Midyat’taki Kazı Çalışmaları Tamamlandı

Midyat’taki Kazı Çalışmaları Tamamlandı

Midyat'ta bulunan kaya mezarlardaki arkeolojik kazı çalışmaları tamamlandı.

A+A-
Midyat’ta yol genişletme çalışmaları sırasında Roma Dönemi’ne ait Pagan ritüellerine göre gömülü bulunan kaya mezarlardaki arkeolojik kazı çalışmaları tamamlandı.
 
Midyat Kaymakamlığı tarafından Suriyeli göçmenlerin yaşadığı Çadır Kent yolunun genişletilmesi çalışmaları sırasında ortaya kaya mezarlarda Kazı Temsilcisi Mehmet Deniz öncülüğünde, 5 Arkeolog ve 2 antropolog ile 6 işçiden oluşan ekibin, sürdürdüğü arkeolojik kazı çalışmalarının bu yılki bölümü sona erdi. 
 
Midyat’ın ilk yerleşim yeri olan ve Süryaniler’in yoğunluklu olarak yaşadığı Akçakaya Mahallesi’nde bulunan Süryani Ortodoks Cemaati’ne ait Mor Hobil ve Mor Abrohom Manastırı yanındaki yol çalışması sırasında, iş makinesinin kazı yaptığı alanda bulunan kaya mezarlardaki arkeolojik kazı çalışmalarında oda mezarda gömülü bulunan aile bireylerine ait kemiklere ve bunlara ait mezarlık hediyeleri, bilezikler, kandiller, kolyeler ve gözyaşı şişelerine rastladı.
 
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Midyat Kaya Mezarları Kurtarma Başkanı Mardin Müzesi Araştırma Görevlisi Mehmet Deniz, Midyat’taki yol çalışmaları sırasında milattan sonra 3-4’üncü yüzyıla ait olduğu tahmin edilen Roma dönemi ait 3 mağarada toplam 21 kaya mezarın bulunduğunu söyledi.
 
Tesadüfen bulunan kaya mezarların Midyat’ın bir abidesi olduğunu söyleyen Deniz, “Hiçbir sorun yaşamadan bu yılki çalışmalarımızı tamamladık. Kapalı cepheler açıldı ve temizlendiler. Bu alandaki 4 mağarada çalışmalarımızı yaptık. Bunlardan 3’ü mezar oda şeklindedir. Burada 21 kaya mezar bulunuyor. İşlik dediğimiz mağarada ise, şarap ve pekmez yapılan mahzenler ve ocaklar bulunuyor.” dedi.
 
Midyat ve çevresinde bu kaya mezarlardan çokça  bulunduğuna işaret eden Deniz, 
“Tabiî ki bu alanların korunması ayrıca önem arz etmektedir. Bu bölgenin tel örgü ile çevrilmesi ve güvenlik kameralarının takılması gerektiğini düşünüyoruz. Burada halen bir personelimiz burayı gözetlemektedir. Halktan da isteğimiz bu bölgeyi korumaları ve zarar vermemeleridir. Burası bir piknik alanı değildir.” diye konuştu. 
 
Bu alanın turizme kazandırılması için Midyat Kaymakamlığı ve Midyat Belediyesi’nin çalışma yapması gerektiğini ifade eden Deniz, “Bu bölgenin turizme kazandırılması Midyat için önemlidir. Bunun değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu önemli tarihe ve kültüre sahip çıkılmalıdır. Tespit etiğimiz toprak altında bulunan yeni alanlar la ilgili önümüzdeki yıl tekrardan bu bölgede çalışma yapılması gerekiyor. Bunun için ödeneğin sağlanması ve Bakanlıktan gerekli izinlerin alınması gerekmektedir. Bunlar tamamlandıktan sonra tekrar çalışmalara başlayacağız” ifadelerini kullandı.  
 
sizin-medya--midyat-1.20131105094209.jpg
 
sizin-medya--midyat-2.20131105094218.jpg
 
sizin-medya--midyat-3.20131105094227.jpg
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum