliğe katılan öğrencilerden Nurşin Deder, "Bugün okulumuza Yazar Sinan Yağmur geldi. Ben şahsen çok heyecanlıydım. Çünkü benim ilerdeki hedefim iyi bir yazar olmak. Yazarlık ve kitap okuma ile ilgili çok yeni bilgiler öğrendim. Güzel bir etkinlik oldu bizler için" dedi.

Öğrencilerden Betül Akpınar ise, "Çok güzel bir etkinliğimiz oldu bugün. Ilk kez bir yazarla sohbet ortamında bulunduk. Kendisini dinledik, önemli, faydalı bilgiler paylaştı bizimle. Böyle sık sık etkinlikler olursa tabiki bizlerin gelişimi çin çok faydalı. bu etkinliği düzenleyen okul müdürümüze ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.