Müdürün Görevden Alınmasına Yargı 'Dur' Dedi

Müdürün Görevden Alınmasına Yargı 'Dur' Dedi

Mardin İdare Mahkemesi, görevden alınan Okul Müdürü Munir Altunkaynak için yürütmeyi durdurma kararı verdi.

A+A-

Mardin İdare Mahkemesi, düşük puan nedeniyle görevden alınanlar arasında bulunan Midyat Telkari Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Munir Altunkaynak’ın açtığı davada, yürütmeyi durdurma kararı verdi. 

Midyat’ta, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yeterli puan verilmeyerek görevden alındığını ileri sürerek Mardin İdare Mahkemesi’ne başvuran Midyat Telkari Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Munir Altunkaynak için yürütmeyi durdurma kararı verildi. 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu yıl ilk kez uygulamaya koyduğu puanlama sistemi kapsamında, yeterli puan alamadığı belirtilen Midyat Telkari Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Munir Altunkaynak, görevden alındı.

 Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Eğitim Kurumları ve Yöneticilerinin görevlendirilmelerine ilişkin yönetmelik uyarınca yapılan değerlendirme sonucunda 69,75 puan verilerek okul müdürlüğü görev süresinin uzatılmamasına ilişkin işlemin hukuka aykırı olduğu, değerlendirme yapılırken objektif davranılmadığını ileri süren Altunkaynak, Mardin İdare Mahkemesi’ne kararın iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle dava açtı. İtirazı değerlendiren mahkeme, Altunkaynak hakkındaki değerlendirmenin nesnel, somut ölçme ve değerlendirme kriterlerine uygun olmadığı ve bu haliyle objektiflikten uzak, soyut ve dayanaksız olduğu sonucuna varıldığından, dava konusu işlemde hukuka uyarlılığı bulunmadığı tespiti yaparak, oybirliğiyle yürütmeyi durdurdu.

Dava konusu işlem nedeniyle davacının görevi ve görev yeri değişeceği, bu değişikliklerin silsilesi halinde il düzeyinde diğer görev ve görev yeri belirlemelerini etkileyeceği dikkate alındığında dava konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğurabileceği de belirtildi. Kararda, yedi gün içinde bölge idare mahkemesine itiraz edilebileceği de yer aldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
10 Yorum