Muhsin Kızılkaya'dan Özdil'e sert çıkış

Muhsin Kızılkaya'dan Özdil'e sert çıkış

Kızılkaya, Uludere katliamının ardından yazdığı Sayın Kaçakçı başlıklı yazısı nedeniyle Özdil'i sert bir dille eleştirdi

A+A-

Yazar Muhsin Kızılkaya, Uludere katliamının ardından yazdığı "Sayın Kaçakçı" başlıklı yazısı nedeniyle Hürriyet gazetesi yazarı Yılmaz Özdil'i eleştirdi...

"Benim babam bir kaçakçıydı" diyen, babasının kaçağa giderek çocuklarını okuttuğunu ifade eden Kızılkaya, A Haber'de yayınlanan "Bi Sormak Lazım" programında Selin Ongun'un sorularını yanıtladı.

Yılmaz Özdil'in "Babası eşek. Anası attır. Eşşek atı becerir katır doğar (...) Kaçakçılık katırdır. 50 liracık canını tehlikeye atmak zorunda kalan masum köylü filan deniyor. Haftada iki sefer yaptığında 15 bin lira kazanıyor o masum!" satırlarına yönelik Kızılkaya'nın açıklamaları şöyle:

İşte canlı yayındaki o açıklamalar

KAÇAKÇI PARASINI HESAP EDENLER ÖNCE KENDİ MAAŞ BORDROLARINI AÇIKLASIN

"Maaş bordrosunda maaşı ne kadardır, eğer gerçekten bordrodaki maaşı değil ise, o zaman aradaki fark 5 kaçağın bir gecedeki getireceği kadar vergi kaçırılmıştır. Bu arkadaşların maaşı 20 bin dolardan başlar, bordroda 1 milyar lira gözükür, aradaki fark kaçaktır ve haramdır. Bu hangi kaçakçılığa girer, bunun hesabını verirler mi? Bir gece gitsinler Ahırkapı açıklarındaki gemiler neden orada beklerler? Oradaki gemiler kaçak petrol yüklüdür ve gemiler oradan tankerleri doldurur, orada trilyonlar döner, bir kaçaktan gelecek iki paket sigarada gözü olanların bu soruyu kendilerine sormaları gerekir. Kuruşu kuruşuna vergilerini ödüyorlarsa, o sınır boylarında çocuklarının rızkını arayanlara kaçakçılığın hesabını sorsunlar."

BENİM BABAM BİR KAÇAKÇIYDI

Kendi babasının da kaçakçı olduğunu söyleyen Kızılkaya sözlerini şöyle sürdürdü: "Ölüm çoğaldığı andan itibaren istatistikleşmeye başlıyorlar. Ben bu hadiseyi duyduğumda çocukluğuma dair imgeler canlandı. Bizim pencereden duyulacak nal sesini bekleyerek uykuya dalardık. At kişnerse babamız gelmiştir, onunla birlikte şehir kokusu gelirdi. Rengârenk kumaşlar, şekerler, hurma, çay gelirdi. Kürtçede kaçak kavramı yoktur, onun yerine kullanılan kelimenin de olumlu, yiğit anlamında bir çağrışımı vardır. Koyunları götürüyordu babam sınırdan öteye, satıyordu, buradakilerin koyunlarını alıp Musul pazarına götürüyor, herkesin parasını satınca dağıtıyordu. Bunu yaparken bir akrabamız babamı gammazladı, sınırı geçerken yakaladılar, yol boyunca koyunlar telef oldu, şehirde falakaya yatırıldılar, babamın ve amcamın bir daha yapmasınlar diye tırnaklarını çektiler. Amcam o nezarethanede aklını yitirdi, babam da tırnakları çekilmiş bir adam olarak eve döndü. Amcam köyün delisi olarak kaldı.

ULUDERE MESELESİNDE EN TUTARLI PARTİ MHP'YDİ

Herkes kendi politik açısından meseleyi değerlendirdi; CHP, AK Parti, BDP. MHP'nin tavrı nispeten daha doğruydu gibi geldi bana. MHP'nin tavrı şu, bir şey söylemedi en azından, devlet bir şey yaptıysa doğrudur, devlet kerimdir, bildiğimiz söylem, bir şey söylemediler sayılır ancak diğerleri öyle değil. BDP'lilerin kendi akrabalarına sahip çıkması kadar doğal bir şey olamaz ama aynısını Siirt'teki 6 kadın için de yapmalarını isterdim. Bingöl'de canlı bomba üzerine atlayan annenin cenazesini kitlesel kaldırmalarını isterdim. O zaman derdim ki bu memlekette barış isteniyor. Herkes kendi ölüsüne ağlamasın, bütün ölümlere ağlayalım."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.