MİGİAD Derneği’nden Çevre Günü Açıklaması

MİGİAD Derneği’nden Çevre Günü Açıklaması

Midyat Genç İşadamları ve Genç Girişimciler Derneği (MİGİAD) Başkanı Zeki Çiçek, 5 Haziran Dünya Çevre Günü ile ilgili açıklama yaptı.

A+A-

Midyat Genç İşadamları ve Genç Girişimciler Derneği (MİGİAD) Başkanı Zeki Çiçek, 5 Haziran Dünya Çevre Günü ile ilgili açıklama yaptı.

Çiçek, Dünya Çevre Günü nedeniyle yaptığı açıklama da çevrenin ve doğanın insan yaşamında ki önemine değinerek, tabiatı korumanın tüm insanların en temel görevi olması gerektiğini söyledi.

İnsanlığın iklim değişikliği, kuraklık, biyolojik çeşitliliğin azalması, zehirli atıklar gibi ciddi çevre sorunlarıyla karşı karşıya olduğunu belirten Başkan Çiçek, çevreye bilinçsizce atılan plastik ürünlerin doğada yüzyıllar boyunca çürümeden kaldığını bildirdi.

Çiçek, açıklamasında şunlara yer verdi:

“Kullandığımız parfüm, deodorant, sprey gibi ürünler, ozon tabakasında kalıcı hasarlara sebep oluyor. Bu duruma dikkat çekmek amacıyla, 1972 yılında İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlenen Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı’nda, 5 Haziran günü Dünya Çevre Günü olarak kabul edilmiştir. Günümüzde sağlıklı bir çevrede yaşamak temel insan haklarından biri olarak kabul edilmekte. Anayasa’mızda da herkesin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşamak hakkına sahip olduğu, çevreyi geliştirmek ve çevre kirliliğini önlemenin devletin ve aynı zamanda vatandaşların görevi olduğu belirtilmektedir.”

Çevre konusunda da, toplumda bilinç oluşturmak, olumlu ve kalıcı davranış değişiklikleri kazandırmanın eğitimle mümkün olduğunu belirten Çiçek, bu konuda fertlerin aktif katılımını ve çevre korumacılığının geliştirilmesini sağlamak gerektiğini ifade etti.

Daha temiz ve yaşanılabilir bir dünya temennisinde bulunan Çiçek, ''İnsanlığın ortak meselesi olan bu konuda, çevre bilincini oluşturmak için eğitim kurumlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız, yazılı ve görsel basınımız ve tüm bireyler birlikte çaba sarf etmeli” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.