Öğrenciler, ‘Başarı’ Sözü Verdi !

Öğrenciler, ‘Başarı’ Sözü Verdi !

Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı Koruma Kurulu Başkanlığı, Hükümlü Çocukları İçin Umut Oldu.

A+A-
Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı Koruma Kurulu Başkanlığı, eski hükümlüler ile yoksul ailelerin çocuklarını sevindirecek bir projeyi hayata geçirdi.
 
Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı Koruma Kurulu Başkanlığı’nın, eğitimde fırsat eşitliği ilkesinden hareketle eski hükümlüler ile düşük gelir grubunda bulunan ailelerin çocukları için hayata geçirdiği  ‘Toplum ile Barışma ve Kaynaşma’ projesinin açılışı yapıldı. 
 
Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında hazırlanan, Mardin Valiliği ve Kalkınma Bakanlığı tarafından kabul edilerek, hibe almaya hak kazanan proje kapsamında lise son sınıf ve yeni mezun olmuş eski hükümlü çocukları ile maddi imkânı olmadığı için özel dershaneye gidemeyen ailelerin kız ve erkek çocukları için ücretsiz üniversiteye hazırlık eğitimi verilecek.  
 
Midyat Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından yürütülen proje çerçevesinde ilçe merkezi ve köylerde özel dershaneye gidemeyen 47 öğrenci bir yıl süre ile Final Dershanesi’nde üniversiteye giriş sınavına hazırlanacak. 
 
Projenin açılışı Midyat Cumhuriyet Başsavcısı Adnan Küçükyumuk, Midyat Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Tevfik Baysal, Denetimli Serbestlik Müdürü Hasan Çini, SYDV Müdürü Orhan Günel, Kızılay Derneği Şubesi Başkanı Murat Aykat, Midyat Final Dershanesi Müdürü Metin Fidan ve öğrencilerin katılımı ile yapıldı.
 
“BU FIRSATI ÇOK İYİ DEĞERLENDİRİN”
 
Açılış töreninde konuşan Proje Koordinatörü Veysi Gültekin, gençlerin geleceğe hazırlanmasına katkı sunmak amacıyla bu projeyi hayata geçirdiklerini söyleyerek, “Müdürlüğümüzün kuruluş amaçlarından birisi de suç ve suçlu davranışlar ile mücadele etmektir. Hazırladığımız bu projeyle siz gençleri ne kadar önemsediğimizi ve değer verdiğimizi gösterdik. Sizlere sunulan bu fırsatı çok iyi değerlendirmenizi bekliyoruz. Umarım gelecek yıl Haziran ayında tekrar toplandığımızda hepiniz üniversiteli olarak görmek nasip olur. Aranızdan üniversite sınavında en başarılı olan 5 kişiyi dönem sonunda çeşitli hediyelerle ödüllendireceğiz” dedi. Öğrencilere YGS vs LYS sınavında başarılar dileyen Gültekin, konuşmasının sonunda öğrencilerden başarı sözü aldı.
 
“İRADELİ OLANLAR AMACINA ULAŞIR” 
 
Daha sonra kürsüye çıkan Final Dershanesi Kurucu Müdürü Muhittin Elbi de, ekonomik durumu iyi olamayan Midyatlı öğrencilerin yükseköğretime geçişte daha başarılı olmaları için Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı Koruma Kurulu Başkanlığı’nca uygulamaya konulan bu proje ile gençlere geleceklerini şekillendirmeleri için önemli bir fırsat yaratıldığını kaydederek, şunları söyledi:
 
“Ücretsiz dershane fırsattan yararlanan arkadaşlarımızın içlerinden daha gür bir şekilde çalışacaklarına ve başarılı olacaklarına dair söz vermeleri gerekiyor. Bunu pratikte de görmek istiyoruz. Yoksa Midyatlılar olarak sürekli şikâyet ettiğimiz başarısızlığımızı, Türkiye genelindeki 78. sıradaki yerimizi değiştiremeyiz. O açıdan tüm arkadaşlarımız üstlerine düşen görevi yerine getirmeleri gerekir. Arkadaşlar hepinizin bu konuda sorumluluğu var. Çünkü bu sınav sistemi içerisinde başarılı olmak elbette kolay bir şey değildir. Sonuçta bu bir yarış ve bu yarış içerisinde en soluklu koşan, disiplinli olan ve iradeli olanlar amacına ulaşır. Şuan edindiğiniz bu fırsat çoğu arkadaşımızın elinde olamayabiliyor. Bu nedenle elinize geçen bu şansı iyi değerlendirmenizi bekliyoruz.” 
 
Kapanış konuşmasını yapan Midyat Cumhuriyet Başsavcısı Adnan Küçükyumuk ise, kendi hayatından örnekler vererek, öğrencilerin karşılaştıkları zorlukları aşmaları ve başarılı olmak için gayret göstermelerini isteyerek, “Başarılı olacağınıza güveniyoruz. Bu proje sonunda tüm kardeşlerimizin gönüllerinden geçen mesleğe adım atmalarını temenni ediyoruz. Proje başlangıcında kimlerin bu desteğe ihtiyacı var ve bizler kimleri faydalandırabiliriz? Şeklinde bir araştırma içine girdik. Dershaneye kaydedilen bu 47 kişiyi biz çeşitli araştırmalar sonucunda projeye dâhil ettik” dedi. Öğrencinin maddi durumunun yetersiz olmasının başarının önünde bir engel olmadığını söyleyen Küçükyumuk, şunları kaydetti:
 
“BAŞARILI OLMANIZ KENDİ MENFAATİNİZEDİR”
 
“Maddi durumunuzun kötü olması veya arkadaşlarınızdan geri kalmanız sizler için bir eksi olarak görünebilir, ancak bunu telafisi her zaman mümkündür. Arkadaşlar, başarının önünde maddi imkânsızlıklar engel değildir. Bunu aklınızdan çıkarmayın. İnşallah hakkınızda her şeyin hayırlısı olur.  Yılsonu toplantımızda hepinizi istediğiniz bölümleri kazanmış, mutlu ve güler yüzlü görmek istiyoruz.  Eğer sizler gerektiği kadar sınava hazırlanmaz ve üzerinize düşen sorumluluğu yerine getirmezseniz sizlerin yerine seçilemeyen öğrenci arkadaşların hakkını da yemiş olursunuz. Bu da kul hakkıdır, çok önemlidir. Çünkü yaklaşık 100 öğrenci bu projeden faydalanmak için başvurdu, ama kontenjanımız belliydi. İçlerinden sizleri seçtik. Sizlere güvendik. Sizler de ekstra çalışarak, gayret göstererek bu güveni boşa çıkarmamalısınız. Tabiî ki öncelikle başarılı olmanız sizin kendi menfaatinizedir. Güzel bir meslek sahibi olursanız hayatınızı daha rahat devam ettirebilirsiniz”
 
Yapılan konuşmaların ardından proje yürütücüsü Denetimli Serbestlik Müdürü Hasan Çini ve Midyat Final Dershanesi Kurucu Müdürü Muhittin Elbi arasında öğrencilerin dershaneye kaydedilmesi ile ilgili sözleşme imzalandı. Programın sonunda öğrencilere ikram yapıldı. Başsavcı Küçükyumuk, öğrencilerle bir süre sohbet etti.
 
 
sizin-medya--midyat5.jpg
 
sizin-medya--midyat.jpg
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum