Midyat’taki STK’lara ‘Kadın Hakları’ Semineri

Midyat’taki STK’lara ‘Kadın Hakları’ Semineri

Midyat’ta faaliyet gösteren Ortadoğu Okul Öncesi Eğitimi Geliştirme Derneği (Ortadoğu Gelişim) tarafından düzenlenen kadın hakları semineri ilgi gördü.

A+A-

Midyat’ta faaliyet gösteren Ortadoğu Okul Öncesi Eğitimi Geliştirme Derneği (Ortadoğu Gelişim) tarafından sivil toplum kuruluş temsilcilerine yönelik “Kadının İnsan Hakları” konulu bir seminer düzenledi.

Uzman Eğitimci Ayşe Tura tarafından verilen seminere 40’dan fazla sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı. Kadınların sosyal hayattaki yeri ve haklarının anlatıldığı seminerde kadınların evde, çalışma hayatında yaşadıkları problemler ve çözüm yoları ele alındı.

Seminere katılanlara, aile içinde kadınlara uygulanan ekonomik, psikolojik ve fiziksel şiddet hakkında bilgiler veren Karaman, ailenin korunması hakkında yasa ve kadının hakları, Ceza Kanunu'nda kadına yönelik suç olarak kabul edilen durumlar ve Medeni Kanun'da kadının haklarını da anlattı.

Midyat’ta, Ortadoğu Okul Öncesi Eğitimi Geliştirme Derneği’nce (Ortadoğu Gelişim) “Az Gelişmiş Bölgelerdeki Kadınların ve Kadın STK’larının Güçlendirilmesi Hibe Programı” kapsamında hazırladığı “Hayatın Aktif Kısmında Kadınlara Yer Açın” projesi ile toplumsal cinsiyet eşitsizliği, kadın hakları, kadının güçlendirilmesi gibi konular üzerinde çalışmalar yapıyor. GAP İdaresi tarafından uygulanan ‘Kadın ve kadın Sivil Toplum Kuruluşlarının Güçlendirilmesi’ hibe programı kapsamında Ortadoğu Gelişim Derneği, Midyat’taki kadınlara ulaşarak onları sosyal hayata adapte etmeye çalışıyor.

Seminerin açılış konuşmasını yapan Ortadoğu Okul Öncesi Eğitimi Geliştirme Derneği Başkanı ve Proje Koordinatörü Tülay Oral, projenin Türkiye’nin az gelişmiş bölgelerindeki kadınların ve kadın STK’larının güçlendirilmesi amacıyla GAP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından AB finansmanı ile uygulandığını anlattı.

Bu projeyle, Midyat’ta yaşayan kadınların, kadın kimlikleriyle sosyal, ekonomik ve kültürel hayatta var olmalarını sağlamayı hedeflediklerini anlatan Oral, kadının insan hakları konusunda duyarlılık oluşturmak, kadınların gelir seviyesini yükseltmek, kültür ve sanat faaliyetlerini artırmak, iş alanlarını tanıtmak ve cinsiyet ayrımcılığına karşı farkındalık oluşturmak istediklerini söyledi.

Daha sonra Uzman Eğitimci Ayşe Tura tarafından verilen seminerde, kadınların sosyal hayattaki yeri ve hakları ile ilgili bilgiler verildi. Seminere katılanlar, merak ettikleri konular hakkında soru sordu.

Seminer sonunda Ortadoğu Okul Öncesi Eğitimi Geliştirme Derneği Başkanı Tülay Oral, katılımcılara projeye sundukları katkılarından dolayı teşekkür belgesi verdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.