Midyat’tan Dünya’ya Kardeşlik Mesajı

Midyat’tan Dünya’ya Kardeşlik Mesajı

Ortadoğu'da Süryanilerin merkezi durumunda bulunan 'Dillerin ve dinlerin' kenti olarak bilinen Midyat ilçesinde, örnek bir ziyaret gerçekleştirildi.

A+A-

Midyat’tan çeşitli nedenlerle yurt dışına göç eden Süryaniler, 1'inci Dünya Savaşında atalarını kurtararak sahip çıkan din adamı Şeyh Fethullah Hamidi'nin mezarını ziyaret ederek dua etti.

Dünya’da hala din savaşları sürüyorken, dinler ve insanların kardeşliğini yaşayan ve bu birlik ve beraberlik mesajını yaşantılarıyla Dünya’ya örnek olacak şekilde içselleştiren Midyat’taki Hıristiyan ve Müslümanların nev’i şahsına münhasır sosyal ilişkileri Ramazan Bayramı münasebetiyle bir kez daha kendini gösterdi.

Bütün dinlerin öngördüğü karşılıksız sevgi ve kardeşlik anlayışını siyasetten, politikadan, hertürlü çıkar ve menfaat ilişkisinden uzak bir tarzda hayatı pahasına orijinal formuna koyan din alimi Şeyh Fethullah Hamidi’nin açtığı kardeşlik yolu Hristiyanlara ve Müslümanlara ilham kaynağı olmaya devam ediyor. Müslüman Mıhallemi din adamı Hamidi’nin tesis ettiği kardeşlik paradigmasını bugün bile Hrıstiyanların ve Müslümanların sosyal yaşantısında, bayramlaşma, taziyeleşme, dayanışma ve yardımlaşma şeklinde meyvelerini veriyor.

Midyat bölgesinde yaşayan Süryanileri 1914 yılında çeteciler ve bazı tutucu aşiretlerin saldırısından kurtaran, bölgede derin hoşgörüsü ve sorunları çözmesi ile tanınan Nakşibendî tarikatı Şeyhi Fethullah Hamidi, ölümünden 65 yıl sonra Avrupa ve Türkiye'de yaşayan Süryaniler tarafından mezarı başında anıldı.

SÜRYANİLER "BÜYÜK KURTARICI" OLARAK BİLİYOR

Yurt dışından gelen Süryaniler ile Midyat'ta yaşayan Süryaniler'den oluşan kalabalık bir grup Batman'ın Gercüş İlçesi Kayapınar Köyü'nde bulunan ve 'Büyük Kurtarıcı' diye nitelendirdikleri Hamidi'nin türbesini ve şeyhin geriye kalan torunlarını ziyaret etti. Dünya Mıhellemi Birliği Başkanı Mehmet Ali Aslan'ın organizesinde gerçekleşen 'Kadim Kardeşlik Buluşması'nda Süryani grup, Merhum Şeyh Fethullah Hamidi'nin hayatta olan iki torunu Şeyh Abdullah Hamidi, Şeyh Sabahattin Hamidi ve müritleri tarafından köyde karşılandı. Yiyecek ve içecek ikramının ardından merhum şeyhin mezarına ziyaret eden Süryani grup burada dualar edip ilahiler okudu.

"SÜRYANİLER, DEDELERİMİZİN BİZE EMANETİ"
Merhum dedeleri Şeyh Fethullah Hamidi'nin vasiyeti üzerine hiçbir zaman bölgede yaşayan Süryanilerle irtibatlarını koparmadıklarını söyleyen torunu Abdullah Hamidi, "Süryani heyetin gelişiyle büyük bir memnuniyet duyduk. Bu tür ziyaretler bölgemizin ve dünyamızın selameti açısından çok önemlidir. Süryani halkı dedemizin bizlere emanetidir. Süryanilerden dileğimiz bu bağın canlı tutulması ve devam etmesidir" dedi.

“BU KUTSAL ZİYARETİ ÇOCUKLARIMA ANLATACAM”
Ziyarete giden grupta yer alan Midyat asıllı Süryani bayan Emili Oduncu ise, uzun yıllardan bu yana İsveç’in Stockholm şehrinde yaşadığını söyleyerek, “İlk kez bu köye ve bu eve geliyorum. İlk anda çok kutsal bir eve girdiğimi hissettiğim. Kendimi sanki doğduğum ev olan annemin ve babamın evindeymiş gibi hissettim. Ben çocukken babam, dedem ve diğer büyüklerimiz Şeyh Fethullah’ı anlatınca bana masal kahramanı gibi geliyordu. Ama şimdi geldim ve o büyük insanın mezarını gördüm. Şok oldum adeta. Çünkü anlatılanlar masal değil, gerçeğin ta kendisi olduğuna ikna oldum. Bundan sonra Türkiye’ye her gelişimde burayı muhakak ziyaret edecem. Ve İsveç’e döner dönmez de bu kutsal ziyareti büyük bir aşk ve heyecanla çocuklarıma ve torunlarıma anlatacağım” ifadelerini kullandı.

'ŞEYH FETHULLAH BÜYÜK İŞLER BAŞARDI'
Şeyh Fethullah'ın Peygamber soyundan geldiğini ve kendisine yakışır bir tarzda dini esasları temsil ettiğini belirten Dünya Mıhellemi Birliği Başkanı Mehmet Ali Aslan ise, "Şeyh Fethullah Hamidi peygamber soyundan gelmektedir. Kendisine yakışır bir tarzda temsil ettiği dinin esaslarına bağlı kalarak hayatı pahasına büyük işler başarmıştır. Bu yoldaki zorlu imtihanını çeşitli olaylardaki asil ve onurlu duruşuyla tüm dünyaya ispat etmiştir" diye konuştu.

Yaklaşık iki saat süren ziyaret, Şeyh Fethullah Hamidi'nin yaşadığı tarihi evin ziyaret edilmesi ve kullandığı özel eşyaların incelenmesi ile son buldu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum