Midyat’taki Davada Flaş Gelişme !

Midyat’taki Davada Flaş Gelişme !

Midyat'ta 14 yaşındaki erkek öğrenci C.A.'ya cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklanan yurt görevlisi H.K.'nın yargılanmasına devam edildi.

A+A-
Midyat İlçesi'nde kaldığı öğrenci yurdunda 14 yaşındaki erkek öğrenci C.A.'ya cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklanan yurt görevlisi H.K.'nın yargılanmasına devam edildi.Mahkeme, davada tanık olarak dinlenen ve olayı amirlerine bildirmeyen polis memuru hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.
 
Midyat’ta geçen Mart ayında bir erkek öğrenci yurdunda Lise 9’uncu sınıf öğrencisi C.A.’ya  cinsel istismarda iddiasıyla tutuklanan ve ’Nüfuzu kötüye kullanılmak suretiyle çocuğun zincirleme olarak nitelikli cinsel istismarına teşebbüs’ ve ’silahla basit yaralama’ gerekçesiyle 36 yıla kadar hapis cezası istenen yurt görevlisi H.K.’nın yargılanmasına Midyat Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmaya tutuklu sanık H.K., mağdur C.A., mağdur yakınları ve çok sayıda avukat katıldı.
 
TANIKLAR DİNLENDİ
 
Duruşmada ilk olarak öğrenci yurdunda kalan A.A. adlı öğrenci tanık olarak dinlendi. Olayı yurtta kalan öğrencilerden duyduğunu belirten A.A., "Sanık, yurdun kalorifer işlerini yapıyor, aşçıya yardım ediyor, yatakhaneye gelip üstümüzü örtüyor ve isteyen öğrencilere din dersi veriyordu. Benim yatağım ve C.’nin yatağı birbirine yakındır. Ben sanığın gelip C.’yi yatağından uyandırdığını görmedim. Sanığın ışıklar söndükten sonra el feneri ile yatakhanelere geldiğini görmedim" dedi.
 
Mahkeme heyeti daha sonra C.A.’nın annesine davacı olunmaması için baskı yaptığı iddia edilen polis memuru H.E.’nin tanık olarak ifadesini aldı. Olayı yurt müdürünün kendisini telefonla araması sonucu öğrendiğini belirten H. E., şunları söyledi:
 
"Yurt Müdürü A. olayı bana sesi titreyerek anlattı. Yurtta bir tecavüz iddiası olduğunu ve çocuğun babasının yurdu yakacağını söyledi. Ben olayın adli bir vaka olduğunu ve adliyenin ilgilenmesi gerektiğini söyledim. Hastanede bulunan mağdurun amcasının yanına gittim ve babasını sakinleştirmesini istedim. Mağdurun annesini de hastanede gördüm, ağlıyordu. Ben hastanedeyken çocuk kendiliğinden, gülerek olayı bana anlattı. Anne ve çocuğuna karşı herhangi bir baskı yapmadım. Şikayetten vazgeçmelerini söylemedim. Hatta olayın adliyeye intikal etmesi konusunda teşvik ettim. Olayın aydınlatılması gerektiğini söyledim."
 
POLİS MEMURU HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU
 
Duruşmada söz hakkı alan C.A.’nın avukatları, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verilmesini isteyerek, olayı yetkili amirlerine bildirmediği için polis memuru H.E., hakkında suç duyurusunda bulunulmasını istedi.
 
Söz hakkı verilen sanık H.K. ise üzerine atılı suçu işlemediğini belirterek, olay sonrası istese kaçabileceğini, ancak kaçmadığını söyledi. Sanık H.K.’nın avukatları ise, tutuklamanın bir tedbir olduğunu ve sanığın tahliye edilmesi gerektiğini belirtti.
 
Cumhuriyet Savcısı ise, sanığın bilgisayarının bulunabilirse incelenmesini, tanık polis hakkında suç duyurusunda bulunulmasını ve sanığın tutukluluk halinin devamını istedi.
 
Duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Mahkeme, polis memuru H.E., hakkında suç duyurusunda bulunulması için Cumhuriyet Başsavcılığı’na müzekkere yazılmasına karar vererek, eksiklerin tamamlanması için duruşmayı 05 Aralık 2013 tarihine erteledi.
 
BARO BAŞKANI: MESLEKTAŞLARIMIZA VE MAĞDURA FİZİKİ MÜDAHALE OLDU
 
Duruşmadan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, son yıllarda cinsel istismar ve tecavüz suçlarında yaşanan artış karşısında, ceza yasasının ilgili hükümlerinin çok etkili bir şekilde uygulanmasının, bu suçların önlenmesi bakımından büyük önem arz ettiğini söyledi. Mağdurun korunması ve mağdur yakınlarının güvenliğinin de çok önemli olduğunu ifade eden Elçi, şöyle dedi:
 
"Midyat Adliyesi’nde bazı görevliler ve sanık yakınlarının sözlü ve fiziki müdahaleleriyle meslektaşlarımız ve mağdurun kendisi yüz yüze geldi. Şüphesiz bu durumu kabul edilemez bulduğumuzu ifade etmek isterim. Meslektaşlarımıza ve mağdura karşı yapılan bu eylem ve davranış nedeniyle Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde suç duyurusunda bulunduk. Dolayısıyla biz bu yargılamanın sonunda adil bir hükmün çıkacağını ve sanığın hak ettiği bir biçimde cezalandırılmasını bekliyoruz."
 
"MAĞDURLARDAN YANA TARAFIZ"
 
Diyarbakır Barosu avukatlarından Reyhan Yalçındağ Baydemir de, “Bizler sadece bu gün Midyat Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen çocuğa yönelik cinsel istismar dosyasına değil, bir bütün olarak çocuğa yönelik her türlü şiddet, çocuğa yönelik cinsel istismar ve kadına yönelik her türlü şiddet vakalarında bir duruş sahibiyiz. Biz bu toplumsal travmaların tamamında mağdurdan doğru tarafız. O nedenle burada bir kez daha hak savunuculuğu kimliğimizle, hukukçu kimliğimizle ve bu coğrafyanın birer insanları olarak bulunduk. Ama bir kere daha gördük ki suçlar cezasız kalmasın diye ve yine benzer bir biçimde hak ettikleri cezaya çarptırılsınlar diye gerçekleştirdiğimiz bütün bu talepler ve atiğimiz adımlar, bu meselelerin konuşturucusu olmamız bir kez daha fiziki ve sözlü saldırıyla yanıt buldu. Ama en kabul edilemezi ise, bizzat sivil giyimli ve polis olduğunu ifade eden bir görevli mağdurun kendisine yönelik fiziki bir saldırıda bulundu. Bütün bunlar zaten içerde bulunan kamera kayıtlarıyla da açığa çıksın diye bir talebimiz var. Buna dönük olarak ayrıca yazılı suç duyurumuz var” şeklinde konuştu. 
 
 
sizin-medya-1.20130919215022.jpg
 
sizin-medya-2.20130919215033.jpg
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum