Midyat’tan 55 Kişi Hacca Gidecek

Midyat’tan 55 Kişi Hacca Gidecek

Midyat Müftüsü Muhammed Çiçek, “Haccı adayları alışveriş sarhoşluğuna girmesin” dedi.

A+A-
Midyat’tan bu yıl 55 kişinin hac farizasını yerine getirmek üzere kutsal topraklara gideceği belirtildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Midyat Müftüsü Muhammed Çiçek, hacca gitmek için Midyat’ta 2 bin kişinin müracaat ettiğini, ancak bu yıl kontenjan sayısının sınırlı olması nedeniyle 55 kişiden oluşan bir kafilenin hacca gönderileceğini söyledi. İlk kafilenin Diyarbakır’dan 26 Eylül günü uçakla kutsal topraklara hareket edeceğini belirten Çiçek, dönüşlerin 30 Kasım tarihinde gerçekleşeceğini kaydetti.
 
Hacı adaylarına eğitim semineri düzenlediklerini, aşılarının yapıldığı ve valizlerinin teslim edildiğini ifade eden Çiçek, her türlü hazırlıklarını tamamladıklarını söyledi.
 
Hac tarihinin yaklaşmasıyla adayların heyecanın arttığını, bunun coşkusunu yaşadıklarını ifade eden Çiçek, “Hac, İslam’ın beş şartından biri olan maddi durumu müsait sağlık yönünden problemi olmayan Müslümanların yerine getirmesi gereken bir vazifedir. Her yıl olduğu gibi bu yılda yoğun bir talep oldu. Belirli sayıdaki kontenjan nedeniyle başvuru yapan hacı adaylarımızın çoğuna sıra gelmedi. Sırası gelmeyen hacı adaylarımızın sabırla bekleyip sıraları geldiğinde bu görevlerini yerine getirmeleri gerekiyor” dedi.
 
“ALIŞVERİŞ SARHOŞLUĞUNA GİRMESİNLER” 
 
Hac farizasının turistik bir gezi gibi değerlendirilmemesi gerektiğini vurgulayan Müftü Çiçek, “Hac farizası turistik bir gezi değildir. Hacı adaylarımız oradaki vakitlerini, kutsal mekânların manevi zenginliğinden istifade ederek değerlendirsinler, alış veriş sarhoşluğuna girmesinler. Vatandaşlarımız oraya gidip alışveriş ile uğraştıklarında haccın birçok manevi bereketinden istifade edemiyorlar. Çocuğuma şunu alacam, kızıma şunu alacam, gelinime bunu alacağım diyorlar. Vatandaşlarımızın bu çok değerli ve kısıtlı zamanlarını Mescidi Haram’da ve Mescidi Nebevi’de Kur’an okuyarak, tövbe ve istiğfar ederek, Resulullah’a salâvat getirerek değerlendirsinler. Hacı adaylarımız kutsal topraklarda tövbe ve istiğfar ederek memleketlerine dönerken sadece hacı unvanını almakla yetinmeyip, bundan sonraki hayatlarında da Allah’ın rızası ve Peygamberin sünnetine göre bir yaşam sürdürsünler” diye konuştu.
 
“MISIR VE SURİYE İÇİN DUA ETSİNLER”
 
Hac farizasının Allah ve Resulü’nün en çok sevdiği mekânlara yapılan kalbi ve ruhi yenileme ziyareti olduğuna işaret eden Çiçek, “Kutsal topraklara gidecek olan vatandaşlarımız duaların kesin kabul olduğu mekânları ziyaret edecekler. Bu mekânlarda Cenabı Hak’tan dünya ve ahiret mutluluğunu isteyip bütün dünya Müslümanları, özellikle de şuan kanayan iki yara olan Mısır ve Suriye’deki kanın durması ve oradaki kardeşlerimizin biran önce selamete ve huzura kavuşması için özel dua etmelerini bekliyorum. Hacılarımızdan, Resulullah efendimize Midyat halkının selam ve duasını iletmelerini bekliyoruz. Yapacakları dualara bizleri de ortak etsinler. Allah yapacakları hac ibadetini şimdiden kabul etsin. Temennimiz oradan haccıların cenneti kazanmış olarak dönmeleridir” ifadelerini kullandı.
 
 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.