Midyat’taki 18. Madde uygulamasına tepki!

Midyat’taki 18. Madde uygulamasına tepki!

Eğitim Bir-Sen, Eğitim-Sen ve Özgür Eğitim-Sen Temsilcilikleri yaptıkları basın açıklamasıyla belediyeyi protesto etti.

A+A-

Midyat’ta arazilerine İmar Kanunu’nun 18. maddesi uygulandığı için üyelerinin mağdur olduklarını öne süren Eğitim Bir-Sen, Eğitim-Sen ve Özgür Eğitim-Sen Temsilcilikleri yaptıkları basın açıklamasıyla belediyeyi protesto etti.

Cumhuriyet Bulvarı Üzerinde bulunan Midyat Belediye Başkanlığı önünde Eğitim Bir-Sen Temsilcisi Abdulkadir Altay, Eğitim-Sen Temsilcisi İbrahim Halil Efetürk ve Özgür Eğitim-Sen Temsilcisi Abdulhakim Şahin’in de aralarında bulunduğu bir grup öğretmen basın açıklaması yaptı.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Eğitim Bir-Sen Midyat Temsilcisi Abdulkadir Altay, sendika üyelerinin uygulanan 18. madde nedeniyle mağdur olduklarını öne sürerek, eğitimcilerin mağduriyetinin giderilmesi için Mardin İdare Mahkemesi’ne iptal davası açtıklarını söyledi.

3194 sayılı İmar Kanunu’nun 18. maddesinin “dengesiz ve adaletsiz” bir şekilde uyguladığını iddia eden Altay, Bahçelievler Mahallesi’nde bulunan ve 16 öğretmenin yaşadığı apartman dairesine ait bahçeden 18. madde kapsamında yaklaşık 700 metrekarelik bir kesinti yapılarak yanındaki parsellere eklendiğini savundu.

Yeri geldiğinde herkesin ‘eğitimin ve öğretimcinin yanında yer aldığını’ söylediğini anlatan Altay, kendisi de bir eğitimci olan Midyat Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu ile sendika üyelerinin yaptıkları görüşmelerde, kendisinin de, “Öğretmenleri seviyoruz ve mağdur etmeyeceğiz” dediğini ancak, buna rağmen sözünü tutmayarak, öğretmenlerin mağdur edildiğini ileri sürdü.

Altay, “Üyelerimizin üç yıldır oturmakta olduğu, tapusu ve kat mülkiyeti olan binada Düzenleme Ortaklık Payı (DOP)  kesilmeden de bu uygulama yapma imkânı bulunurken, öğretmenlerimizin aleyhinde davranılmış ve binaya ait bahçeden 700 metrekare kesinti yapılmıştır. Uygulama yapılan alanda üyelerimizin ki gibi mesken ev olan başka binalar da vardı. Bunların bir kısmından herhangi bir DOP kesintisi yapılmadı. Belediyeye soruyoruz, neden özellikle öğretmenlerin yıllarca birikintileriyle yaptıkları bina bahçelerinden kesinti yapılıyor? Üyelerimizin oturduğu binada kesinti yapmadan uygulama imkânı varken neden ısrarla öğretmenlerden kesip başkasına eklemede bulunulmuştur? Acaba uygulamayı yapanların üyelerimizin bahçesinden kesinti yapmaktaki ısrarı bir menfaat karşılığı mıdır? Komşu parsel sahiplerinden bir menfaat mi elde ettiler?” diye konuştu.

Uygulamada bazı parsel sahiplerinin korunduğunu, bazılarının da mağdur edildiğini iddia eden Altay, şöyle konuştu:

Belediye üyelerimizin mağduriyetine rağmen yaptığı uygulamadan geri adım atmamıştır. Belediyeyi bu haksız uygulamadan vazgeçmeye çağırıyoruz. Yapılan uygulamadan bazıları rant sağladı. Kimlerin rant sağladığı tüm Midyat halkı tarafından bilinmektedir. Daha uygulama bitmeden 18. Madde uygulaması ile ilgili yeni krokiler malum kişilerin eline geçmiş arsalar kısa sürede gayri resmi el değiştirilerek malum kişiler bundan rant sağlamışlar.”

Yapılan basın açıklaması ile ilgili konuşan Midyat Belediye Başkan Yardımcısı Metin Kutlu, gerçekleştirilen 18. Madde uygulamaları aşamasında Bahçelievler, Gölcük ve Işıklar Mahallesinde bulunan 582 arazi sahibine posta yoluyla gerekli bilgilendirmenin yapılmadığını söyledi.

Yapılan 18. Madde uygulamasının ardından haksızlıklara yol açtığı düşüncesindeki 114 kişinin itirazda bulunduğunu ve bunların değerlendirildiğini söyleyen Kutlu, “Bu çalışmayı başlatmamızın nedeni altyapı ve üst yapıda oluşan ihtiyaçların düzenlenmesine yöneliktir. Şehrin menfaatlerini gözünde bulundurduk ve hiçbir çıkarımız yok. Bu uygulama ile şehrin önü açılmış ve sağlıklı bir şekilde büyümesine imkân sağlanmıştır. İhaleyi kazanan firma tarafından bu uygulama gerçekleştirildi. Yaptığımız çalışma 890 bin metrekareyi kapsıyor. Bu parsellerin kimlere ait olduğunu bilmeyiz. Tüm yasal prosedürler takip edilerek bu işlemler gerçekleştiriliyor. Göz göre göre bir mağduriyet oluşturulmuş değildir. Eğitimcilerin tepkilerini dile getirmeleri demokratik bir haktır. İtirazı olan vatandaşlarımız yargı yoluna da başvurabilirler.” ifadelerini kullandı.

Basın açıklamasında, 18. Madde uygulamasıyla birilerinin rant sağladığı iddiasına da cevap veren Kutlu, “Herkes her şeyi iddia edebilir ama bunun gerçeklikle hiç bir ilgisi yok. Hepsi boş iddialar. Hiç kimse belediyeyi böyle mesnetsiz ve asılsız iddialarla suçlayamaz. Varsa bir durum yargı yolu açıktır” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum