Mor Loozor Manastırı Talan Edildi !

Mor Loozor Manastırı Talan Edildi !

Midyat İlçesi Mercimekli Köyü'nde bulunan Süryanilere ait 3 bin yıllık tarihi Mor Loozor Manastırı define avcıları ve tarihi eser yağmacıları tarafından talan edildi.

A+A-

Süryaniler manastırın korunma altına alınmasını isterken, Mıhallemi Dinlerarası Diyalog Derneği Başkanı Mehmet Ali Aslan, "Burası ciddi anlamda korunana kadar geceleri İnsansız Hava Araçları (İHA) tarafından gözetlenmesini istiyoruz. Çünkü başka bir çaremiz kalmadı" dedi.

Midyat'ın Mercimekli Köyü'nde 1970’li yıllara kadar içinde ibadet edilen Mor Loozor Manastırı, Süryani vatandaşların köyden göç etmesiyle birlikte sahipsiz kaldı ve define avcıları ve tarihi eser kaçaklarının hedefi haline geldi. Yıllardır turizme kazandırılması gündemde olan manastır, yapılan define arama kazıları nedeniyle harabeye döndü. Binlerce yıldır özgünlüğünü muhafaza eden manastırın define avcıları tarafından yağmalanmasına Midyat Süryani Kültür Derneği Başkanı Yuhanna Aktaş ve Mıhallemi Dinler Arası Diyalog Derneği Başkanı Mehmet Ali Aslan tepki gösterdi. Kaçak kazılar nedeniyle manastırın harabeye döndüğünü ifade eden Midyat Süryani Kültür Derneği Başkanı Yuhanna Aktaş, manastırın koruma altına alınması talebinde bulundu.

'YERİ DOLDURULMAZ'

Aktaş açıklamasında, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’dan yardım istedi. Aktaş şunları söyledi:

"Bu manastır ortak dünya kültür mirasıdır. Süryaniler burada bir avuç insan kalmıştır. Artık bu manastır bizim değil, bu ülkenin tarihi bir mekânı ve bir ibadethanesidir. Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay’a bu manastırımızı koruma altına alması yönünde bir çağrımız var. Manastır avlusunda yer alan inziva kulesinin dünyada eşi benzeri yok. Şu manastır yok edildikten sonra milyarlarca para harcansa bile bir yenisi onun yerini alamayacaktır."

'TARİHİ YOK EDEMEZSİNİZ'

Yapılan kaçak kazılarla manastırın yok edilmek istendiğini ileri süren Aktaş, şöyle devam etti:

"Burada sadece define aranmıyor, aynı zamanda buradaki bir mabedimizi yok etmek istiyorlar. Tarihimizi buradan yok etmek isteyenlere şunu demek istiyorum; boşuna uğraşmayın. Bir manastırı belki yok edebilirsiniz ama bölgenin her bir karış toprağı kilise ve manastırlarla dolu. Bu tarihi burada yok etmeniz mümkün değildir. Mor Loozor Manastırı'nın durumu içler acısı. Süryaniler tarafından bu mabet 1600 yıldan bu yana kullanılıyor. Daha önce yetkili mercilere başvurmamıza rağmen gereken tedbirler alınmadı ve manastırın her tarafı delik deşik edilmiş durumda."

İHA'LAR GÖZETLESİN

Mıhallemi Dinlerarası Diyalog Derneği Başkanı Mehmet Ali Aslan da, 2007 yılından bu yana Mor Loozor Manastırı’nın korunması ile ilgili köyde yaşayan veya yurt dışına göç etmiş hem Hıristiyan hem de Müslüman vatandaşlar tarafından resmi makamlara manastırın korunması ile ilgili başvuruların yaptıklarını belirtti. Manastırın 3 bin yıllık bir geçmişinin bulunduğunu kaydeden Aslan şunları söyledi:

"Ben bir Müslümanım ve bu tarihi mabedin korunmasının farz olduğuna inanıyorum. Çünkü burası en azından 3 bin yıllık bir geçmişe sahip. Önceden burada Şemsiler (Güneşe tapanlar) ve Kameriler (Aya tapanlar) ibadet ediyordu ve mabet olarak kullanıyorlardı. Bu tarihi yapıyı koruyamaz ve yok olmasına göz yumarsak, 3 bin yıllık kültürün yerini doldurabilecek hiçbir yer yok. Buranın koruma altına alınması gerekiyor. Manastırın korunması ile ilgili her resmi başvurunun ardından daha fazla bir tahribat yaşanıyor. Artık bizim devlet ricalinden ve yetkililerden şu istirhamımız var. Burası ciddi anlamda korunana kadar geceleri İnsansız Hava Araçları (İHA) tarafından gözetlenmesini istiyoruz. Çünkü başka çaremiz kalmadı. Manastırdaki tahribat çok büyük, harabeye dönmüş durumda. Devlet yetkililerini göreve çağırıyoruz."
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum