Nasıroğlu, Ak Parti’ye geçişini değerlendirdi!

Nasıroğlu, Ak Parti’ye geçişini değerlendirdi!

Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu, hem gündem hem de AK Parti’ye geçiş sürecini Genel Yayın Yönetmenimiz Mehmet Halis İş’e verdiği röportajda anlattı...

A+A-

Üst üste üç dönem seçim kazanan Midyat’ın ilk ve tek belediye başkanı Şehmus Nasıroğlu’nun Ak Parti’ye geçişi kentteki siyasi kulislerde geniş yankı uyandırdı.

Yaklaşık 1 yıl önce DP'den istifa edip Ak Parti'ye katılma kararı alan Midyat'ın bağımsız Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu’na parti rozetini Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan taktı.

Hem gündem hem de AK Parti’ye geçiş sürecini Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Halis İş’e verdiği röportajda anlatan Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu, çok özel açıklamalarda bulundu.

Kendisi hakkında kamuoyunun merak ettiği tüm sorulara içtenlikle yanıt veren Nasıroğlu’nun o röportajı...

Doğru Yol Partisi (DYP) geleneğinden gelen ve ilk olarak DYP’den belediye başkanı seçilen, daha sonra da Demokrat Parti'ye geçen Midyat Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu, yaklaşık 15 yıldan bu yana siyaset yaptığı Demokrat Parti’nden 1 yıl önce ayrılarak, kalabalık bir grup ile birlikte geçtiğimiz günlerde AK Parti saflarına geçti.

sehmus-nasiroglu.20121004200244.jpg Nasıroğlu, uzun süredir aktif siyasetin içinde olduğunu hatırlatarak, siyasi hayatına bundan sonra AK Parti de devam edeceğini söyledi. 

Açıklamasında, “Siyasi yaşamımdaki kazanımlar elbette kolay olmadı. Fedakarlık yaparak ve tırnaklarımızla kazanarak bu itibarı ve başarıyı yakaladık. Bunu birlikte başardık. Dostlarımla, hemşerilerimle, seçmenlerimizle... Midyat’ın siyasi tarihinde belki de son 100 yıldır kimseye kısmet olmayan bu durum, aynı zamanda omuzlarıma ağır bir yük yükledi. Bulunduğum görev itibarıyla kentteki tüm insanlara eşit birşekilde gece gündüz demeden hizmet etmeye çalıştım. Bu anlayışla arkamda hizmetle dolu üç dönem bıraktım” ifadelerine yer veren Nasıroğlu, AK Parti’ye katılım nedenini “halkın ve bölgenin beklentilerini iktidar gücü ile karşılamak” sözleriyle özetledi.

“SOSYAL POLİTİKALARI DÜNYA GÖRÜŞÜMÜZE UYGUN”
Yaptıkları istişarelerde AK Parti’de siyasete devam etme yönünde fikir yoğunluğu çıktığını kaydeden Nasıroğlu, Demokrat Parti (DP) çizgisinin AK Parti çizgisine çok yakın olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“AK Parti’nin merkez sağ partisi olduğu tescillenmiş durumda. Bundan dolayı da geçiş sürecimizde bir sıkıntı yaşamadık. Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığından bu yana Güneydoğu halkına önem veren partilerin başında Ak Parti gelmektedir. Bu gerçeği unutmamak lazım. Sosyal politikaları bizim dünya görüşümüze uygundur. Bütün halklara, özellikle de Kürt halkına bakışı olumludur. Ak Parti, Türkiye'nin bütününde, Misak’ı Milli sınırları içerisindeki bütün halkların ve vatandaşların kendilerini özgür bir şekilde ifade edebilmeleri, sosyal ve kültürel haklarına kavuşmaları için bütün yasal koşulları yapan ve bu anlamda topluma söz veren bir partidir. Bugüne kadar da insan hak ve özgürlüklerinin gelişmesi içinde birçok adım attı”

12 Haziran 2012 Genel Seçimleri'nde AK Parti'ye olan desteklerini ve teveccühlerini ortaya koyduklarını anlatan Nasıroğlu, “Yerelde sürekli olarak beraber siyaset yaptığımız 21. Dönem Mardin Milletvekili Sayın Veysi Şahin, Midyat’ın eski Belediye Başkanı Sayın Felemez Aslan ve bölgenin önemli kanaat önderlerinden Sayın Abdullah Taş ile birlikte bizi seven ve detekleyen seçmenlerimizle birlikte toplu bir şekilde Ak Parti’ye destek verdik ve toplu bir katılım sağladık. Zaten bizler gönül bağıyla Ak Parti için mücadele ediyorduk, ancak fiziken ve şeklen Ak Parti’nin dışındaydık. Bu katılımla artık fiziken ve ruhen de Ak Parti’nin içindeyiz. Şimdi de Ak Parti saflarında şehrimize ve ülkemize değer katmanın, hizmet etmenin gayreti içinde olacağız” dedi.

İktidar gücüyle beraber Midyat’a çok daha fazla hizmet edeceklerine inandıklarını ve bu yönde kamuoyunda büyük bir beklentinin olştuğuna dikkat çeken Nasıroğlu, şöyle konuştu:

“AK Parti iktidarıyla Türkiye hızla gelişiyor ve kaybettiği zamanı hızla telafi ediyor. AK Parti'nin ürettiği akılcı politikalar ve güçlü lideri sayesinde Türkiye bugün Tunus, Mısır, Suriye ve Libya gibi olmadı. Hükümetin açıkladığı 2023 Vizyonu'nundaki hedeflere Midyat’tan katkı sunacağımızı düşünüyorum. Mühim olan Midyat’a en iyi hizmeti vermek. Bizim işimiz de hizmet etmek; başka hiç birşey düşünmüyoruz. İl, ilçe teşkilatlarımız ve milletvekillerimizle beraber, Midyat’a en güzel hizmeti yapacağımıza ve Midyat’ı layık olduğu yere geleceğine inancımız tamdır”

“DEMOKRATİK TALEPLER PARLAMENTO DA İSTENSİN”
Yaşanan olaylar nedeniyle bölge insanının huzursuz olduğunu aktaran Nasıroğlu, “Sayın başbakanımızın da dediği gibi silahların bırakılması lazım. Herkesin barışa, sevgiye ve kardeşliğe katkı sunması, sağduyulu olması lazım. İnanıyoruz ki silahların bırakılması halinde ülkemizde demokratik reformlar anlamında, insan hak ve hürriyetlerini genişleten daha pek çok güzel şey yapılacaktır.  Bunun için tek çıkar yol silahların susmasıdır. Başka yol ve tercih yoktur. Demokratik talepler parlamentonun içinde istensin. Dünyada ne varsa istensin. Buna hiç kimse karşı değil. Demokratik siyasetin yeri parlamantodur. Parlamanto dışında herhangi bir çözüm getirilme şansı yoktur” şeklinde konuştu.

“BARIŞA ÖNCÜLÜK ETMEK İSTİYORUM”
Nasıroğlu, “43 yıl İspanya’da Bask kökenli topluluğa ait bağımsız bir devlet kurma amacı güden  ETA örgütünün silah bırakması için insiyatif alan sivil toplum kuruluşları ‘Savaşa son, barış hemen şimdi’ diye bir yürüyüş yapmıştı. Binlerce insan katılmıştı bu çağrıya. Bizim ülkemizde de, İstanbul’da, Ankara’da ve İzmir’de milyonlarca insan Kürt, Türk, Arap, Süryani, Çerkez, Laz ve Ezidi birlikte yürüse, Diyarbakır’da birkaç milyon insan barış için bir araya gelse o zaman bu ülkede birlik ve beraberlik daha çok pekişecek, huzur ve barış daha erken  gelecektir. Aslında bende bunun öncülüğünü yapmak istiyorum ve Midyat’tan da bu yürüyüşü başlatmak istiyorum. Ülkemiz çok güzel. Bu vatan herkese yeter. Dünyaya ve insanlara olumlu bakmak lazım. Bir insanı sevmekle başlar her şey. O zaman bizlerin de birbirimizi sevmemiz lazım” açıklamasında bulundu.

“MİDYAT, DÜNYA’YA ÖRNEK BİR ŞEHİR”
Ortadoğu'nun bir çok ülkesinde devam eden çatışmalardan dersler çıkarıp, Türkiye'deki kardeşlik, birlik, beraberlik ve huzur ortamının daha da iyi olması için herkesin insayatif alması gerektiğine inandığını ifade eden Nasıroğlu, "Arzumuz bir toplumsal huzurun ve barışın tüm Dünya'da sağlamasıdır. Öte yandan ülkemizin her metrekaresinde de Midyat'taki gibi yüzyıllardır süre gelen dinlerin ve dillerin kardeşliğini, kültürler zenginliği, mutluluğu, dayanışmayı ve kaynaşmayı tesis etmektir. Unutulmamalı ki herkes kardeştir ve herkeste bizim kardeşimizdir. Sonuçta bizler Kürt, Türk, Arap, Süryani yada Ezidi ayırımı yapmıyoruz. Kavgadan, gürültüden ve şiddetten uzak bir toplum olmak lazım. Şükürler olsun ki bizler bunu asırlar önce Midyat’ta başarmışız. Bu anlamda Midyat Dünya’ya örnek bir şehir ve bizler bu güzelliği, kardeşliği, dostluğu ve dayanışmayı tüm Dünya’ya örnek olarak sunmak istiyoruz. Bu güzelliği Türkiye’nin tüm sathında geliştirmek istiyoruz." sözleriyle röportajı bitirdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.