Nasıl Bir Belediye Başkanı İstiyoruz?

Nasıl Bir Belediye Başkanı İstiyoruz?

Partilerin “Biz odun koyalım, bunlar seçer” repliği Yeşilçam filmlerinde kaldı...

A+A-

Ülkemiz yine yeni bir seçim havasında! Kasabasından büyük şehrine kadar birçok kentte adaylar belirlendi ve belirlenmeye devam ediliyor. Partiler temayül yoklamalarıyla en doğru adayı seçme arayışlarını ve adayların da kendilerini tanıtma çabaları bol hengâmeli bir sürecin sonunda tamamlandı…

Bu hafta ki yazımda ilçe halkının özellikle bize ulaştırdıkları mesajlarda ve yaptıkları değerlendirmelerde nasıl bir belediye başkanı görmek istediklerini dile getirmeye çalışıyorlar. Bende özellikle belediye başkan adayının belirlenmesi için sayılı günlerin kaldığı bu sürede kamuoyunun beklentilerini siz okuyucularımızla paylaşmak istedim. 

Belediye başkanı; bir yerleşim yerinde kamusal hizmetlerden sorumlu, seçilmiş en başta gelen kişidir. Başkanın bu özelliğini yetkilerine ve işlevlerine baktığımız zaman görebiliriz. Yerel yönetimin en önemli organı olan belediyelere, 5215 sayılı Yasa’da fiziki altyapıyla birlikte sosyal nitelikli hizmetleri sağlama görevi de verilmiş. Yani başkana yönettiği şehirdeki insanların “ANA KARNINDAN MEZARA KADAR” olan altyapı ve sosyal ihtiyaçlarını karşılama sorumluluğu tanınmış. Sosyal dayanışma, sağlık, eğitim ve çevrenin geliştirilmesi, işsizlik, engelli, yaşlı ve kimsesizlere sahip çıkmayı yani “TOPLUMUN YAŞAM KALİTESİNİ” yükseltmeyi hedefler. 

2014 Mart yerel seçimleri için takvim hızla ilerliyor. Kendine güvenenler belediye başkanlıklarına aday adayı oldu. Birçok yerin adayı belirlendi. Bakanlar, milletvekilleri, mevcut başkanlar, onların yakınları aday veya aday adayı. Bu seçimlerin önemine atfen aday adaylarının çokluğu pek şaşırtıcı değil.

Siyasi parti genel merkezlerinde, il ve ilçe teşkilatlarında aday belirleme çalışmaları süratle devam ediyor. Siyasi partilerin genel merkezlerinde, karar mekanizmalarında bulunanlardan seçmene ve dahası siyasetin konuşulduğu her yerde “BELEDİYE BAŞKANI NEYE GÖRE BELİRLENECEK?” sorusu gündemin ilk konusunu oluşturuyor. Bir yandan mevcut başkanların artıları ve eksileri konuşulurken, diğer yandan da AK Parti ve BDP cephesinde “KİM ADAY GÖSTERİLECEK” sorusuna cevap arayışları sürüyor. 

Belediye Başkanı ve belediyeler, bir şehrin gelişimi ve geleceği ile ilgili her türlü faaliyetlerin icra edildiği yetki mercileri olduğundan, birey için, toplum için ve şehrin geleceği için Belediye başkanının kim olacağı ya da kim olması gerektiği büyük önem taşımaktadır. Bazı şehirler var ki, gelişmelerini, büyümelerini, övgü ile bahsedilen, methedilen, gıpta ile anılan yöre olmalarını, göreve gelen belediye başkanının donanımına, vizyonuna, karizmasına, gayretine ve çalışmalarındaki üstün başarısına borçludur.

Belediye Başkanı bir şehrin iflahına da iflasına da sebep olabilir. Bu yüzden “NASIL BİR BELEDİYE BAŞKANI İSTİYORUZ?, “BELEDİYE BAŞKANININ ÖZELLİKLERİ NELER OLMALIDIR? VE “BELEDİYE BAŞKANINDAN NE BEKLİYORUZ, NELER YAPMALI? gibi soruların cevabının önceden bilinmesi gerekir.

Her şehrin belediye başkanı kıstasları, dönemsel olarak değişmekte, istekler ve ihtiyaçlar da şartlara göre belirlenmektedir. Çok değil, birkaç dönem öncesine kadar belediye başkanlarında aranan özellikler birkaç maddede toplanırdı ki, bunlar genel şehir ihtiyaçlarından öteye gitmezdi. Kaldırımlar, yollar-asfaltlar yapılsın, çöpler toplansın, sular aksın istenirdi.

Fakat şimdiki durum biraz farklı! Kaldırımlar, taşlar, parkeler, yollar ve asfaltların ötesinde farklı istekler ve ihtiyaçlar hâsıl oldu. Midyat geneli için de bu böyle. Çağdaş dünyanın gereği modern kentleşme ihtiyaçları bunların başında gelmektedir.

Malumunuz, 2014’te ülkemizdeki bütün il, ilçe Belediye Başkanı ve belediye meclis üyeleri gibi Midyat’ı ve Mardin’i yeni 5 yıllık döneme taşıyacak olan belediye başkanı ve çoğunlukla da seçilecek olan başkana tabii olacak olan belediye meclisi üyelerini seçeceğiz.

2014 yılında yapılacak seçimlerde “Nasıl bir Belediye Başkanı ve Kim Aday Gösterilecek?” sorusuna verilecek cevapta, aşağıdaki özellikler aranmalıdır.

Midyat Belediye Başkanı;
♦Eğitimli, akil, bilgili, donanımlı ve kültürlü olmalıdır.
♦İnsanların sevdiği, saydığı değer verdiği ve otoritesini kabul ettiği vizyon sahibi karizmatik biri olmalıdır.
♦İnsanlarla ve şehrin diğer yetkili kişi ve kurumlarıyla barışık, sözü, nazı, hatırı sayılır ve dürüstlüğünden emin olunan karaktere sahip olmalıdır.
♦Temsil kabiliyeti yüksek, sinmeyen, sindirilmeyen, yürekli, cesur, kendinden ve işlerinden emin, başı dik, asil bir kimse olmalıdır.
♦Halkını çok iyi tanımalı, insanları manevi ve mecazi anlamda kucaklayabilmelidir.
♦Herhangi bir grubun ya da nüfuzlu kişinin eline bakmayacak kadar kişilikli olmalıdır.
♦Düşkünlere şefkat eliyle muamele etmelidir. Haksızlığın karşısında ise yapanı kim olursa olsun durabilmelidir. Halkın başkanı olmalıdır. Bu makamda geçici olduğunu bilmelidir.
♦Eşit hizmet götürebilme sağduyusuna sahip olmalı, ayrımcılık, kayırmacılık gibi çok ucuz ve eski politikacı anlayışında olmamalıdır.
♦Güven veren, verdiği sözleri tutabilecek şahsiyete, insanlar arasında birlik beraberliği sağlayıp, birlikte hareket etme konusunda önderlik yapabilecek kişilikte olmalıdır.
♦Diyalog ve iletişim açısından sağır, kör, dilsiz ve ulaşılamaz değil, dertlilerin sesini duyabilecek yarasa gibi hassas kulaklara, şehrin istikbalini görebilecek şahin gibi keskin gözlere ve şehrin dertlerini üst yetkililere ulaştırıp hizmet koparabilecek dirayette ve hava gibi her an ulaşılabilir olmalıdır.
♦Şehrin sosyo-ekonomik rezervlerini iyi bilen ve bunları harekete geçirip, şehrin ihya olması için icraatlar ortaya koyabilecek projelere ve yeterliğe sahip olmalıdır.
♦Başarılı olma azim ve kararlılığı olmalıdır. İşinde otorite ve yönetimde otoriter olmalıdır.
♦ Bütün icraatlarında şeffaf ve katılımcı bir anlayışa sahip olmalıdır.
♦Şehrin muhtelif sorunları için bu şunun işi öteki onun işi tarzında başarısız bir kişi vasfında değil, şehrin tüm sorunlarını bilip, bilmediği diğer sorunları da araştırıp, onları sorun olarak kabul edip, çözüme kavuşturmak için ilgili makam ve teşkilatları harekete geçirebilme kabiliyetinde olmalıdır.
♦Rutin belediyecilik hizmetleriyle övünmektense, kent ruhunu ayakta tutmaya yarayacak tarihi dokuyu koruyarak kültürel mirası ortaya çıkarmaya yönelik icraatlarda bulunmalıdır.
♦Şehrin, Türkiye'nin parlayan yıldızı olması için alt ve üst yapı çalışmalarıyla kentsel dönüşümü gerçekleştirmelidir.
♦İcraatlarıyla marka şehir değeri oluşturmalıdır.
♦Partisi nin değil kentin Başkanı olduğunu unutmamalıdır...
♦Bir çınar gibi yere sağlam basmalıdır. Nerden geldiğini ve nereye gittiğini iyi analiz etmeli eleştirileri dinlemeli ve bunlardan istifade etmelidir. Hizmetlerinde şeffaflığa önem vermelidir. Şaibelerden bu yolla uzak kalmalıdır.

Bütün bu özellikleri taşıyan insan var mı dediğinizi duyar gibiyim. Elbette var. Nerede bu özellikleri taşıyacak adaylar demeyin. Hem Ak Parti hem de BDP cephesinde aday adaylığı başvurusunda bulunanlar içinde bu vasıfları taşıyan insanlar var…

Biz, seçmen olarak, gelecekteki Midyat adına vereceğimiz oylardan sorumluyuz ama siyasi partiler de belirleyecekleri adaylardan sorumlular. “Biz odun koyalım, bunlar seçer” repliği Yeşilçam filmlerinde kaldı. Siz siyasi partiler olarak  "Bize ekmek verin, biz seçmen olarak size Mardin Kaburga Dolması" verelim. Bir şey vermezseniz ya da bir şeyleri bize diretirseniz işiniz zora girer onu bilin... SAYGILARIMLA…

***
Sevgili okuyucular, siyasi düşünce hesabı yapmadan ve eski defterleri karıştırmadan “Belediye Başkanı Kim Olmalı ve Nasıl Bir Belediye Başkanı” istediğinizi bu haberin altına yorum olarak yazınız ve tüm Midyatlılarla bu düşüncelerinizi paylaşınız.

HALİS İŞ - sizinmedya@hotmail.com

SİZİN MEDYA.COM

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
11 Yorum