Midyat’taki Okullar 4+4+4'e Göre Dönüştürüldü

Midyat’taki Okullar 4+4+4'e Göre Dönüştürüldü

2012–2013 Eğitim-Öğretim dönemiyle birlikte eğitim sistemindeki yeni dönüşümün adı olan 4+4+4 eğitim sistemi hayata geçiyor.

A+A-

Midyat Milli Eğitim Müdürlüğü, 4+4+4 eğitim sisteminden kaynaklı yeniden uygulayama başlanılacak olan ortaokul sistemi nedeniyle ilçede bulunan ilköğretim okulların hangilerinin 1. Kademe yani ‘ilkokul’ hangilerinin ise 2. Kademe yani ‘ortaokul’ olacağı belirlendi.

2012–2013 Eğitim-Öğretim yılında uygulanmak üzere 8 yıllık zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılacağı 4+4+4 eğitim sisteminden hareketle Midyat’taki ilköğretim okullarından hangilerinin ilkokul veya ortaokul olacağı, hangilerinde ise ilkokul ve ortaokulların birlikte devam edeceği ayrıca, imam-hatip ortaokullarının nerelerde açılacağı konusunda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çalışmalarını tamamladı.

Bu konuda bir süredir çalışmalarını sürdüren Midyat Milli Eğitim Müdürlüğü bir çok farklı kriteri göz önüne alarak yaptığı yeni dönüşümle 2012–2013 eğitim yılının planını yaptı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Şehmus İleri, yaptıkları bölüşümler de ellerinden geldiği kadar öğrencileri mağdur etmemeye gayret gösterdiklerini dile getirdi.

Müdür İleri, zorunlu eğitimin 12 yıla çıkmasıyla birlikte 2012–2013 Eğitim-Öğretim dönemiyle birlikte uygulamaya geçecek olan 4+4+4 eğitim sistemi nedeniyle kentte bulunan ilköğretim okullarını ilkokul ve ortaokul olarak ayırdıklarını söyledi. İleri, yapılan programın 3 yıllık bir program olduğu 3 yıl sonra yeniden sürece bakılıp değerlendirileceğini kaydetti.

Midyat merkezde ilköğretimden ortaokul ve ilkokula dönüştürülen okullar şu şekilde belirlendi:

Midyat Merkez’de bulunan okullardan, 75. Yıl İMKB, Ali İhsan Kalmaz, Fahrettin Önen, Cumhuriyet, Esentepe, Fahrettin Önen, Fatih, Gazi Paşa, İstiklal, Kocatepe, Mustafa Kemal, Vali Kemal Nehrozoğlu ve TOKİ ilköğretim okulları birinci kademe yani ilkokul olarak eğitime devam ederken, Atatürk, Cumhuriyet, Gazi YİBO ve Fahrettin Önen ilköğretim okulları ise yeni sistemle birlikte 2. Kademe yani ortaokul olarak hizmet vermeye başlayacak. Cumhuriyet ve Fahrettin  ilköğretim okulunun her iki listede yer alma nedeni ise; okul ikiye bölünüp bir kısmı ortaokul bir kısmı ilkokul olarak ayrı kapılardan girişi olan iki ayrı okula dönüştürülecek. Bunların dışında Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin bünyesinde açtığı İmam-Hatip Ortaokulu ile Mustafa Kemal İmam-Hatip Orta okulu yeni eğitim-öğretim döneminde öğrenci kaydı alacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum