Mısır’daki katliama Midyat’tan tepki

Mısır’daki katliama Midyat’tan tepki

Sivil Toplum Kuruluşları Mısır’daki Katliamı Protesto Etti

A+A-
Mısır'daki darbe karşıtı protesto gösterileri sırasında halkın üzerine ateş açarak, binlerce kişinin ölmesine ve yaralanmasına sebep olan cuntacı yönetim, Midyat’ta faaliyet gösteren 20 sivil toplum kuruluşu tarafından protesto edildi.
 
Barış ve Kardeşlik Parkı Meydanı’nda toplanan sivil toplum kuruluşunun temsilcileri, üyeleri ve vatandaşlar darbe karşıtı ‘Zulme karşı hepimiz biriz, hepimiz kardeşiz’ sloganları attı, yapılan dualara hep birlikte ‘âmin’ dedi. 
 
Burada grup adına açıklama yapan ğitim Bir-Sen Midyat Temsilcisi Abdülkadir Altay, Mısır’da uygulanan katliamı şiddetle kınadıklarını söyleyerek, konuşmasına şöyle devam etti:
 
“Mısır’ın seçilmiş tek Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi’nin ABD, İsrail ve Suud’un kirli oyunlarının desteğiyle darbeyle devrilmesinden bu yana Mısır halkı onurlu bir direniş göstermiş ve bu uluslararası çirkin oyuna karşı tarihe geçecek bir mücadele vermiştir. Nahda ve Adevviye Meydan’larında toplanan halk 1,5 aydır şiddetten özenle kaçınmakta ve iradelerine sahip çıkmaktadır. Seçimle iş başına gelmiş meşru yönetimlerine sahip çıkan Mısır halkı, defalarca katliamlara maruz kalmaktadır. Onurlu direnişinden ve hak arayışından vazgeçmeyen Mısır halkı, bu sabah da yüzlerce kişinin öldüğü, binlerce kişinin yaralandığı vahşi bir saldırıya maruz kalmıştır” 
 
"HELVADAN YAPILMIŞ PUTLARINI YİYİYORLAR"
 
Başta ABD, İsrail ve AB olmak üzere demokrasi pazarlayan ülkelerin, bizzat katliama destek verdiğini söyleyen Altay, “Adına demokrasi dedikleri helvadan yapılmış putlarını yiyen batı ve batının orta doğudaki işbirlikçileri bu katliamların hesabını er ya da geç verecektir. Mısır halkı protestolar boyunca şiddetten özenle kaçınarak bu senaryoyu boşa çıkaran bir akıl, irfan ve direniş göstermiştir. Mısır halkı Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve İslam işbirliği Teşkilatı gibi uluslararası yapılar tarafından bırakıldıkları yalnızlık çemberini, sokaklarda kurdukları silahsız direniş siperleriyle parçalayacak, herkese hukuk ve iradeye sahip çıkma dersi verecektir” dedi.
 
Sivil insanlara karşı silahlı saldırılara tepki gösteren Altay, “Sivil silahsız kişilere karşı hedef gözetmeksizin katliam yapmak, Birleşmiş Milletler'in kabul ettiği sözleşme ve anlaşmalara göre, ‘insanlığa karşı suç’ niteliğindedir. Birleşmiş Milletler ve Batı, üzerine düşmüş olan katliama rıza gölgesinden kurtulmak için Sisi ve darbeci şeflerini uluslararası mahkemelerde yargılamalıdır. Midyat STK’ları olarak, ABD, İsrail, Suud destekli katiller eliyle Mısırlı kardeşlerimizin uğradıkları vahşi katliamı lanetliyor, katledilen kardeşlerimize rahmet, yaralılara şifa, direnişçilere sabır, irfan, istikamet ve firavunlara karşı zafer temenni ediyoruz” ifadelerine yer verildi.
 
 
GIYABİ CENAZE NAMAZI
 
Basın açıklamasının ardından grup kent meydanındaki Cevat Paşa Camii önüne gelerek Mısır’da bu sabahki saldırıda yaşamını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kıldı. Eylem yapılan duanın ardından sona erdi. 
 
sizin-medya-1.20130815225050.jpg
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum