Midyat’ta Yeni Türk Ticaret Kanunu Semineri

Midyat’ta Yeni Türk Ticaret Kanunu Semineri

Midyat’ta sanayici işadamlarına yeni Türk Ticaret Kanunu'yla ilgili seminer verildi.

A+A-

Mardin Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Denetleme Kurulu Başkanı Fethi Coşkun, 1 Temmuz 2012 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan yeni Türk Ticaret Kanunu ile ilgili Midyat’ta seminer verildi. Sanayici işadamları, yöneticiler ve yetkililerin katıldığı seminer yoğun ilgi gördü.

Seminerde, Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun, eski Türk Ticaret Kanunu’ndan farklılıkları, yeni getirilen düzenlemeler, şirketlerin karşılaşabileceği zorluklar ve şirketlerin avantajları, uygulamaya başlamadan önce şirketlerin yapmaları gereken işlemler konuşuldu.

Midyat’ta, Grant Estel Otel’de düzenlenen seminerde konuşan Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Fethi Coşkun, “Şu an yürürlükte bulunan Türk Ticaret Kanunu 1956 yılında kabul edilmiştir. Çağımızın ihtiyaçlarını karşılamakta ve uluslararası arenada yetersiz kalmıştır. Bu sebeplerden dolayı 2011 yılında yeni Türk Ticaret Kanunu TBMM tarafından kabul edilmiş ve 01 Temmuz 2012 tarihinden itibaren kademeli olarak maddeleri uygulanmaya konacaktır. 57 yıl sonra bir değişim yapılmıştır” dedi.

Coşkun, yeni kanunun şirketler hukukunda ciddi yenilikler içerdiğini hatırlatarak, şirketlerin düzenleyeceği defter sayısının artacak olması, birçok ticari sırrın web sitesinde yayınlaması, ekonomik suça karşı hapis cezasının yaptırım olarak yer alması, denetim yükümlülüğünün küçük şirketlere ek külfet getirecek olması gibi maddelerin değişmesi gerektiğinin altını çizdi.

Coşkun, “Yeni Türk Ticaret Kanunu ile birlikte şirketlerde şeffaflık, hesap verme, adalet gibi kurumsal yönetim ilkeleri günlük yaşama girecektir. Bu kanunla, limited ve anonim şirketlerinin sahibi, ortakları ya da yönetim kurulu üyelerinin 3'üncü dereceye kadar yakınları şirkete borçlanamayacak. Yani bir beyaz eşya dükkânının sahibi, ortakları ya da yönetim kurulu üyelerinin, annesi, kaynanası, kaynı gibi 3'üncü derece yakınlarına vadeli ya da taksitli satış yasak. Daha önce limited şirketi kurmak için en az 2, anonim şirketi kurmak için en az 5 kişi olması gerekiyordu. Şimdi anonim şirketini de limited şirketini de kişi tek başına, ortaksız kurabilecek. Ortak olması şart değil. Yasaya göre ortaklı şirketler de tek kişiliğe dönüştürülebilecek.” diye konuştu.

Sorular cevap buldu

Midyatlı sanayici işadamlarının katıldığı seminerin ardından soru cevap bölümünde merak edilen konular da açıklığa kavuşturuldu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.