Midyat'taki Süryanilerin Doğuş Bayramı Kutlaması

Midyat'taki Süryanilerin Doğuş Bayramı Kutlaması

Mardin'in Midyat ilçesindeki Süryaniler, Hıristiyanların ilk dini bayramı olan ve Hz. İsa’nın doğuşunu simgeleyen ‘Yaldo’ Doğuş Bayramı’nı coşkuyla kutluyor.

A+A-

Kökenleri Mezopotamya bölgesi, anadilleri dünyanın en eski dillerinden olan Süryaniler, Hz. İsa’nın doğuşunu simgeleyen Yaldo (Doğuş/Noel) bayramını, Midyat'ta düzenlenen etkinliklerle kutlamaya başladılar. Hıristiyanların Noel Yortusu ve Süryani halkının Yaldo Bayramı olarak her yıl kutladığı bayramın kutlamaları başladı. Süryaniler bugünü kendi dillerinde "Yaldo" diye isimlendirirler ve bu bayramı kutlamadan önce 10 gün boyunca, içinde hayvansal gıda bulunan yemeklerden sakınmak yoluyla oruç tutarlar.

Bayram kutlamaları ilçedeki Mort Şmuni Kilisesi’nde yapılırken, burada düzenlenen ayini Mor Gabriel Manastırı ve Turabdin Metropoliti Timetheos Samuel Aktaş yönetirken, Midyat Kiliseleri Papazı İshak Ergün, Papaz Yardımcısı Ayhan Gürkan ve Şemmaslar ayinde görev aldı. Ayine, ilçe merkezi, köyler ve Avrupa'dan gelen Süryani vatandaşlar katıldı.

Ayinde, ilahiler ve İncil'den bölümler okundu. Ayinde Hz. İsa’nın doğumunda çobanların yaktığı ateşi simgelemek amacıyla kilisenin ortasına tepsi içinde çıralar konulurken, ayine katılanlar ellerindeki mumlarla bu çıraları tutuşturarak, ateşin etrafında dönüp ilahiler okudu. Bu sırada kadınlar zılgıtlar çektiler.

Yaklaşık 3 saat devam eden ayinin ardından kilisenin misafir konuk odasına geçen Metropolit Samuel Aktaş, Papaz İshak Ergün, Midyat Kiliseleri Vakfı Başkanı Yusuf Türker ve Mor Gabriel Manastırı Vakfı Başkanı Kuryakus Ergün, burada bayramlaşmaya gelen misafirlerin tebriklerini kabul etti. Üç gün devam edecek bayramlaşmaya Müslüman ve Süryani vatandaşlarda katılarak Süryanilerin bayramını kutluyorlar.

Mor Gabriel Manastırı Vakfı Başkanı Kuryakos Ergün de konuşmasında, "Bayramın ismi güzeldir, ismi iyidir, anlamı çok büyüktür. Ama maalesef şu anda bu sene bayramı buruk kutluyoruz. Çünkü kalbimiz acı doludur. Şehitlerimiz için, Filistin için, bu tür şeyler için tam anlamıyla bayramı kutlayamıyoruz. Bu bayramın ülkemize, Orta Doğu'ya, tüm insanlığa kardeşlik, sevgi, barış, huzur getirmesini temenni ediyorum. İnşallah önümüzdeki 2024 yılının beklentilerin gerçekleşeceği, sevginin hakim olacağı, kardeşliğin çoğalacağı, bu tür nahoş olayların biteceği bir yıl olmasını temenni ediyoruz" diye konuştu.

Midyat Kiliseleri Vakfı Başkanı Yusuf Türker de, "Bu bayram İsa Mesih’in doğuş bayramı, Yaldo dediğimiz Doğuş bayramı. Bu bayram vesilesiyle bütün dünyaya huzur, sağlık getirmesini diliyoruz ve bütün Süryani cemaatimizin ve Hıristiyan aleminin bayramını buradan kutluyorum. Bizim Midyat´ımızın ve Turabdin´de bulunan Süryani cemaatinin de bayramını kutluyoruz" dedi.

Süryani Gebro Tokgöz de, "Ayinimiz yaptık. herkes bayramlaşıyor, çocuklar seviniyor. güzel bir duygu." dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.