Midyat'taki Okullarda Ziller Tatil İçin Çaldı

Midyat'taki Okullarda Ziller Tatil İçin Çaldı

Midyat'taki çeşitli okullarda öğrenim gören 28 bin öğrenci karne aldı.

A+A-

Midyat’taki çeşitli okullarda öğrenim gören 28 bin öğrenci karne aldı. Midyat’ta, 3 okul öncesi, 87 ilköğretim ve 11 ortaöğretim okulundaki 28 bin öğrenci, yaklaşık 8 ay süren 2011–2012 eğitim-öğretim yılı maratonunun yorgunluğunu, 3 ay sürecek yaz tatilinde atacak.

Tatilde öğrencilere bol bol kitap okumaları tavsiyesinde bulunan İlçe Milli Eğitim Müdürü Şehmus İler, velilerden ise çocuklarına her şartta destek olmalarını istedi. 2011-2012 eğitim öğretim döneminin sona ermesi nedeniyle gerçekleştirilen karne dağıtım töreni Gazi Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’nda yapıldı. Törene İlçe Milli Eğitim Müdürü Şehmus İleri, Okul Müdürü Yusuf Günay, öğretmenler, öğrenciler ve velileri katıldı.

Burada konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürü Şehmus İleri, eğitim ve öğretimde çok önemli problemler yaşamadan, pek çok başarılara ulaşarak bir yılı tamamlamanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. İleri, takdir ve teşekkür alan öğrencileri tebrik ederken, karnesinde zayıf olanların daha çok çalışmalarını istedi.

Çocukların önlerinde uzun bir tatil dönemi olduğunu ifade eden İleri, bu dönemi en iyi şekilde değerlendirmenin, geleceğimiz olan çocukların yeteneklerinin değerlendirilmesi ve yaşantılarının şekillenmesi açısından büyük önem taşıdığını vurguladı.

‘TATİLİ İYİ DEĞERLENDİRİN’
Öğrencilere çeşitli tavsiyelerde de bulunan Müdür İleri, "Bir eğitim öğretim yılı boyunca imkanlarınız ölçüsünde çalışarak dönemi tamamlıyorsunuz. Başarı düzeyinde amacına ulaşanlar sevinecek, ulaşamadığını düşünenler ise üzülebilecektir. Her sonun mutlaka yeni bir başlangıcı vardır. Önemli olan bu başlangıçları en iyi şekilde değerlendirebilmektir. Başarılı olanlar bu tatili planlayarak dinlenmeli, yetenekleri ölçüsünde etkinlik, kurslar ve düzenli okuyarak boş zamanlarını desteklemelidirler. Başarılı olamadığını düşünen ya da karnesinde zayıf notu olanlar geçmiş dönemi değerlendirip yanlışlıklardan ders çıkararak yeni bir planlama ile bunun üstesinden gelmenin kuvvetini yaratmalıdır.” dedi.

Tatil dönemlerinde plansızca yapılan vakit geçirmelerin, uzun süreli televizyon seyretmenin, bilgisayar ve internet kafelerde zaman öldürmenin öğrencilere hiçbir fayda kazandırmayacağını vurgulayan ileri, “Tabi ki tatilde dinlenmeyi planlayacaksınız. Ancak tatil planlaması uzun süreli yatarak, tv, bilgisayar ve internet kafelerde vakit geçirerek yapılmamalı, yeteneklerinizi ortaya çıkaracak ya da geliştirecek etkinlikler, kurslar ve okuma çalışmalarıyla desteklenerek gerçekleştirilmelidir. Yerel yönetimlerimizin, tüm kurum ve kuruluşlarımızın yaz dönemi açtıkları kursları takip ederek uygun olanları ile devam etmelisiniz. Planlamalarınıza düzenli olarak kitap okumayı da mutlaka eklemelisiniz” diye konuştu.

‘ÇOCUKLARINIZA YARDIMCI OLUN, ŞİDDET UYGULAMAYIN’
Velilerden, çocuklarının Türkiye’nin geleceği, toplumun en sağlam temelleri olduğunu unutmamalarını isteyen İlçe Milli Eğitim Müdürü Şehmus İleri, velilerin her zaman çocuklarının yanlarında olmaları tavsiyesinde bulunarak, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Çocuklarımızın planlamalarında yönlendirici, yardımcı ve destekçi olalım. Belki bizim istediğimizi sağlayamamış olabilirler, tökezleyebilir, yere düşebilirler. Ama her zaman için ayakta kalmasını onlara öğretmemiz gerekir. Eksik yönlerini görerek onları köreltmeyelim, içine kapanık biri haline getirmeyelim. Onlara asla şiddet uygulamayalım. Şiddetin her türlüsü çocuklarımızı bizlerden, güzel ortamlardan, toplumdan uzaklaştırır. İstemediğimiz ortamlara sürükler. Herkesin aynı başarıyı sağlaması her zaman mümkün olmayabilir. Ancak çocuklarımızın var olan yeteneklerini geliştirmesi, önüne çıkabilecek fırsatları değerlendirmesinde büyük önem arz etmektedir. Bunun için yerel yönetimlerimizin, tüm kurum ve kuruluşlarımızın düzenledikleri etkinlikleri takip ederek uygun olanlarına yönlendirelim. Birlikte olduğumuz ortamlarda davranış ve yaşantılarımızla onlara örnek olalım. Unutmayalım, çocuklarımız bizleri örnek alır, bizim gibi davranır, bizim gibi yaşamak ister. Biz onlara iyi örnek olursak onlar istemediğimiz bir başkasını örnek almak durumunda kalmayacaktır. Geleceğimiz olan çocuklarımız ileride kişilik ve yetenekleriyle toplumumuzda mutlaka yer alacaklardır. Onların kendisine, çevresine ve topluma yararlı olmaları için her konumda yanlarında olmalıyız. Bu nedenle tatil dönemlerini etkinlik, kurs ve okuma planlamalarıyla dinlenerek değerlendirmelerini sağlamamız büyük önem taşımakta, bizlere bu yönde büyük sorumluluklar düşmektedir.”

Yapılan konuşmanın ardından  öğrencilere karne ve başarı belgeleri İlçe Milli Eğitim Müdürü Şehmus İleri, Okul Müdürü Yusuf Günay ve Beden Eğitimi Öğretmeni Ercan Alğaç  tarafından verildi.

3 AYLIK TATİL

2012–2013 eğitim-öğretim yılı, 17 Eylül 2012 Pazartesi günü başlayacak. Okula yeni başlayacak anaokulu ve ilköğretim birinci sınıf öğrencileri bir hafta öncesinden “uyum programı”na alınacak. Öte yandan okul öncesi ve sınıf branşlarındaki öğretmenler de okul kapandıktan sonra 3 haftalık hizmet içi eğitime alınacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.