Öğrenciler arasında 'kardeşlik' köprüsü

Öğrenciler arasında 'kardeşlik' köprüsü

Maddi manevi paylaşımda bulunan öğrenciler, birbirleri arasında manevi köprüler kurdular.

A+A-

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen “Eskişehir Kardeşleriyle Buluşuyor” projesiyle Eskişehir'deki öğrenciler, Midyat’taki öğrencilerle buluştu. Eskişehirli öğrenciler, hem kardeş kent Midyat’ı hem de buradaki okul yaşamını yakından tanıdılar ve farklı kültürleri öğrenme fırsatı buldular.

Eskişehir Valiliğinin 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen "Eskişehir Kardeşleriyle Buluşuyor" projesiyle Eskişehir'deki öğrenciler, Konya, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Mardin kentlerindeki öğrencilerle buluşturuldu.

Eskişehir'deki çeşitli okullardan seçilen 82 öğrenci 5 personelle toplam 87 kişi, 2 otobüsle Midyat'ta geldi. Matiat otelinde konaklayan öğrenciler Midyat’tan çeşitli okullarından seçilen öğrencilerle birlikte kahvaltı yaptı. Yapılan kahvaltının ardından Midyat'ın tarihi ve turistik mekanları gezildi. Ekip sorunlusu emekli eğitimci Gürsel Gedik yaptığı açıklamada, Eskişehir'in Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak çok yoğun bir çalışma dönemi geçirdiğini ve bazı çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

BU GELİŞLERİMİZ DEVAM EDECEK

Eskişehir Valiliğinin,"Eskişehirli Kardeşleriyle Buluşuyor" projesi kapsamında,Konya, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin ve Midyat'ta, kültür gezileri düzenlediklerini ve bu projesine çok önem verdiklerini söyleyen Gedik, şöyle konuştu:

“İlk defa Eskişehir’den öğrenci grubunu bu bölgeye getiriyorum. Sayın Eskişehir valimizde bu projeyi önemsiyor ve destekliyor. Bu gelişlerimiz devam edecektir. İnşallah Midyatlı öğrencilerimizi de Eskişehir’de ağırlarız. Bu kardeşlerinizde sizleri Eskişehir’de gezdirirler. Bu kenetleşme ve kardeşlik duygularının çığ gibi büyümesini diliyorum. Nasıl ki şuan siz öğrencilerimiz kahvaltı yapıp karınlarınızı doyuruyorsanız, sizlerin kalplerinizi sevgiyle de doldurmanızı istiyorum. Hedefimiz şu, gezdiğimiz illerdeki öğrencileri kardeşleri ile buluşturmaktır. Konya,Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin ve Midyat bizim için bir bütündür. Yunus'un sevgisiyle geldik buraya. Ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti ve bayrağımız tek. Kardeşçe bu vatan toprağında yaşıyoruz. Ülkemizi artık bu gençlere emanet edeceğiz. Bu gençleri ülkemizi en üst seviyeye yükseltecekler. Bun işi dev gençler yapacaklar.”

HARİKA BİR TABLO OLUŞTU

Midyat Milli Eğitim Şube Müdürü Abdurrahim Demir de, öğrencilerin çok anlamlı bir yolculuğa çıktıklarını ifade ederek, kardeş öğrenci uygulamasının önemli bir proje olduğunu belirtti. Bu ziyaretle farklı kültürlerin  kucaklaştığını dile getiren Demir, “Eskişehir’den kardeş okullarımızın öğretmen ve öğrencilerini Midyat’ta ağırlamak bize büyük mutluluk verdi. Öğrencilerimizin sınırlarının dışına çıkarak doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine bu ülkede yaşayan kendi insanımızı, kendi kardeşlerini hem ziyaret etmeleri, hem de bizim ortak kültür mirasımızı onlara öğreterek yeniden keşfetmelerini sağlamayı amaçlayan bu projeyi biz çok anlamlı bulduk. Bu topraklarda yaşayan insanlar olarak geleceğimizi daha iyi inşa edebilmemiz için birbirimizi tanımamız ve destek olmamız gerekiyor. Harika bir tablo var bugün Midyat’ta. Çocuklarımız Eskişehirli kardeşleriyle buluştular. Özlenen ve hep istediğimiz bir resim bu. Midyatlı çocuklarımız yeni arkadaşlarını yakından tanıdılar. Bugün burada tanıştıkları arkadaşlarını belki de ileri de Eskişehir’de ziyaret edecekler. Onlar da bizim çocukları Eskişehir’de ağırlayacaklar ve bu geliş-gidişler devam edecek.” şeklinde konuştu.

Midyatlı ve Eskişehirli kardeş öğrenciler daha sonra hep birlikte hatıra fotoğrafı çekti. Duygusal anların yaşandığı tarihi buluşmada, bazı öğrencilerin Midyat’tan ayrılırken, hüzünlendikleri dikkatlerden kaçmadı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.