Mobese Kameralardan Ceza Uygulaması

Mobese Kameralardan Ceza Uygulaması

Midyat’ta Emniyet kırmızı ışık ve park ihlali yapan sürücülere Mobese kamerası ile trafik cezası kesiyor…

A+A-

Suçla mücadelede oldukça önemli katkı sağlayan mobil iletişim teknolojisi mobese, trafikte de büyük faydalar sağlayacak gibi… Mobeseler, artık trafik polisi gibi çalışacak. Kırmızı ışıkta geçtim kimse görmez ya da aracımı park ettim, akşama kadar rahatım dönemi sona eriyor.

Midyat’ta Emniyet Müdürlüğü, Kent Güvenlik Sistemi Merkezi’ndeki MOBESE kameraları aracılığıyla kırmızı ışık ve kural ihlali yapan sürücülere trafik cezası kesme uygulaması başlattı.

Genel trafik kurallarına uymayan sürücüler sistem aracılığıyla fotoğraflanarak, renkli çıktıları alınıyor; daha sonra sürücünün hangi saatte, nerede ve nasıl kural ihlali yaptığı ve cezasıyla birlikte sürücünün adresine 10 gün içinde gönderiliyor. Uygulamanın yaklaşık bir yıldır devam ettiği öğrenilirken, sürücülerin ceza yememeleri için trafik kurallarına uymaları gerektiği bir kez daha sizin-medya-_-serdal-yurdagul.jpghatırlatıldı.

Midyat Emniyet Müdürü Serdal Yurdagül, kentin mobese kameralarla takip edilerek, kırmızı ışık ve kural ihlali yapan sürücülere cezai işlem uygulandığını söyledi.

Vatandaşların huzurlu ve güvenli bir trafik ortamında yolculuk yapmalarını sağlamak, can ve mal güvenliğini korumak amacıyla bu uygulamayı başlattıklarını kaydeden Yurdagül, “Kural ihlallerinin önlenmesi ve trafik akışının sağlanması amacıyla farklı zaman ve farklı saat aralıklarında kameralar aracılığıyla trafik denetimi yapıyoruz. Vatandaşlarımızın trafik cezalarına muhatap kalmamaları ve mağdur olmamaları amacıyla araçlarını park için ayrılmış yerlere park etmeleri, kırmızı ışık ihlali yapmamaları ve kural ihlalinde bulunmamaları trafik düzeni ve akışı açısından son derece önem arz etmektedir” dedi.

Mobese ve trafik kuralları konusunda bilgi veren Midyat Emniyet Müdürü Trafik Büro Amiri Başkomiser Recai Öz de, şehrin en işlek cadde ve meydanlarında hatalı ve ikinci sıraya park eden, duraklama yapan ve özellikle de kırmızı ışık ihlali yapan araç sürücülerine ceza yazıldığını kaydetti.

sizin-medya-_-recai-oz.jpgYapılan denetimler sayesinde Midyat polisinin sürücüler üzerinde, “Her yerde denetim var” algısını oluşturduğunu anlatan Başkomiser Öz, şöyle konuştu:

“Amacımız ceza yazmak değil, kuralları üstün kılmaktır. Vatandaşlarımızın özellikle trafik kurallarına uymaları konusunda gerekli duyarlılığı göstermeleri, toplumca daha güzel ve güvenli bir şekilde yaşamamızı sağlayacaktır. Trafik güvenliği ve şehrimizin trafik akışını hızlandırmak için vatandaşlarımızın kırmızı ışık, park yasağı (çift sıra park, durma ve duraklama yasağı olan yerlerde beklemek), araç kullanırken cep telefonu ile görüşme yapmak gibi tüm trafik kurallarına uymaları gerekmektedir. Sürücüler özellikle trafik polislerinin olmadığı yerde, kimse görmüyor diyerek özellikle kırmızı ışıkta geçmeye çalışıyorlar. Oysa önemli noktalarda bu ihlaller Mobese tarafından saniye saniye görüntülendikten sonra araç plakasına ceza yazılıyor. Sayın sürücülerimizin bu yeni uygulamaya dikkat etmesini istiyoruz.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum