Müşavirin kapısını kırıp attılar

Müşavirin kapısını kırıp attılar

AKP'nin en gözde bürokratıydı. Ama Bakan Dinçer yönetiminde başına gelmeyen kalmadı.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı'nda skandallar bitmiyor. Müsteşar Yardımcısı Remzi Kaya, kararnamesiz atanmasının yapılmasına karşı çıktı odasını boşaltmadı... O hastanedeyken odasının kapısı kırıldı, anahtarları değiştirildi...

AKP'nin Milli Eğitim'deki en gözde bürokratıydı. Ama Bakan Ömer Dinçer yönetiminde başına gelmeyen kalmadı.

Adı Remzi Kaya... 2003'ten bu yana bakanlıkta Personel Genel Müdürlüğü ve Müsteşar Yardımcılığı yapıyordu. Hüseyin Çelik ve Nimet Çubukçu'yla çalıştı. Ama son bakan Ömer Dinçer kadrolaşırken, Kaya'yı kızağa çekti.

Remzi Kaya "İç kararname yok, odamı boşaltmam" dedi. Sen misin bunu diyen. Hastaneye gittiği bir gün odasının kapısı kırıldı, eşyaları atıldı. yeni kilit takıldı. Şimdi odaya Bakan Ömer Dinçer'in okul arkadaşı Zübeyir Yılmaz oturacak.

Müşavir Yardımcılığı'ndan Remzi Kaya, "Devletin kapısını kırdılar, suç işlediler" dedi.

MEB'de AKP hükümetlerinin en gözde bürokratı olan ve 5 yıl Personel ve Atama Genel Müdürlüğü, 4 yıldır da Müşavir Yardımcılığı görevini yürüten Remzi Kaya, Teşkilat Kanunu'nda yapılan değişiklikle 14 Eylül'de Müşavirliğe atandı. Mevzuatı çok iyi bilen Kaya, kendisi için iç kararname düzenlenmeden görevden ayrılmasının yasal olmadığını öne sürdü ve iç kararname çıkarılmadan odasını boşaltmayacağını belirtti. Bunu da müsteşarlığa bir dilekçe ile bildirdi.

Sen misin dava açan

Kaya, dilekçesine cevap verilmeyince, ' hak kaybının önlenmesi' için Ankara İdare Mahkemesi'ne dava açtı, üzerlerindeki kadroyla değil sadece müşavirliğe atandıkları için çalışırken ve emeklilikte önemli maddi kayıplarının olacağını öne sürdü. Görevden alınan müsteşar yardımcıları odalarını boşaltırken, Remzi Kaya'nın odasını boşaltmaması ve bunun yanı sıra bakanlık aleyhine dava açması Bakan Ömer Dinçer ve Müsteşar Yardımcısı Emin Zararsız'ı adeta çileden çıkardı. Bu arada, bakan, okul arkadaşı Zübeyir Yılmaz'ı müsteşar yardımcılığına getirdi ve Remzi Kaya'nın odasına oturtulmasını istedi. Ancak Kaya'nın odayı boşaltma niyetinde olmadığı söylenince Dinçer 'gereğini yapın' talimatı verdi.

Doktora gidince...

Bacağındaki ağrı nedeniyle önceki gün doktora giden ve kendisine 5 günlük rapor verilen Remzi Kaya, sekreterine telefon edip raporu göndereceğini söyledi. Ancak, sekreter, "Efendim şu anda odanızın kapısı Destek Hizmetleri Müdürlüğü'nden gelen personel tarafından kırılıyor" dedi. Kaya, "Raporlu olan birisinin odasına girmek suçtur. Devletin kapısını kırmasınlar. Yedek anahtarı vardır, onunla açsınlar. Ya da 5 gün sonra raporum bitince ben geleceğim beklesinler. Odada şahsi eşyalarım, zimmetimdeki resmi evraklar var. Suç işliyorlar" dedi.

Ancak görevliler Müsteşar Emin Zararsız'ın talimatını yerine getirmekle yükümlü olduklarını, odaya yeni müsteşar yardımcısı Zübeyir Yılmaz'ın oturacağı konusunda kendilerine bilgi verildiğini söylediler. Görevliler kısa sürede kapıyı kırdı, kilit ve anahtarı değiştirdi, dökülen boyaları kapattı.

Resmen suç işleniyor

Remzi kaya, Müsteşar Emin Zararsız'a gönderdiği dilekçesinde, raporlu olduğu bir sırada müsteşarın talimatıyla odasının kapısının kırılıp kilidinin değiştirildiğini, bunun suç olduğunu belirtti. Dilekçesinde, karşılaştığı hukuksuzlukları ve uğrayacağı maddi kayıpları da belirten Kaya, kapı kırma olayını da yargıya taşıyacağını, iç kararnamenin de bir an önce çıkarılmasını belirtti.

Yılmaz da oturamadı

Kaya'nın sert tepkisi ve yaşanan olayların hukuki sonuçlarını bildirmesi üzerine Müsteşar Yardımcısı Zübeyir Yılmaz, Kaya'nın odasına oturmadı ve eski müsteşar yardımcısı Recep Işık'ın odasına geçti.

Saygı ÖZTÜRK / Sözcü

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.